Psychologowie: rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, jeśli pytają
Rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, gdy same o to pytają. Nawet, jeśli my uznajemy to, co się stało, za ważne, dzieci nie muszą tego tak odbierać - powiedziała dr Barbara Arska-Karyłowska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Krwawiące i krzyczące modele pomagają w kształceniu pielęgniarek
Nowoczesne fantomy, czyli modele symulujące zachowanie prawdziwego pacjenta, pomogą przyszłym pielęgniarkom i położnym ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce opatrywania ran i robienia zastrzyków. Fantomy potrafią m.in. krzyczeć, krwawić i wymiotować. więcej »
Prof. Malinowski o przewidywaniu ruchu chmury pyłu
Chmura pyłu składa się z cząstek stałych i nie zachowuje się tak jak zwykła chmura opadowa. Żeby móc prognozować ewolucję chmury zanieczyszczeń, trzeba znać przepływy powietrza, od których zależy ruch chmury, mieć informacje o źródle pyłu oraz wiedzieć, jak pył rozcieńcza się w atmosferze i opada na ziemię - wyjaśnia PAP prof. dr hab. Szymon P. Malinowski, kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. więcej »
Pyły wulkaniczne nad Polską są niemal obojętne dla środowiska
Pył wulkaniczny składa się z minerałów, które występują na powierzchni Ziemi, dlatego z punktu widzenia środowiska jest w małym stężeniu w zasadzie obojętny – wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego Mirosław Rutkowski. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że zanieczyszczenia spowodowane pyłem wulkanicznym utrzymują się nad prawie całym terytorium Polski. więcej »
Lech Kaczyński z małżonką Marią spoczęli na Wawelu
Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli w niedzielę na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach zebrało się ok. 150 tys. osób. więcej »
Nowe metody diagnozowania i leczenia guzów neuroendokrynnych
W ostatnich latach znacznie poprawiły się możliwości diagnozowania i leczenia rzadkich i dających nietypowe objawy guzów neuroendokrynnych układu pokarmowego i płuc (GEP/NET). Za szybkim postępem nauki nie nadąża jednak finansowanie - wskazują specjaliści. więcej »
Trwa żałoba narodowa; tłumy w kolejce do Pałacu Prezydenckiego
W piątkowy ranek tysiące ludzi nadal czeka na wejście do Pałacu Prezydenckiego. Kolejka ciągnie się aż do Starego Miasta. W sobotę na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe. W niedzielę uroczystości przeniosą się do Krakowa, gdzie - w krypcie na Wawelu - zostaną pochowani Maria i Lech Kaczyńscy. więcej »
Polacy oddają hołd parze prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim
Osoby chcące uczcić pamięć pary prezydenckiej czekają na wejście do Pałacu Prezydenckiego 8-9 godzin. Kolejka do Pałacu ciągnie się przez Krakowskie Przedmieście, wokół kolumny Zygmunta i dalej aż za ulicę Miodową. Cały czas dochodzą kolejne osoby, w tym również zorganizowane grupy szkolne. Pożegnać parę prezydencką przyjechali ludzie z całej Polski. Pogrzeb pary prezydenckiej odbędzie się w niedzielę na Wawelu. więcej »
W kraju uroczystości żałobne w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
W całym kraju w poniedziałek odbyły się uroczystości żałobne w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i 94 innych osób, które zginęły w sobotę w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. więcej »
Prof. Budnik o zdrowiu naszych przodków
Czy duża liczba zmian patologicznych na kościach świadczy o tym, że dana populacja była wyjątkowo narażona na choroby i nie cieszyła się dobrym zdrowiem? Czy fakt znalezienia wielu pochówków dziecięcych w obrębie cmentarza oznacza, iż miała miejsce olbrzymia umieralność? Prof. Alicja Budnik z Instytutu Antropologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu udowadniała w czasie swojego wystąpienia w ramach prelekcji popularnonaukowych w poznańskim Muzeum Archeologicznym, że odpowiedzi na te pytania wcale nie są oczywiste. więcej »
Prezydent Polski i kilkadziesiąt osobistości zginęło w katastrofie samolotu
Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie zginęło w sobotę, 10 kwietnia, w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Lecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W sobotę ogłosił tygodniową żałobę narodową. więcej »
Psycholog: przeżywanie żałoby pozwala poradzić sobie z nagłą stratą
Wspólne przeżywanie żałoby narodowej przez ludzi, jak gromadzenie się w symbolicznych miejscach, palenie zniczy, pomaga poradzić sobie z poczuciem straty i zachwianego bezpieczeństwa - powiedziała PAP psycholog społeczna Joanna Pommersbach ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. więcej »
Prof. Polz-Dacewicz o zadaniach Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego
Mikrobiolodzy, biolodzy, lekarze chorób zakaźnych i diagności laboratoryjni wezmą we wrześniu udział w II Lubelskich Dniach Wirusologicznych. Jednym z organizatorów spotkania jest niedawno powołane Polskie Towarzystwo Wirusologiczne. O zdaniach PTW i zagadnieniach związanych z wirusologią opowiada PAP prezes organizacji, prof. zw. dr hab. n. med. Małgorzata Polz-Dacewicz. więcej »
III edycja programu „Mam haka na raka” poświęcona rakowi prostaty
Profilaktyka raka prostaty jest tematem III edycji ogólnopolskiego programu dla młodzieży szkół średnich pt.: "Mam haka na Raka". W czwartek w Warszawie odbyły się warsztaty przygotowujące uczniów do realizacji kampanii społecznej na ten temat. więcej »
Centrum Onkologii w Gliwicach wdroży system teleonkologii
Każdy lekarz z woj. śląskiego, którego pacjent wymaga konsultacji onkologicznej, będzie mógł na bieżąco, przez komputerową sieć, skontaktować się ze specjalistą, by zasięgnąć rady i ustalić wstępny scenariusz dalszego leczenia. więcej »