Wcześniak kosztuje więcej
Strona główna » Informator » Kraj » Wcześniak kosztuje więcej

Wcześniak kosztuje więcej

INFORMATOR. Kraj

Adriana Misiewicz

zdrowemiasto.pl | dodane 17-02-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W Polsce przed planowanym terminem rodzi się rocznie ok. 26.000 dzieci. Ponad 32 miliony złotych (ok. 8 milionów euro) każdego roku wydają łącznie z własnej kieszeni rodzice polskich wcześniaków. Tak wynika z danych Fundacji „Wcześniak, Rodzice-Rodzicom”, które zostały przedstawione w raporcie z Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nad noworodkami „Postawmy razem pierwsze kroki”. Głównie są to wydatki na prywatną służbę zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? W placówkach publicznych czas oczekiwania na wizytę do specjalisty jest bardzo długi, a wcześniaki nie mogą czekać. Powikłania zdrowotne, z jakimi rodzą się dzieci przed planowanym terminem, wymagają wizyt kontrolnych w określonym czasie, dlatego większość rodziców, bo ponad 63%, korzysta z prywatnych wizyt u specjalistów. Koszt utrzymania wcześniaka do momentu osiągnięcia wieku szkolnego jest 4-krotnie wyższy niż koszt utrzymania dziecka urodzonego o czasie.

W Międzynarodowym Forum wzięli udział przedstawiciele 19 krajów. Dyskutowali na temat problemów noworodków, potrzeb wcześniaków i ich rodziców i koniecznych zmian w opiece neonatologicznej, które mogłyby te problemy i potrzeby zaspokoić. Jak wynika z raportu, i jak przekonywali uczestnicy Forum, wcześniaki są wszędzie takie same, a potrzeby ich i ich rodziców podobne, bez względu na kraj, w którym przyjdą przedwcześnie na świat. Rodzice przede wszystkim potrzebują wiedzy na temat opieki nad ich nowonarodzonym dzieckiem, a dzieci – odpowiedniej opieki medycznej.

Choć wiele zmieniło się na lepsze, a śmiertelność wśród noworodków urodzonych przedwcześnie spada, to wiele jest jeszcze do zrobienia. Uczestnicy Forum podkreślali, że najważniejsza jest kompleksowa opieka nad wcześniakiem i monitorowanie jego rozwoju przez neonatologów przynajmniej do 3. roku życia. Taki system został już wprowadzony na Słowacji i w Estonii. O podobne rozwiązania walczą neonatolodzy na Łotwie i w Polsce. Polscy specjaliści od lat apelują o stworzenie programu kompleksowej opieki wielospecjalistycznej nad wcześniakami. "Taki program, z jednej strony, pozwoliłby na nadzór przez neonatologa nad rozwojem dziecka do 3. roku życia, z drugiej strony – umożliwiłby rodzicom wcześniaków odbycie niezbędnych wizyt kontrolnych w jednym miejscu i w jednym czasie. Według nas jest to niezbędne, bo „podróżowanie” od lekarza do lekarza nie jest dobre ani dla rodziców, ani tym bardziej dla maleńkich dzieci" – powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, inicjatorka Międzynarodowego Forum.

Potrzebę odbywania wizyt w jednym miejscu wyrażają też rodzice wcześniaków. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Fundacji „Wcześniak – Rodzice Rodzicom”, które zostały przedstawione podczas Forum przez Prezesa Fundacji – Tomasza Makaruka, 97% rodziców chciałoby korzystać z Narodowego Centrum Wcześniaków, gdzie mogliby w ciągu jednego dnia odwiedzić bezpłatnie wszystkich niezbędnych specjalistów ze swoim dzieckiem i uzyskać porady rehabilitanta i fizjoterapeuty. Program kompleksowej opieki wielospecjalistycznej przyczyniłby się również do obniżenia kosztów związanych z wychowaniem wcześniaka, które i tak są bardzo wysokie.

Wydatki, które ponoszą rodzice wcześniaków to konsekwencje powikłań zdrowotnych, z jakimi rodzą się ich dzieci, a które wymagają cyklicznych wizyt kontrolnych u specjalistów. Być może część z nich udało by się uniknąć, gdyby wcześniaki były odpowiednio zabezpieczane przed groźnymi wirusami. Najniebezpieczniejszym dla dzieci urodzonych przed terminem jest wirus RS, który powoduje infekcje dolnych dróg oddechowych i może być śmiertelnie groźny. Istnieje możliwość profilaktyki przeciwko wirusowi RS, ale nie we wszystkich krajach jest ona jednakowa. Na Węgrzech lek otrzymują dzieci urodzone poniżej 35. tygodnia ciąży, dzieci do drugiego roku życia z wrodzonymi chorobami serca lub z dysplazją oskrzelowo-płucną. W Polsce taką profilaktykę otrzymują dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży i te z dysplazją oskrzelowo-płucną, ale neonatolodzy walczą o rozszerzenie kryteriów kwalifikacji, tak, aby również w Polsce lek mogły otrzymywać wcześniaki urodzone w późniejszych tygodniach ciąży i dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Dokumentem, który ma przyczynić się do poprawy standardów opieki neonatologicznej w Polsce są „Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce – zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego”, w którym poruszono 28 obszarów związanych z opieką neonatologiczną. Wybitni eksperci medyczni wskazują w nich obszary, w których niezbędne są zmiany i rozwiązania, które powinny być wprowadzone, aby opieka nad dzieckiem była jak najlepsza. „Standardy” zostaną opublikowane w marcu bieżącego roku.

Najważniejsze wnioski z raportu z Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nas wcześniakami „Postawmy razem pierwsze kroki”:

  • dzięki wprowadzeniu wielostopniowej opieki neonatologicznej (w Polsce 3 stopnie referencyjności)  umieralność wśród noworodków zdecydowanie spadła;
  • potrzeby wcześniaków i ich rodziców są wszędzie takie same, bez względu na kraj, w którym przedwcześnie przyjdą na świat;
  • rodzice wcześniaków potrzebują rzetelnej wiedzy oraz wsparcia psychologicznego;
  • niezbędna jest kompleksowa opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie i nadzór neonatologiczny nad wcześniakiem przynajmniej do 3. roku życia dziecka;
  • dzieci urodzone przed terminem, a także noworodki, które rodzą się z problemami zdrowotnymi powinny być objęte odpowiednią profilaktyką zakażeń, zwłaszcza tych, które dotyczą górnych i dolnych dróg oddechowych.
  • wychowanie wcześniaka kosztuje 4-krotnie więcej niż dziecka urodzonego o czasie, a koszty związane są przede wszystkim z opieką zdrowotną i rehabilitacją dziecka;
  • niezbędna jest współpraca różnych środowiska medycznego, decydentów, organizacji pacjenckich i mediów, która może przyczynić się do poprawy opieki neonatologicznej;
  • każde dziecko, każdy noworodek ma prawo do najlepszej możliwej opieki, zgodnie z międzynarodową Konwencją o prawach dziecka.

Adriana Misiewicz, 17-02-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe