PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prestiżowa nagroda dla krakowskiego kardiochirurga

Chirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dr n. med. Jacek Kołcz został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS). więcej »

Prof. Kurzydłowski o częściach zamiennych do organizmu człowieka

Nowy ząb, staw kolanowy czy biodrowy lub kość, która zastąpi uszkodzony fragment - takie m.in. możliwości oferuje współczesna inżynieria materiałowa medycynie. "Jednak choć inżynieria materiałowa poczyniła w ostatnich latach ogromny postęp, wciąż jesteśmy na początku drogi do tego, by każdy z nas dysponował kompletem własnych części zamiennych - mówił prof. Krzysztof Kurzydłowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej podczas XIV Festiwalu Nauki w Warszawie. więcej »

Polskie urządzenie zwiększy bezpieczeństwo użycia radiofarmaceutyków

Prototyp nowego modelu komory jonizacyjnej - pozwalający precyzyjnie określić aktywność radiofarmaceutyku bezpośrednio przed podaniem go pacjentowi - zbudowali specjaliści z Zakładu Aparatury Jądrowej Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. "Urządzenia tego typu, przeznaczone do stosowania na szeroką skalę w szpitalach i klinikach specjalistycznych, dotychczas nie były w Polsce produkowane. Teraz to się zmieni" - zapowiada Zbigniew Sienkiewicz z Zakładu Aparatury Jądrowej Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (ZDAJ IPJ). więcej »

Prof. Szeląg o ćwiczeniach w sekwencjonowaniu dźwięków

Dzięki innowacyjnym ćwiczeniom w odbieraniu bodźców w czasie, będzie można usprawnić leczenie zaburzeń mowy, poprawić sprawność mózgu, a może nawet leczyć autyzm. Do patentowania trafiły stworzone w Polsce urządzenie i sposób prezentowania dźwięków, który służy do stymulacji funkcji mózgowych. O innowacyjnej metodzie rehabilitacji PAP rozmawia z prof. Elżbietą Szeląg, szefową Pracowni Neuropsychologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. więcej »

Eksperci: Walka z powodziami to nie tylko obowiązek inżynierów

Ochrona przed powodzią i ograniczanie strat nie leży jedynie w gestii inżynierów czy hydrologów. Duże pole do badań mają ekonomiści, bowiem nie ma analiz dotyczących strat sektora niepublicznego. Dużo wyzwań przed psychologami społecznymi, ponieważ wiele zależy od skutecznej komunikacji ze społeczeństwem w obliczu zagrożeń. Edukować należy nie tylko społeczeństwo, ale i dziennikarzy, którzy niejednokrotnie rozpowszechniają wprowadzające w błąd informacje - uważa Roman Konieczny z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. więcej »

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

"Demencja - czas działać" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego tradycyjnie 21 września. Dzień jednoczący chorych, ich opiekunów i pomagające im organizacje obchodzony jest już w ponad 80 krajach świata. więcej »

W gliwickim Centrum Onkologii zaczął działać cyklotron

Pawilon cyklotronu, czyli urządzenia do produkcji radioaktywnych izotopów używanych w nowoczesnym diagnozowaniu chorych na nowotwory, otwarto oficjalnie w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach. więcej »

We Wrocławiu powstaje nowoczesne laboratorium badające leki przeciwnowotworowe

Nowoczesne laboratorium prowadzące badania nad lekami przeciwnowotworowymi powstanie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Placówka na budowę laboratorium otrzymała 17 mln zł unijnej dotacji. więcej »

Otwarto pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne

Pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie laboratorium tyfloakustyczne otwarto w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. W laboratorium dzieci poznają dźwięki i uczą się orientacji w terenie. więcej »

Nowoczesny materiał opatrunkowy powstaje na Politechnice Gdańskiej

Nowatorski materiał - umożliwiający szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym - opracowuje zespół Grzegorza Gorczycy, doktoranta z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Na przeprowadzenie badań naukowiec otrzymał grant w ramach programu "Ventures" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Przygotowywany materiał będzie wykorzystywany do leczenia trudno gojących się ran zainfekowanych różnymi szczepami gronkowca złocistego. Głównym celem jest takie zaprojektowanie materiału, by przez określony czas dostarczać minimalne dawki czynników antydrobnoustrojowych - w tym przypadku peptydów - potrzebnych do zahamowania infekcji" - powiedział PAP autor badań Grzegorz Gorczyca. więcej »

Rusza I polski tydzień wiedzy o ADHD

Konsultacje dla rodziców i nauczycieli, kampania informacyjna w mediach i szkołach - to najważniejsze elementy rozpoczynającego się w poniedziałek, pierwszego w Polsce Tygodnia Świadomości ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). więcej »

Darmowe badania zmian skórnych na UMK w Toruniu

26 września po raz szesnasty w Toruniu odbędzie się Biała Niedziela - akcja poświęcona problemowi nowotworów skóry, a w szczególności czerniakowi. Ponad 500 osób będzie miało szansę przejść darmowe badania innowacyjną metodą wymyśloną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. więcej »

Ginekolodzy: krwotoki przyczyną jednej trzeciej zgonów przy porodzie

Prawie jedna trzecia z ponad 630 kobiet, które w ciągu minionych prawie 20 lat zmarły w Polsce z przyczyn położniczych, straciła życie z powodu krwotoku okołoporodowego. Opanowanie tego zjawiska wymaga dobrej diagnostyki i szybkiej reakcji - wskazują ginekolodzy. więcej »

Lekarze z Trzebnicy przeszczepili rękę z ramieniem

Lekarze z trzebnickiego szpitala przeszczepili rękę z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. To 7. przeszczep kończyny w historii trzebnickiego szpitala i 2. transplantacja ręki z ramieniem. Na świecie do tej pory dokonano czterech takich przeszczepów. więcej »

Po raz pierwszy wszczepiono zastawkę do protezy zastawki

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia zastawki aortalnej do innej, wszczepionej wcześniej, ale zniszczonej już przez chorobę zastawki biologicznej, przeprowadzili lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. Jak poinformował ordynator Oddziału Ostrych Zespołów Wieńcowych GCM dr Grzegorz Smolka, taki zabieg był jedyną możliwością ratunku dla pacjenta, który z powodu ciężkiej niewydolności krążenia nie mógł przejść kolejnej już operacji. Ryzyko zgonu wynosiłoby bowiem ok. 50 proc. więcej »

REKLAMA
Przekaż