24 marca Narodowy Dzień Życia
"Dziatki - dziadkom" - to hasło kampanii towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Życia, która w tym roku ma promować solidarność międzypokoleniową i zwracać uwagę na relacje pomiędzy dziadkami a wnukami. więcej »
Rodzinny dawca nerki - optymalne rozwiązanie
Przeszczep nerki od żywego, spokrewnionego dawcy nie zagraża jego zdrowiu, daje lepsze wyniki i wzmacnia więzi rodzinne - przekonywali w Warszawie uczestnicy konferencji prasowej "Żywy dawca nerki 2-1=2", która towarzyszyła poświęconemu rodzinnym przeszczepom sympozjum lekarzy. więcej »
W Nowym Szpitalu w Świeciu wszczepiają endoprotezy kolana
W połowie marca br. w Nowym Szpitalu w Świeciu po raz pierwszy wszczepiono endoprotezę kolana. Do niedawna tego rodzaju zabiegi wykonywano jedynie w dużych specjalistycznych placówkach. więcej »
Poznań piątym polskim ośrodkiem przeszczepiającym serce
Pierwszego w Poznaniu zabiegu przeszczepu serca dokonał zespół kardiochirurgów ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. więcej »
Katowice wśród światowych ośrodków leczenia stwardnienia rozsianego
Katowice są jednym z dziewięciu ośrodków na świecie, gdzie stosowana jest eksperymentalna metoda walki z objawami stwardnienia rozsianego. Na zabiegi udrożnienia lub poszerzenia żył do katowickiej kliniki przyjeżdżają pacjenci z całego świata. więcej »
Rozbudowa łodzkiego Parku Naukowo-Technologicznego
Ponad 76 mln zł kosztować ma rozbudowa Technoparku - Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. Powstać ma w nim m.in. nowoczesny zespół laboratoriów biotechnologicznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2012 rok. więcej »
Zabiegi przeszczepu rogówki nową metodą w Europie
Kilka pierwszych w Europie przeszczepów rogówek wraz z plastikową częścią optyczną przeprowadzono pod koniec ubiegłego tygodnia w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. W opinii lekarzy, to przełom i szansa dla niektórych pacjentów, którym do tej pory nie można było pomóc. więcej »
UW i WUM podpisały umowę o współpracy
Powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) oraz utworzenie Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków - to niektóre projekty, które zrealizują wspólnie Uniwersytet Warszawski (UW) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM). 18 marca umowę o współpracy podpisali: rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i rektor WUM, prof. Marek Krawczyk. więcej »
Naukowcy pracują nad urządzeniem, które powiadomi o skażeniu wody
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracują nad skonstruowaniem Automatycznego Biodetektora Toksyczności Ogólnej Wody. Urządzenie umożliwi ciągłe kontrolowanie jakości wody i natychmiastowe wykrycie zanieczyszczeń. więcej »
Czy Polska ma szansę być drugą Japonią?
Jak pokazują badania aż 27% Polaków przyznaje, że pracuje do późnych godzin, 26% jest zmęczonych ciężką pracą, a 39% deklaruje, że nie ma czasu dla siebie. Z danych tych wynika, że pod względem czasu pracy mamy bardzo duże szanse stać się drugą Japonią... więcej »
Plastyczne neurony i samo reperujący się mózg
O dziwnych umiejętnościach mózgu, który potrafi sam się naprawiać, opowiadała podczas Światowego Tygodnia Mózgu w Warszawie prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. więcej »
Prof. Schmidinger: rak nerki stał się chorobą przewlekłą
Rak nerki, którego jeszcze kilka lat temu nie można było skutecznie leczyć, jest obecnie chorobą przewlekłą, dzięki zastosowaniu nowych leków tzw. celowanych - powiedziała PAP prof. Manuela Schmidinger z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. więcej »
Polacy mało wiedzą o jaskrze
W Polsce może być od 380 do nawet 800 tysięcy chorych na jaskrę, z czego zaledwie około 65 tysięcy wie o swojej chorobie i się leczy. 18-20 procent niewidomych straciło wzrok właśnie z jej powodu. Tymczasem skuteczny program wczesnego wykrywania jaskry uchroniłoby wiele osób przed ślepotą i zmniejszył wydatki na leczenie - mówili specjaliści, zgromadzeni w Warszawie z okazji przypadającego na 12 marca Światowego Dnia Jaskry. więcej »
Studenci prawa obserwatorami RPD w sądach
Studenci prawa z "Kliniki Praw Dziecka" Uniwersytetu Łódzkiego będą reprezentować przed sądem Rzecznika Praw Dziecka w sprawach dotyczących dzieci. Łódzka uczelnia podpisała nowe porozumienie o współpracy z RPD. więcej »
Mózg najbardziej skomplikowaną strukturą we wszechświecie
Mózg jest najmniej poznaną i najbardziej skomplikowaną strukturą we wszechświecie. Mimo że, odpowiada za najdrobniejsze procesy zachodzące w naszym ciele, wciąż nie powstała jedna naukowa koncepcja funkcjonowania tego narządu - mówi PAP prof. Andrzej Wróbel, kierownik Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Jak dodaje, człowiek może żyć nie mając nawet 80 proc. mózgu, może funkcjonować z jego jedną półkulą, a nawet - w przypadku tzw. rozszczepienia - z dwiema oddzielnymi półkulami stanowiącymi dwa mózgi. więcej »