Czerniak. Samobadanie skóry – pierwszy krok w zmianie zachowań. Zobacz film
Strona główna » Informator » Kraj » Czerniak. Samobadanie skóry – pierwszy krok w zmia…

Czerniak. Samobadanie skóry – pierwszy krok w zmianie zachowań. Zobacz film

INFORMATOR. Kraj

Kinga Łobzowska

zdrowemiasto.pl | dodane 27-05-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom  słonecznym – to osoby, które właściwie w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która mimo, iż jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest fenotypem skóry, który mieści nasz naród w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.

Czerniak jest nowotworem, który łatwo dostrzec, gdyż rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu. Jest jednak bardzo agresywny i szybko przechodzi z choroby miejscowej (skórnej) w postać rozsianą tzw. uogólnioną. Dzieje się tak, gdy czerniak wrasta w głąb skóry (ma wtedy ok.  1 mm w głębokości) i dostaje się do naczyń krwionośnych, a następnie za ich pomocą jego komórki przedostają się do całego organizmu. Czasem wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm.
zegarski.jpg
- Badanie opinii publicznej TNS OBOP zrealizowane przez Akademię Czerniaka w 2013 roku wskazują, że aż 30% Polaków, którym pokazano zdjęcie czerniaka – nie rozpoznałoby nowotworu i nie udałoby się do lekarza, aby zbadać znamię. Nieświadomość i nieznajomość choroby przez Polaków jest największą przyczyną późnych rozpoznań oraz wynikającą z tego wysokiej śmiertelności wśród chorych
prof. dr hab. med. Wojciech Zegarski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:

  • o jasnych i rudych włosach,
  • o jasnych oczach, 
  • o jasnej lub bardzo jasnej cerze, 
  • z piegami i/lub znamionami, 
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, 
  • słabo tolerują słońce, 
  • opalają się z dużym trudem lub w ogóle. 

Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium.
rudnicka.jpg
- Występowanie czerniaka w rodzinie jest silnym czynnikiem wpływającym na podniesienie ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Grupą szczególnie narażoną na  poparzenia słoneczne są dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie potrafi obronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Poparzenia słoneczne wśród dzieci, które niestety nie są rzadkie, podnoszą dwukrotnie ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości. Tu odpowiedzialność za zdrowie dziecka biorą na siebie rodzice – jeśli nauczą swoje dzieci mądrego korzystania ze słońca, w późniejszym wieku nastolatkowie i dorośli będą bardziej wrażliwi na potrzeby swojej skóryprof. dr hab. med. Lidia Rudnicka, Kierownik Kliniki Dermatologii, Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Samobadanie skóry
slowinska.jpg
Kluczem wczesnego rozpoznania czerniaka jest dobra znajomość własnego ciała i skóry.  Już w wieku kilkunastu lat znamy wszystkie swoje znamiona – to sprawia, że łatwo powinniśmy umieć identyfikować nowe lub zauważać zachodzące zmiany w już istniejących.  Samoocena skóry powinna być wykonywana raz w miesiącu, zarówno przez osoby starsze, jak i młodzież. 

- Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy, niestety, nie dbają o swoje zdrowie. Często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania. Z myślą o młodych osobach powstał film edukacyjny prezentujący, w jaki sposób właściwie oglądać skórę, jednak jest to wiedza, która przyda się każdemu
dr n. med. Monika Słowińska, Klinika Dermatologii, Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka.Kinga Łobzowska, 27-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe