Główny Inspektorat Sanitarny zabezpieczony przed grypą!
Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach ograniczania szerzenia się grypy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu. Jak podkreślają eksperci szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom. więcej »
Wścieklizna. Groźna choroba zwierząt i ludzi
Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi, a także u dzikich i udomowionych zwierząt. Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Bardzo często spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. więcej »
Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy
Wrzesień na całym świecie uznany jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza do poznania zasad profilaktyki raka tarczycy oraz do skorzystania z badań profilaktycznych USG tarczycy, które czekają na wszystkich chętnych warszawiaków. więcej »
Rak szyjki macicy – profilaktyka nie wystarczy. Diagnoza systemu leczenia raka szyjki macicy w Polsce na podstawie raportu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej
22 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe pt. „Rak szyjki macicy – profilaktyka nie wystarczy. Eksperci o koniecznych zmianach w systemie leczenia chorych na raka szyjki macicy w Polsce”. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Krajowego Rejestru Nowotworów zaprezentowali aktualne dane, dotyczące zachorowalności i długości życia chorych na raka szyjki macicy w Polsce i w Europie oraz scharakteryzowali model leczenia tej choroby w Polsce. Przedstawione zostały kluczowe wnioski z opracowanego przez PTGO raportu „Rak szyjki macicy – diagnoza systemu” z czerwca 2016 r. a wśród nich najważniejszy: Polska coraz lepiej radzi sobie z profilaktyką zachorowań na raka szyjki macicy, ale skuteczność leczenia tej choroby plasuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie. więcej »
Wirtualny okup? Przypadki ransomware w Polsce już potwierdzone. Branża medyczna szczególnie zagrożona.
Statystyki są jednoznaczne. Polskie firmy i zwykli użytkownicy internetu dołączają do grona światowych ofiar zdumiewająco podstępnych ataków hakerskich. Wielu z poszkodowanych decyduje się na współpracę z cyberprzestępcami i płaci okupy… za dostęp do własnych komputerów. Sprawdź, jak radzić sobie ze zjawiskiem, w kontekście którego programy antywirusowe bywają bezradne. więcej »
WHO walczy z zakażeniami szpitalnymi
Tysiące ludzi umiera każdego dnia z powodu zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ZZOZ). W całym procesie opieki medycznej, to właśnie dłonie lekarza, pielęgniarki i pacjenta są głównym nośnikiem bakterii, które powodują zakażenia. Tak podstawowa czynność jak mycie rąk powinna być nieodłącznym elementem dnia każdego pracownika i beneficjenta służby zdrowia. więcej »
Dzień Wiedzy o Akromegalii
Maj to miesiąc budowania wiedzy na temat akromegalii. Zmiana rysów twarzy, powiększenie dłoni, stóp, języka to podstawowe objawy tej choroby. Choć widać ją na pierwszy rzut oka, wciąż głównym problemem pozostaje właściwa diagnoza, na którą pacjenci czekają nawet 9 lat. 6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii. więcej »
Prawo do odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej
W Polsce nie prowadzi się oficjalnych statystyk dotyczących zgłaszania błędów lekarskich, jednakże coraz częściej słychać doniesienia dotyczące dochodzenia swoich praw przez osoby pokrzywdzone. Niestety, jednak mało osób wie, czym dokładnie jest błąd medyczny i jak dochodzić praw do odszkodowania w momencie, gdy do takiego błędu doszło. więcej »
Czy oddałbyś narządy po śmierci? - sonda uliczna
Autorzy zrealizowanej w ramach kampanii „Zgoda na życie” sondy ulicznej apelują: „Porozmawiajmy o transplantologii z bliskimi. Im częściej ten temat pojawiać się będzie w codziennych rozmowach, tym więcej ludzi otrzyma w przyszłości dar życia”. więcej »
Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii apeluje...
Od początku września w całej Polsce z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło blisko 3 mln osób, czyli aż 12 proc. więcej niż w sezonie poprzednim, 103 osoby zmarły, ponad 12 tysięcy wymagało hospitalizacji - wynika z danych NIZP PZH. Co gorsze, grypa coraz częściej atakuje dzieci, dla których choroba jest szczególnie groźna. więcej »
Polki żyją dłużej. Ale czy lepiej?
Polki żyją dłużej niż Polacy, stąd pokutujące w naszym społeczeństwie przekonanie, że kobiety cieszą się lepszym zdrowiem niż mężczyźni. Staranne przyjrzenie się statystykom pokazuje jednak raczej przygnębiający obraz jesieni życia kobiet w Polsce. Polki mają więcej chorób współistniejących, częściej umierają na choroby układu krążenia, dłużej od mężczyzn zmagają się też z tak zwanym niedołęstwem starczym – wynika z najnowszego raportu[1]. Celem raportu jest jednak nie tylko diagnoza, ale również poprawa sytuacji zdrowotnej kobiet w Polsce. więcej »
Deklaracja Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej przekazana Ministerstwu Zdrowia
Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej opracowała listę priorytetowych działań, które jej zdaniem należy niezwłocznie podjąć, aby umożliwić szybszą i prawidłową implementację rozwiązań medycyny personalizowanej w Polsce. Dokument został przekazany wiceministrowi zdrowia, Jarosławowi Pinkasowi. więcej »
Niektóre kobiety żyją „z różą”
Kiedyś były goździki, teraz w Dzień Kobiet królują róże. Mało kto jednak wie, że róża to też określenie dla stomii. Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę, że kobiety ze stomią, pomimo zdrowotnych turbulencji, powinny nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie. W Polsce żyje ok. 40 tys. stomików, z czego prawie połowę stanowią kobiety. więcej »
Wirus grypy AH1N1 ponownie zbiera śmiertelne żniwo!
W tym roku nieco wcześniej rozpoczął się epidemiczny szczyt zachorowań na grypę. Od początku września w całej Polsce na grypę lub choroby grypopodobne zachorowało 1 996 815 osób, a hospitalizacji wymagało 6 223 z nich. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych. więcej »
Czarny rynek leków na zaburzenia erekcji
Gips i celuloza – te substancje najczęściej połykają pacjenci, którzy padają ofiarą fałszywych leków na zaburzenia erekcji, dystrybuowanych nielegalnie w sex-shopach i internecie[1]. Podróbki mogą stanowić nawet 62% oferowanych tam produktów[2]. więcej »