Plaga komarów - efekt powodzi i wysokich temperatur
Powódź stworzyła komarom znakomite warunki do rozmnażania. Na szczęście nie przenoszą chorób i istnieją skuteczne sposoby zwalczania oraz odstraszania brzęczących krwiopijców - mówią specjaliści. Samce komarów żywią się nektarem kwiatów. Gryzą wyłącznie samice, którym krew jest niezbędna, by mogły przedłużyć gatunek. "Larwom, które żyją w stojącej wodzie, wystarczy kałuża czy stara puszka wypełniona wodą. Tym bardziej odpowiadają im rozległe rozlewiska, zwłaszcza przy obecnych wysokich temperaturach. Z kolei meszki wolą wodę płynącą, toteż aktualna sytuacja im nie sprzyja" - powiedziała dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. więcej »
Eksperci o tym, jak poprawić wyniki leczenia chorób serca
Tylko 12 proc. Polaków z nadciśnieniem jest leczonych skutecznie, a dużą winę za te statystyki ponoszą sami pacjenci nie stosując się do zaleceń lekarza. O tym, jak poprawić wyniki leczenia chorób serca mówili kardiolog, farmaceuta i psycholog na spotkaniu dla mediów. więcej »
Lekarze: leczenie bólu po operacji to oszczędności dla państwa
Optymalne leczenie bólu po operacji daje pacjentom nie tylko ulgę w cierpieniu, ale też przyspiesza ich rekonwalescencję i skraca pobyt w szpitalu, przez co jest bardzo opłacalne dla budżetu państwa - mówili lekarze 10 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie. Dlatego łagodzenie bólu pooperacyjnego powinno być standardem - podkreślali. więcej »
Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteiner'a odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to "Nowa krew dla świata". więcej »
Rozpoczął się X Kongres Medycyny Rodzinnej
X Kongres Medycyny Rodzinnej z udziałem prawie 1,2 tys. lekarzy tej specjalności rozpoczął się 10 czerwca w łódzkiej Manufakturze. Doroczne spotkanie lekarzy rodzinnych z całego kraju odbywa się pod hasłem "Medycyna rodzinna - opieka czy fabryka?". więcej »
Realizacja Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015
Urazy i zatrucia - to najczęstsze powody śmierci mężczyzn w wieku średnim w Polsce - wynika z danych przedstawionych sejmowej Komisji Zdrowia przez dr Bogdana Wojtyniaka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. więcej »
Ankieta: młodzi naukowcy nie mają pieniędzy ani czasu na swoją pracę
Młodzi pracownicy naukowi polskich uczelni z powodu niskich zarobków z trudem znajdują kilka godzin w tygodniu na pracę naukową. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej przez Centrum Upowszechniania Innowacji w Edukacji. Wyniki przedstawiono 9 czerwca na konferencji prasowej zorganizowanej na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. "Ankietę przeprowadzono wśród 249 młodych pracowników naukowych. Połowa z nich na pracę naukową poświęca z trudem kilka godzin w tygodniu, co w oczywisty sposób przekłada się na jej jakość" - poinformował kierownik Centrum dr Marek Kulesza. więcej »
Konferencja o chorobach stercza, czyli prostaty
Jeśli mamy problemy z gruczołem krokowym, zwanym z łacińska prostatą, a po polsku - sterczem, nie wystarczy kupić lek reklamowany w telewizji - mówił na konferencji w Warszawie prof. Sławomir Dutkiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. więcej »
Kopacz: nadwaga i otyłość w Polsce to już epidemia
Do tej pory dość chętnie chwaliliśmy się tym, że w naszym kraju nadwaga i otyłość są znikome; teraz doganiamy Niemcy i Stany Zjednoczone - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas spotkania poświęconego problemowi nadwagi i otyłości u dzieci. więcej »
Doktorat h.c. Uniwersytetu Gdańskiego dla prof. Jerzego Brzezińskiego
Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał psychologowi prof. Jerzemu Brzezińskiemu z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu tytuł doktora honoris causa. Termin wręczenia laureatowi zaszczytnego dyplomu nie zostanie jeszcze ustalony. więcej »
Skuteczna terapia dzieci z APD - trudna, ale możliwa
Skuteczna terapia dzieci z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego może usunąć ten deficyt, choć wymaga dużych nakładów pracy - podkreślali uczestnicy VI Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej, która odbyła się 28 maja w Katowicach. więcej »
Złoty Skalpel 2010 dla prof. Skarżyńskiego
Złoty Skalpel 2010 trafił w ręce prof. Henryka Skarżyńskiego z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. To już druga edycja konkursu na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia, organizowanego przez magazyn "Puls Medycyny". więcej »
Innowacje naukowe w samochodzie Towarzystwa Fraunhofera
Kamizelkę, która za pomocą specjalnych czujników wykrywa poziom stresu i minikamerę do oglądania wnętrza przewodu pokarmowego pacjenta - m.in. takie innowacje naukowe można było zobaczyć 31 maja w Warszawie, w ramach wystawy prezentowanej w samochodzie niemieckiego Towarzystwa Fraunhofera. więcej »
Biegnę dla Kacpra - charytatywnie i dla zdrowia
Headlines Porter Novelli postanowiło wesprzeć sportowo-charytatywny projekt „Biegnę dla Kacpra”, taty rocznego chłopca, który urodził się bez części lewego przedramienia i lewej dłoni. Projekt taty polega na przebiegnięciu przez niego Polski - z północy na południe. więcej »
Polscy chorzy z łuszczycą nie mają dostępu do najlepszych leków
Pacjenci z łuszczycą - niezakaźną chorobą skóry - praktycznie nie mają w Polsce dostępu do najlepszych leków, tzw. biologicznych, które szybko łagodzą zmiany chorobowe umożliwiając pacjentom normalne życie - alarmowali lekarze podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »