Polscy naukowcy opracowują metodę leczenia SM przez skórę
Nową metodę leczenia stwardnienia rozsianego (SM) przez skórę, która ma powstrzymać autoagresję układu odporności wobec tkanki nerwowej - testują Polscy naukowcy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Selmaja z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. więcej »
Rektorzy uczelni medycznych nadal negatywnie o projekcie ustawy
Rektorzy uczelni medycznych, którzy przed tygodniem skrytykowali ministerialny projekt ustawy o działalności leczniczej, nadal - mimo wprowadzonych w projekcie zmian - negatywnie oceniają wiele jego zapisów. więcej »
Poznańska AWF realizuje kolejny grant europejski
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu od września realizuje kolejny grant europejski. W jego ramach uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej poznają zasady zdrowego żywienia i wezmą udział w dodatkowych zajęciach wychowania fizycznego. więcej »
Prof. Michał Kleiber został wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk
Prof. Michał Kleiber wybrany został w czwartek przez zgromadzenie członków PAN na prezesa Polskiej Akademii Nauk. Podnoszenie jakości badań naukowych będzie priorytetem - zapowiedział w rozmowie z PAP. "Nasze placówki są w czołówce polskich instytucji naukowych, to jest powód do satysfakcji. Jednocześnie ten fakt nie zwalnia nas z obowiązku spojrzenia krytycznego. Polska nauka w porównaniu ze światem statystycznie nie jest bardzo silna. Mamy grupy badawcze, które są na pewno w czołówce światowej, ale to się nie przekłada na statystyczny obraz polskiej nauki. Powiedziałem dzisiaj trochę żartobliwie, że +średnia polska nauka jest średnia+. I tutaj Akademia ma dużo do zrobienia" - podkreślił Kleiber. więcej »
Porozumienie UM i Caritas w sprawie wolontariatu
Porozumienie o wolontariacie pracowniczym podpisali 12 października w siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rektor uczelni prof. Paweł Górski i ks. Jacek Ambroszczyk z łódzkiej Caritas. Zdaniem Górskiego, umowa jest dla uczelni "dobrą okazją do czynienia dobra". więcej »
Raport: statystyczny nauczyciel ma ok. 40 lat lat i jest kobietą
Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 roku; zdecydowana większość nauczycieli - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z raportu przygotowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. więcej »
Światowy Dzień Mycia Rąk
Ok. 1,5 mln małych dzieci umiera co roku z powodu biegunki; mycie rąk mydłem może zredukować jej występowanie aż w 40 proc. - przypomina UNICEF w przededniu Światowego Dnia Mycia Rąk, który przypada w piątek. Mycie rąk zmniejsza też ryzyko zachorowania na grypę. więcej »
Lekarze o rewolucji w leczeniu czerniaka
Po wielu latach pojawił się lek – ipilimumab , który ponad dwukrotnie wydłuża przeżycie osób z zaawansowanym czerniakiem, jednym z najgroźniejszych nowotworów - mówili lekarze na 35. kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Mediolanie. „Ostatni lek w terapii zaawansowanego czerniaka został zarejestrowany ponad 20 lat temu Od tego czasu ipilimumab jest pierwszym lekiem, który dwukrotnie wydłuża życie chorych z zaawansowanym czerniakiem” - powiedział w rozmowie z PAP prof. Michele Maio kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej i Immunoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Sienie. więcej »
Bezpłatne badania spirometryczne w całej Polsce
Badania spirometryczne pomocne w diagnostyce groźnych schorzeń oddechowych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma, można będzie bezpłatnie wykonać w czwartek w całej Polsce - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
PZH: wzrost zachorowań na grypę, dominuje wirus A/H1N1
W pierwszym tygodniu października odnotowano ponad 15 tys. zachorowań i podejrzeń grypy, to prawie o 10 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. więcej »
Kardiolog: niemal co drugi Polak umiera na chorobę układu krążenia
Ok. 45 proc. zgonów w Polsce jest spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego; jest to albo zawał serca, albo udar mózgu - powiedział na konferencji "Kardiologia 2010" konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski. więcej »
Grypa i zakażenia wirusowe tematami VI Dni Higieny
Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa grypy? Czy w tym sezonie również musimy się obawiać pandemii wirusa H1N1? Czy w polskich szpitalach jesteśmy dostatecznie chronieni przed zakażeniami? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy VI Dni Higieny, które odbyły się pod koniec września w Krynicy Zdrój. więcej »
Lekarze: dobre leczenie chorób reumatycznych się opłaca
Na choroby reumatyczne cierpi w Polsce ok. 2 proc. społeczeństwa - często są to osoby młode, nawet dzieci. Każda złotówka wydana na to, by dobrze je leczyć, zwróci się - przekonywali lekarze na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Przeprowadzono operację kolana nowatorską metodą
Pierwszą w Polsce operację odbudowy przedniego więzadła krzyżowego w kolanie metodą w systemie artroskopii przeprowadzono we wtorek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Nowa metoda pozwala zrekonstruować obie wiązki więzadła przy wykonaniu tylko jednego kanału. więcej »
MEN chce zmienić przepisy dotyczące łączenia szkół i przedszkoli
MEN chce, by w zespoły mogły być łączone szkoły tego samego typu, np. dwie lub trzy szkoły podstawowe, lub kilka gimnazjów; nie oznacza to jednak likwidacji mniejszych placówek i tworzenie w to miejsce dużych - wyjaśnia minister edukacji. więcej »