Innowacyjna kardiologia. Telemedycyna – czas wdrożenia.
Strona główna » Informator » Kraj » Innowacyjna kardiologia. Telemedycyna – czas wdroż…

Innowacyjna kardiologia. Telemedycyna – czas wdrożenia.

INFORMATOR. Kraj

Sylwia Jaczyńska

zdrowemiasto.pl | dodane 23-10-2014

Europejskie Forum poświęcone zagadnieniu telemedycyny w kardiologii. Sopot, 2014
 
10 października, w Sopocie odbyło się Europejskie Forum poświęcone zagadnieniu telemedycyny w kardiologii. Lekarze, politycy, menedżerowie ochrony zdrowia, producenci sprzętu medycznego oraz przedstawiciele administracji państwowej rozmawiali o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Efektem spotkania jest Deklaracja Bałtycka 2014, którą podpisała większość uczestników spotkania.

Debata poświęcona telemedycynie potwierdza korzyści płynące z zastosowania zdalnej opieki nad pacjentem:
  • Krótsze kolejki do specjalistów w ośrodkach zdrowia, przy stałej kontroli pacjentów będących na etapie diagnozy lub leczenia.
  • Komfort i bezpieczeństwo chorych, którzy mogą wykonywać swoją pracę, czy udzielać się społecznie.
  • Obniżenie kosztów pozamedycznych np. transportu chorych na kontrole lekarskie.
  • Możliwość szybkiej reakcji w momencie pogorszenia się stanu pacjenta.
  • Szybsza i pewniejsza diagnostyka.

Skuteczność, a przede wszystkim możliwość szybkiej pomocy docenili wszyscy uczestnicy spotkania, wśród nich m.in: Tadeusz Jędrzejczyk - Prezes NFZ,  Zbigniew Derdziuk - Prezes ZUS, dr n.med. Wojciech Matusewicz- Prezes AOTM oraz przedstawiciele ośrodków kardiologicznych: m.in. Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Instytutu Kardiologii w Aninie, Uniwersytetów Medycznych.

Jako najpilniejesze do rozwiązania problemy wskazano przede wszystkim wprowadzenie regulacji prawnych, zastosowania telemedycyny w relacji lekarz - pacjent oraz możliwość refundacji usługi w ramach kontraktów z NFZ.

Podsumowaniem spotkania było utworzenie dokumentu Deklaracja Bałtycka 2014, która za regulacjami Komisji Europejskiej powtarza, że „innowacyjne rozwiązania telemedyczne pozwalają na zwiększenie efektywności diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a przez to zwiększają dostępność i niwelują dysproporcje w opiece nad pacjentami“ oraz wskazuje kierunki dalszych prac dążących do wdrożenia usług telemedycznych w kardiologii. Deklaracja została podpisana przez większość uczestników Europejskiego Forum.

Fot_Tomasz_Gola.jpg
Na zdjęciu, od lewej: Dr hab. n. med. Maciej Sterliński, Prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, Prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz, Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski

DEKLARACJA BAŁTYCKA 2014 Telemedycyna w kardiologii
W XXI wieku obserwujemy dynamiczny rozwój technologii umożliwiających śledzenie losów pacjentów w miejscu ich zamieszkania, pracy i wypoczynku. Kierunek działań w zakresie mHealth został określony przez Komisję Europejską w dokumencie: „Zielona księga w zakresie zdrowia mobilnego”. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej innowacyjne rozwiązania telemedyczne pozwalają na zwiększenie efektywności diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a przez to zwiększają dostępność i niwelują dysproporcje w opiece medycznej nad pacjentem.
DEKLARACJA BAŁTYCKA dotyczy procedur telemedycznych traktowanych jako świadczenie specjalistyczne realizowane dla zdefiniowanej grupy pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową.
  1. Badania kliniczne udowodniły, że procedury telemedyczne istotnie poprawiają efektywność diagnostyki, terapii, rehabilitacji i opieki (poprawa jakości życia, zmniejszenie rehospitalizacji i śmiertelności) pacjentów kardiologicznych. Dotyczy to pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych, operacjach kardiochirurgicznych, przezskórnych zabiegach terapeutycznych oraz pacjentów ze wszczepialnymi urządzeniami terapeutycznymi, z niewydolnością serca, a w szczególności ludzi w wieku podeszłym.
  2. Wykorzystanie telemedycyny umożliwia koordynację działań na wszystkich szczeblach opieki zdrowotnej (od ośrodków wysokospecjalistycznych do POZ), dzięki temu zapewnia jej ciągłość, a także niweluje istniejące dysproporcje, zwiększa dostępność do specjalistycznych placówek służby zdrowia.
  3. Przeprowadzone na całym świecie analizy ekonomiczne wskazują na istotny wpływ zastosowania technologii telemedycznych na optymalizację finansowania procedur kardiologicznych zwłaszcza w zdefiniowanych grupach pacjentów.
  4. W Polsce wykorzystanie telemonitoringu na potrzeby pacjentów kardiologicznych ma charakter incydentalny, pilotażowy i ograniczone jest do ośrodków uniwersyteckich, naukowo-badawczych oraz prewencji rentowej ZUS.
  5. Aktualne przepisy nie określają jednoznacznie zasad wykorzystywania w praktyce kardiologicznej technologii telemedycznych.
  6. Brak finansowania jest podstawowym czynnikiem uniemożliwiającym wprowadzenie procedur telemedycznych do kardiologicznej praktyki klinicznej.
Doceniając znaczenie wprowadzenia do kardiologicznej praktyki klinicznej procedur telemedycznych, Sygnatariusze Deklaracji widzą konieczność działań zmierzających do:
  • uregulowania stosownych przepisów prawa
  • opracowania i wdrożenia zasad finansowania
  • opracowania i wdrożenia dedykowanego procesu edukacji
  • wspierania programów naukowo-badawczych

Sylwia Jaczyńska, 23-10-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe