PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Internet bezcenny dla naukowców

W ostatnich latach internet z dość pasywnego medium stał się platformą dostarczania i tworzenia informacji oraz nowych form komunikacji, coraz bardziej użyteczną także dla ludzi zajmujących się zawodowo badaniami naukowymi - mówił dr Paweł Szczęsny, adiunkt na Wydziale Biologii UW. Podczas wykładu "Nauka w pajęczynie uczonych" pokazywał on na przykładach, jak już teraz internet pomaga w pracy uczonym i jakie jeszcze możliwości się w nim kryją. więcej »

Stan wzroku polskich dzieci - badania specjalistów

Od gminy Korycin okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozpoczęli w sobotę cykl tegorocznych badań wzroku u dzieci w ramach projektu "Widok na przyszłość" realizowanego w Podlaskiem. więcej »

In vitro za i przeciw, czyli etyka w praktyce lekarskiej

Istoty ludzkie nie mogą być przedmiotem masowej produkcji - powiedział włoski polityk i były minister ds. europejskich prof. Rocco Buttiglione podczas sympozjum poświęconego bioetyce, które odbyło się w Warszawie. Kilkugodzinne spotkanie "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej - czy lekarz może tworzyć i niszczyć ludzkie embriony" zdominowała tematyka zapłodnienia in vitro. więcej »

Przedsiębiorca elementem systemu nauki

Tylko współpraca spółki komercyjnej z kluczowymi ośrodkami naukowymi o profilu medycznym i farmaceutycznym - zarówno w kraju, jak i zagranicą - może doprowadzić do przełomowych innowacji. To jedyny model, który się doskonale sprawdził - uważa dyrektor badań i rozwoju firmy Adamed Krzysztof Kurowski. więcej »

Sondaż: 64 proc. użytkownikow internetu mobilnego to mężczyźni

Większość użytkowników internetu mobilnego to mężczyżni (64 proc.). Niemal połowie (47 proc.) korzystających daje on poczucie wolności, a 40 proc. uważa, że dzięki niemu ma lepszy kontakt ze znajomymi i rodziną - wynika z badań dr Krzysztofa Krejtza z Instytutu Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Projekt powstał we współpracy z agencją badawczą Oriaq (Grupa IQS). więcej »

Nowy sprzęt w Katedrze Pielęgniarstwa GUMed

Pełnopostaciowy, multimedialny symulator akcji porodowej i symulator funkcji życiowych działają już w Katedrze Pielęgniarstwa na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia kupiła urządzenia za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu "Doposażenie laboratoriów kształcenia umiejętności zawodowych z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa i badania fizykalnego w GUMed i APS". więcej »

Nowoczesne materiały ochronią przed promieniowaniem

Ubrania, które lepiej niż krem zabezpieczą przez promieniami UV, tkaniny chroniące starodruki oraz materiały tłumiące pole elektromagnetyczne powstają w ramach projektu kluczowego "Envirotex", który realizuje konsorcjum naukowe koordynowane przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Jak powiedziała PAP kierowniczka projektu dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, opracowywane przez naukowców materiały barierowe, które mają powstać do września 2012 roku, będą chroniły przed polem elektromagnetycznym, promieniowaniem UV i elektrycznością statyczną. więcej »

Tajniki precyzyjnego ustalania czasu

W nocy z soboty na niedzielę przeszliśmy z czasu zimowego na letni. Przestawienie zegarka nie powinno sprawić nikomu trudności. Znacznie bardziej skomplikowane okazuje się ustalenie Państwowego Czasu Urzędowego, którego w Polsce pilnuje Główny Urząd Miar. więcej »

Ponad 570 tys. uczniów skorzysta z programu "owoce w szkole"

Ponad 570 tys. dzieci w drugim semestrze roku szkolnego 2009/2010 bezpłatnie otrzymuje owoce i warzywa w szkole - poinformowała PAP Agencja Rynku Rolnego. To o 91 proc. więcej dzieci, niż w pierwszym semestrze tego roku szkolnego. więcej »

Otwarto laboratorium wykrywania niebezpiecznych wirusów

Nowoczesne laboratorium wyposażone m.in. w specjalne filtry, urządzenie do usuwania biozanieczyszczeń i system monitoringu otwarto w czwartek w Warszawie. Będzie ono służyć do wykrywania najgroźniejszych wirusów i bakterii, takich jak SARS czy patogeny grypy. więcej »

Pali 30 proc. Polaków, 74 proc. popiera zakaz palenia

Papierosy pali blisko jedna trzecia dorosłych Polaków (30%), przy czym mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety. Prawie trzy czwarte respondentów (74%) popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych - wynika z sondażu CBOS. więcej »

Naukowcy z IChF PAN opracowali nowatorski czujnik wykrywający melaminę

Nowatorskie czujnik, który w przyszłości pozwoli szybko i pewnie wykrywać produkty skażone melaminą, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie. Na razie urządzenie - przetestowane w warunkach laboratoryjnych - zgłoszono do opatentowania. więcej »

11 proc. Polek paliło w ciąży, 14 proc. piło alkohol

Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. więcej »

Internet to szanse, ale i zagrożenia - dyskusja o wolności w sieci

Internet - z którego korzysta już na świecie ok. 1,7 mld użytkowników - niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia - wskazywali uczestnicy debaty o granicach wolności w sieci, która odbyła się 24 marca w Warszawie. więcej »

Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu

Zakończone 19 marca poznańskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy obchodów - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - już zapowiadają, że impreza z pewnością odbędzie się także w przyszłym roku. więcej »

REKLAMA
Przekaż