W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.
Strona główna » Informator » Kraj » W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.

W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.

INFORMATOR. Kraj

Marta Pośniak

zdrowemiasto.pl | dodane 20-11-2014

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108
 
Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet, które średnio wypalają dziennie ponad 15 papierosów[1]! Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90% zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcają do zdrowego stylu życia.

Polacy palą na potęgę

Wprowadzony w Polsce w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych objął niemal 1/4 społeczeństwa, gdyż prawie 9 mln Polaków to nałogowi palacze. Codziennie papierosy w Polsce pali więcej osób, niż jest mieszkańców województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, opolskiego oraz lubuskiego razem wziętych[2].

– Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30% wszystkich zgonów powodowanych nowotworami[3] – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czyli instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania Prewencja pierwotna nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Kobiety palą jak mężczyźni

Kobiety coraz częściej sięgają po papierosy. Wśród uzależnionych od tytoniu w Polsce jest aż 3,5 mln kobiet! Kobiety palą niemal tyle samo, co mężczyźni. Liczba zachorowań na raka płuca wśród kobiet w Polsce wzrasta z roku na rok. W roku 2011 zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuca wśród kobiet, w tym samym czasie ponad 6 tys. kobiet umarło z tego powodu[4]. Obecnie rak płuca jest częstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u kobiet niż nowotwór piersi i szyjki macicy.
– Palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę. Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można, zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności w jakich palą – mówi Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii–Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

„Małolaty” z papierosem w ustach

– Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat kiedykolwiek próbowała palić tytoń[5]! Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci[6] – mówi prof. Zatoński. – Młodzi ludzie sądzą, że paląc papierosy „light” czy „slim” szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu – podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych! – dodaje prof. Zatoński.

Trujemy siebie i nasze dzieci


Na wdychanie substancji rakotwórczych narażone są także osoby niepalące tytoniu – tzw. palacze bierni. Corocznie w Polsce umiera około 2 tysiące biernych palaczy. Coraz częściej na wdychanie dymu papierosowego narażone są także dzieci, co ma katastrofalne skutki dla ich rozwoju. Rodzice, palący papierosy narażają dziecko na liczne schorzenia już w okresie życia płodowego. – Palenie papierosów przez kobiety w ciąży blokuje dopływ krwi do macicy, co jest przyczyną niedotlenienia płodu. Zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Naraża ciążę na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród lub odklejanie się łożyska. Dzieci matek palących papierosy są nie tylko słabsze i mniejsze o ok. 200-300 gramów od innych noworodków, ale także już od urodzenia mogą cierpieć na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii, są też narażone na wady wrodzone. Mimo takich zagrożeń dla dziecka prawie połowa palących matek przyznaje się do palenia w obecności dzieci – mówi prof. Witold Zatoński.

Jak chronić się przed nowotworem?

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca jest rzucenie palenia.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym:                           801 108 108  
info_palenie_4.jpg

[1] Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe (GATS). Polska 2009-2010. Ministerstwo Zdrowia, Warszawa 2010.
[2] Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe (GATS). Polska 2009-2010. Ministerstwo Zdrowia,  Warszawa 2010.
[3] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.
[4] Didkowska J, Wojciechowska U, Zatoński W, Nowotwory złośliwe w Polsce w 2011 roku. Centrum Onkologii–Instytut.
[5] Przewoźniak K, Łobaszewski J., Zatoński W., GYTS Collaborating Group, Postawy wobec palenia tytoniu wśród uczniów w województwie mazowieckim. Wyniki badania Global Youth Tobacco Survey z 2009 roku. Zdrowie Publiczne. Monografie Tom II. 2013.
[6] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

Marta Pośniak, 20-11-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe