Profilaktyka czerniaka w Sejmie
Strona główna » Informator » Kraj » Profilaktyka czerniaka w Sejmie

Profilaktyka czerniaka w Sejmie

INFORMATOR. Kraj

Katarzyna Kowalska

zdrowemiasto.pl | dodane 22-10-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują 2 500 – 3 000 przypadków nowych zachorowań na czerniaki. Niestety blisko 40% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest bardzo łatwo uleczalny. Chcąc zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie Parlamentarny Zespół ds. Onkologii we współpracy z Akademią Czerniaka zorganizował 22 października 2014 r. Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu RP, Radosław Sikorski.

Parlamentarny Zespół ds. Onkologii, pod przewodnictwem poseł Alicji Dąbrowskiej prowadzi działania mające na celu poprawę sytuacji osób z chorobami nowotworowymi. Podczas Dnia Profilaktyki Czerniaka wszyscy parlamentarzyści i pracownicy Kancelarii Sejmu mogli skorzystać z bezpłatnych badań dermatoskopowych oraz zasięgnąć porad lekarzy dermatologów. Dla uczestników dostępne były także informacje dotyczące profilaktyki czerniaka i metod jego rozpoznawania. "Dzień Profilaktyki Czerniaka to pierwsze tego typu wydarzenie w Sejmie. Za jego pośrednictwem chcemy pokazać parlamentarzystom czym jest czerniak i jak ważna jest jego profilaktyka. Zależy nam na tym, aby wiedza na ten temat była jak najbardziej powszechna. Parlamentarzyści mogą organizować podobne przedsięwzięcia w swoich regionach. Trzeba informować o tym, co wpływa na rozwój choroby oraz, że w porę zauważony, czerniak jest uleczalny" – mówi Alicja Dąbrowska, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii.

Czerniak
to pod względem zachorowań pierwszy nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi u kobiet, stanowi on także najczęstszy nowotwór wśród młodzieży. Młodzi ludzie zapadają na niego głównie z powodu częstego korzystania z  solariów. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na niego zwiększyła się w Polsce aż o 300%. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka. Usunięcie czerniaka w niezaawansowanym jego stadium daje szanse wyleczenia w ponad 90% przypadków, niezwykle ważne jest zatem wczesne wykrycie i diagnoza.

"W ostatnim czasie osiągnęliśmy znaczny postęp w leczeniu czerniaka. Zarejestrowane zostały bowiem nowoczesne terapie, które znacznie wydłużają czas przeżycia pacjentów. Zaprezentowano także wyniki badań leków, które pozwalają sądzić, że niedługo czerniak stanie się chorobą przewlekłą"  – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Z dniem 1 marca 2014 r. weszła w życie nowa lista leków refundowanych, na której znalazła się pierwsza do tej pory w Polsce innowacyjna immunoterapia. Obejmuje ona chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia, czyli po niepowodzeniu wcześniejszej terapii. Obecnie program ten realizuje 17 ośrodków w Polsce. 

"Największe szanse na wyleczenie mają oczywiście pacjenci, którzy zgłoszą się do lekarza we wczesnym stadium. Dlatego niezwykle ważna jest nieustanna budowa świadomości na temat ochrony przed czerniakiem. Znaczącą rolę odgrywa tu także ograniczenie dostępu do solariów" – dodaje prof. Rutkowski. W krajach takich jak Belgia, Anglia, Finlandia, Francji, Niemcy, Holandia, Islandia, Norwegia, Szkocja, Hiszpania, Walia, Australia, Kanada oraz wielu stanach USA wprowadzono zakaz korzystania z solariów dla osób poniżej 18 roku życia

Czerniak – podstawowe informacje

czerniak.gifCzerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne
w leczeniu farmakologicznym. To oznacza, że czerniak szybko przechodzi z choroby miejscowej  (rozwijającej się w jednym miejscu na skórze) w postać rozsianą tzw. uogólnioną.

Czerniak nie tylko rozrasta się na powierzchni skóry, ale co groźniejsze wrasta w jej głąb i gdy przejdzie barierę skóry (ma wtedy ok. 1 mm głębokości) dostaje się do naczyń krwionośnych, a następnie za ich pomocą przedostaje się do całego organizmu. Czasem wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm. 

Usunięcie czerniaka miejscowego, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie nawet 90% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie. Czerniak jest nowotworem, który łatwo dostrzec, gdyż rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu. Może on pojawić się w kilku miejscach na ciele. Jedno ognisko choroby nie wyklucza pojawiania się kilku innych nawet jeśli czerniak nie jest rozsiany.

Czerniak to najczęściej nowa zmiana na skórze. Jednak cześć zwykłych znamion może „zrakowieć” czyli zamienić się w czerniaka. 

Występowanie czerniaka w Polsce
  • W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 2500 - 3000 zachorowań na czerniaki.
  • Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.
  • Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z powodu choroby.
  • Średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 6-8 miesięcy.
  • Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.
  • Najczęściej na czerniaki chorują mężczyźni  w wieku ok. 50 lat – jest to wynik wieloletniej  niewłaściwej ekspozycje na słońce.
  • Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania

Kto jest w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka?
Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom  słonecznym – to osoby, które właściwie w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która, mimo iż jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest fenotypem skóry, który umiejscawia nasz naród w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.
Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:
  • jasnych i rudych włosach
  • jasnych oczach
  • jasnej lub bardzo jasnej cerze
  • z piegami i/lub znamionami
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
  • słabo tolerują słońce
  • opalają się z dużym trudem lub w ogóle
  • u których w rodzinie występował czerniak

Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium. Grupą szczególnie narażoną na  poparzenia słoneczne są dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie potrafi obronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Poparzenia słoneczne wśród dzieci, które niestety nie są rzadkie, podnoszą dwukrotnie ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Katarzyna Kowalska, 22-10-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe