Jubileusz 35-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Poznaniu
Międzynarodowa konferencja o wyzwaniach naukowych i dydaktycznych nauk o zdrowiu w Polsce oraz międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa o zdrowiu kobiety uświetnią obchody jubileuszu 35-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (25-26 czerwca). więcej »
Nowoczesne centrum symulacji powstaje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Już za dwa lata studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będą mogli uczyć się w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej na symulatorach, które oddychają, krzyczą, pocą się, mają drgawki, wymiotują, krwawią, a nawet rodzą. więcej »
13 mln osób nie potrafi korzystać z nowych technologii
Aż 13 mln osób w Polsce nie potrafi obsługiwać komputera - wynika z badań społecznych. Ma to negatywny wpływ na rozwój gospodarczy - twierdzi prezes stowarzyszenia "Miasta w internecie" Krzysztof Głomb. Cyfrowa edukacja dorosłych - to jeden z tematów trwającej w Zakopanem XIV Konferencji "Miasta w internecie". więcej »
Jak zadbać o bezpieczeństwo operacji plastycznych
Operacje plastyczne pozwalają pozbyć się kompleksów, ale niosą też ryzyko, w rzadkich wypadkach nawet śmiertelne, dlatego - radzą specjaliści - trzeba wybrać właściwego specjalistę. A ten musi szczegółowo poinformować np. o technice zabiegu i możliwych powikłaniach - wskazują lekarze. więcej »
Eksperci: ADHD nie jest wymyśloną chorobą
ADHD jest zaburzeniem dotyczącym 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, może być przyczyną depresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień i konfliktów z prawem - mówili lekarze 22 czerwca konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Nowa edycja „Akademii Servier”
Warsztaty, wykłady oraz letnie praktyki, które umożliwią młodym ludziom poznanie struktury i zasad funkcjonowania firmy farmaceutycznej, czekają na uczestników "Akademii Servier" - programu, który już po raz szósty organizuje firma Servier Polska. więcej »
Dr Ohme: Przyszłość należy do biometryki
Nie minie pięć lat, a będziemy się mogli przekonać, że biometryka staje się powszechnie dostępna - uważa dr Rafał Krzysztof Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. O biometryce i neuromarketingowych badaniach zachowań konsumentów poddawanych reklamom mówił podczas ostatniego przed wakacjami wtorku naukowego na Wydziale Psychologii UW. więcej »
Prawie dwie trzecie studentów Erasmusa to kobiety
Prawie dwie trzecie uczestników unijnego programu studenckiego Erasmus w roku akademickim 2008/2009 stanowiły kobiety. Z Polski na zagraniczne studia wyjechało 1618 studentów. Cztery razy mniej przyjechało studiować w polskich uczelniach. więcej »
Dr Domaradzka o największych problemach mam-naukowców
Jak wygląda życie kobiety naukowca po urodzeniu dziecka? Co pracująca naukowo młoda matka postrzega jako stratę i ograniczenie w karierze naukowej, a w czym widzi szanse na dalszy rozwój? Odpowiedzi na te pytania starała się udzielić dr Anna Domaradzka z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, podczas konferencji "Płeć w nauce - przeszkoda czy atut? Kariery naukowe a życie prywatne". więcej »
Lekarze: WZW B leczone w Polsce niezgodnie ze standardami
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) nie jest w Polsce leczone zgodnie ze światowymi standardami, co bardziej naraża pacjentów na marskość i niewydolność wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego - alarmują specjaliści ds. chorób zakaźnych. "Obecnie, zamiast nowoczesnego leku, polscy pacjenci z WZW B otrzymują starszy, tańszy lek, który znacznie zmniejsza szansę na powodzenie terapii, nawet jeśli później zastosuje się nowoczesne leki" - ocenił w rozmowie z PAP prof. Krzysztof Simon z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych we Wrocławiu. więcej »
Zieleń w miastach zmniejsza zagrożenie powodziowe
Zwiększanie ilości terenów zielonych w miastach i powiększanie obszarów zajmowanych przez rzeki i zbiorniki wodne to - zdaniem architekta krajobrazu Mirosława Sztuki - najlepsze metody zapobiegania powodziom w miastach. Mówił o tym 17 czerwca w Warszawie. więcej »
„Dziewczyna przyszłości” szuka nowej metody walki z nowotworami
Czy zmniejszenie aktywności pewnego bardzo ważnego dla organizmu enzymu może spowodować zwiększenie skuteczności terapii nowotworowych? Odpowiedzi na to pytanie szuka Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za prowadzone badania została wyróżniona w konkursie "Dziewczyny przyszłości - śladami Marii Skłodowskiej-Curie". "Chcemy sprawdzić, czy zahamowanie ekspresji pewnego bardzo ważnego enzymu: +oksygenazy hemowej-1+ mogłoby prowadzić do zwiększonej wrażliwości komórek nowotworowych na chemioterapię" - wyjaśnia PAP Agata Szade. Oksygenaza hemowa-1 to enzym, który odgrywa istotną rolę zarówno w procesach fizjologicznych, jak i patologicznych np. cukrzycy, miażdżycy i nowotworach. więcej »
Pierwsza w Polsce jednoczesna transplantacja obu rąk
Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep obu rąk został przeprowadzony w Szpitalu Powiatowym w Trzebnicy (Dolnośląskie) i wszystko wskazuje na to, że się powiódł. Pacjent, b. żołnierz, jest już 12 dni po zabiegu, ma się dobrze i jest w trakcie rehabilitacji. więcej »
Lekarze: śródskórna przyszłość szczepionek
Podawanie szczepionki śródskórnie jest prostsze, mniej bolesne i daje co najmniej równie dobre wyniki co tradycyjne wstrzyknięcie domięśniowe - mówili uczestnicy konferencji "Immunologiczne właściwości skóry", która odbyła się w Warszawie. więcej »
Polacy jako pierwsi w Europie leczą zapalenie zatok nową metodą
Innowacyjne leczenie nawracającego zapalenia zatok z wykorzystaniem urządzenia do endoskopowego płukania i usuwania bakterii z zatok przynosowych zaczęli testować jako pierwsi w Europie specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Poinformowano o tym 14 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »