PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Jakość życia osób z SM w Polsce – jest o co walczyć!

Mimo wprowadzanych zmian, w zakresie jakości opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (SM), Polska wciąż jest daleko za innymi, często mniej rozwiniętymi gospodarczo państwami europejskimi. Polscy pacjenci nie są objęci kompleksową opieką, a program leczenia stwardnienia rozsianego jest realizowany nierównomiernie na terenie całego kraju. W niektórych regionach występują ponad roczne kolejki do refundowanych terapii. więcej »

Polka z pierwszą wizytą u ginekologa

Na swoją pierwszą wizytę u ginekologa wiele Polek wybiera się zbyt późno, młodzi ludzie zamiast od ginekologa dowiadują się o antykoncepcji głównie z Internetu i od rówieśników, a wiedza o nowoczesnych metodach hormonalnych praktycznie nie istnieje. więcej »

Nagrody SUPERMEDICUS po raz pierwszy w Polsce

25 października, na Wielkiej Gali rozdania nagród, poznamy laureatów pierwszej edycji konkursu SUPERMEDICUS. Jego celem jest promocja podmiotów branży medycznej, które dzięki dobrym praktykom przyczyniają się do zwiększania poziomu i dostępności usług leczniczych. więcej »

Nawet 6,5 mln seniorów w Polsce może mieć problem ze słuchem. Niedosłuch można leczyć, ale wciąż mało o tym wiemy

Niedosłuch u osób w wieku senioralnym staje się coraz poważniejszym problemem, który ogranicza aktywność znacznej części polskiego społeczeństwa. Według najnowszego raportu[1] aż 77% osób powyżej 60 roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem. Przy tym tylko 31% ma zdiagnozowany ubytek słuchu. Skala problemu kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych. Niestety, wiedza na temat skutecznych metod leczenia głębokich niedosłuchów – np. implantów słuchowych – wciąż jest niewielka. więcej »

Kujawsko-pomorskie. Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z gminy Barcin

Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci mieszkających na terenie gminy Barcin. Dzięki decyzjom lokalnych władz tylko w bieżącym roku zostanie zaszczepionych 400 maluchów. Pełną ochronę (trzy dawki) otrzymają dzieci nowonarodzone. Warto podkreślić, że jest to pierwszy program – w całym województwie kujawsko-pomorskim - dla nowonarodzonych dzieci w schemacie populacyjnym 2+1. Co więcej, dwoma dawkami zostaną doszczepione dzieci, po ukończeniu pierwszego, a przed drugim rokiem życia. Dzieci pomiędzy 2. a 3. rokiem życia otrzymają jedną dawkę szczepionki. więcej »

Okulografia pokaże, jak dzieci czytają matematyczne zadania

To będzie pionierskie badanie na świecie. IBE sprawdzi, jak dzieci czytają zadania z matematyki. Nikt do tej pory nie wykorzystał do tego okulografii. A nawet przy innych badaniach tym sprzętem rzadko spotyka się taką skalę – 440 osób. więcej »

Zdrowy początek roku szkolnego w szkołach ponadgimnazjalnych na Śląsku

W roku szkolnym 2014-2015 uczniowie ze Śląska podczas lekcji prowadzonych w ramach kampanii „Znamię! Znam je?” dowiedzą się czym jest czerniak i dlaczego tak ważna jest jego szybka diagnostyka. Organizatorami przedsięwzięcia są Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”. więcej »

Warszawa. Siódma edycja ONKOBIEGU za nami

Zgodnie z tradycją pierwsza niedziela września była dniem siódmej edycji ONKOBIEGU. Celem tego charytatywnego przedsięwzięcia było zademonstrowanie solidarności z pacjentami zmagającymi się z chorobą nowotworową. Inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. więcej »

Stop śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych. 40 tys. na granty dla szkół

Rusza trzecia edycja konkursu grantowego „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Na szkoły czekają dotacje, które pomogą przekształcić wypełniony „śmieciowym jedzeniem” sklepik w zdrowy bufet z pełnowartościowym drugim śniadaniem. Dzięki grantom przyznanym w poprzednich edycjach konkursu, w sumie udało się przebudować blisko 80 sklepików. więcej »

Z uśmiechem do szkoły i przedszkola - bezpłatne przeglądy stomatologiczne dla dzieci

W ostatni wakacyjny weekend, 30 sierpnia, odbędzie się kolejna „Sobota z Dentusiem”, w czasie której dzieci i ich rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z przeglądów dentystycznych. Spotkanie przybierze formę wizyty adaptacyjnej, zwalczającej stres stomatologiczny. więcej »

Lekarzu – sprawdź, ile wiesz o grypie!

Ruszył Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie stanowiący ważny element działań skierowanych do lekarzy, w ramach II edycji Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Celem testu jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach związanych z grypą oraz korzyściach stosowania szczepień ochronnych, a także ograniczenie zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków zakażeń wirusem grypy oraz jej powikłań. Już dzisiaj lekarze, pielęgniarki i studenci medycyny mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat grypy i jej profilaktyki. więcej »

Szczepienie na bezpieczne wakacje

Nadszedł okres urlopów, wielu z nas myśli o odpoczynku i oderwaniu się od codziennych obowiązków. Zanim jednak zdecydujemy się na egzotyczną podróż musimy zadbać o swoje zdrowie i zaszczepić się, by nie przywieźć z wakacji chorobowych pamiątek. Z danych Instytutu Turystyki wynika, że w ubiegłym roku Polacy wyjechali w 6,3 mln podróży za granicę. Niestety mniej niż jedna czwarta z nich pamiętała o szczepieniach ochronnych. Zainteresowaniem turystów cieszył się między innymi Egipt, Tunezja, Turcja czy też Kenia. więcej »

Jak chronić się przed kleszczami?

Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczął się sezon wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. Jest to okres szczególnej aktywności kleszczy, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Jak chronić się przed nimi, aby w naszej pamięci pozostały tylko miłe wspomnienia z letniego wypoczynku, a nie uciążliwe dolegliwości? więcej »

Jak to jest z tym piciem płynów podczas upałów? Dietetycy radzą.

Wszędzie słyszymy, że podczas upałów powinniśmy pić dużo wody. Ale czy wiemy dlaczego? I czy rzeczywiście wszyscy musimy wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie? Dlaczego lepiej pić systematycznie, małymi łykami, niż rzadko i „jednym haustem"? Przed upalnym latem warto poznać odpowiedzi na te pytania. więcej »

Noworodek - szansa na jego zdrową przyszłość

Opieka nad noworodkami w Polsce wymaga zmian. Neonatologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Postęp ostatniej dekady jest szczególnie widoczny w opiece nad wcześniakami z najmniejszą masą urodzeniową. Czy polska neonatologia podąża za postępem medycyny? Czy w naszym kraju leczy się najmłodszych tak, jak w innych krajach Europy? Co musi się jeszcze zmienić? Wybitni polscy neonatolodzy opracowują kompleksowe wytyczne w 26. obszarach dotyczących leczenia szpitalnego i opieki poszpitalnej noworodków. więcej »

REKLAMA
Przekaż