Światowy Dzień Walki z Rakiem. Terapie zwalczające nowotwory są w naszym zasięgu
Strona główna » Informator » Kraj » Światowy Dzień Walki z Rakiem. Terapie zwalczające…

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Terapie zwalczające nowotwory są w naszym zasięgu

INFORMATOR. Kraj

Katarzyna Kowalska

zdrowemiasto.pl | dodane 06-02-2015

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
 
„Cancer. Not beyond us” – pod takim hasłem  odbywają się w tym roku obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Głównym jego przekazem ma być podkreślenie, że pomimo, iż nowotwór wciąż zabija miliony ludzi na całym świecie, w naszym zasięgu istnieją coraz skuteczniejsze metody jego zwalczania. Jedną z nowoczesnych form terapii dających nadzieję pacjentom jest immunoonkologia.

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Święto to od 2005 roku organizowane jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem z siedzibą w Genewie. Obchody mają na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat choroby nowotworowej – jej zapobiegania, wykrywania i leczenia.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej notuje się niemal 2,5 mln nowych zachorowań[1]. Bezpośrednie i pośrednie koszty opieki zdrowotnej związanej z nowotworami pochłaniają natomiast ponad 200 miliardów euro .

Nowotwory w Unii Europejskiej:

  • 2,45 miliona nowych przypadków rocznie
  • 1,23 miliona zgonów rocznie
  • 1 na 3 osoby z chorobą nowotworową nie przeżywa więcej niż 5 lat [2]
  • 126 miliardów euro bezpośrednich kosztów opieki zdrowotnej
  • 75 miliardów euro kosztów pośrednich [3]

Przez dziesięciolecia podstawę terapii nowotworów stanowiły leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak immunoonkologia, rak nie jest wyrokiem, a zwalczanie tej choroby leży w naszym zasięgu.

"Poprzez pobudzanie układu odpornościowego do walki z komórkami nowotworowymi i oszczędzenie tych zdrowych immunoonkologia niesie nadzieję na skuteczne leczenie, poprawę jakości życia pacjentów oraz obniżenie całkowitych kosztów społecznych i systemowych choroby, na razie w przypadkach zaawansowanych. W najbliższym czasie może stać się jedną z głównych metod stosowanych w leczeniu nowotworów" – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

Pierwsza terapia immunoonkologiczna jest już dostępna dla polskich pacjentów –program lekowy z jej zastosowaniem realizuje 17 ośrodków w naszym kraju. Obejmuje on chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia, czyli po niepowodzeniu wcześniejszej terapii. 

Kwestie dostępności i rozwoju terapii immunoonkologicznych stały się także przedmiotem prac na szczeblu unijnym. Kilkanaście tygodni temu odbyło się w Brukseli sympozjum, zorganizowane przez Europejską Grupę Ekspertów ds. immunoonkologii przy udziale europosłów. Nasz kraj na sympozjum reprezentował Szymon Chrostowski. "Zaproponowana strategia zwiększenia dostępu do immunoonokologii w Europie zakłada ścisłą współpracę organizacji pacjenckich z ekspertami i decydentami w celu wdrożenia przepisów ułatwiających dostęp do leczenia" – mówi Szymon Chrostowski. Efektem spotkania jest wyznaczenie 5 priorytetowych obszarów wspólnych działań, opisanych w broszurze:

1.    Lepsze zrozumienie unikatowych cech immunoonkologii
2.    Określenie priorytetów dla pacjentów
3.    Elastyczne procedury rejestracyjne
4.    Większa motywacja do badań
5.    Kompleksowe  finansowanie innowacyjnych metod leczenia nowotworów


1] Surveillance EaERPS. SEER Stat Fact Sheets: All Cancer Sites. 2014. http://seer.cancer.gov/statfacts/html/all.html
2] Luengo-Fernandez R i wsp. Economic burden of cancer across the European Union: a population-based cost analysis. Lancet 2013; 14:1165-1174
3] Dane dotyczą wszystkich typów i stadiów zaawansowania nowotworów

Katarzyna Kowalska, 06-02-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe