Naukowcy: Dostęp do innowacji medycznych wciąż zbyt ograniczony
Dostęp polskich pacjentów do najnowszych metod leczenia pozostawia wiele do życzenia - mówili uczestnicy Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Ochronie Zdrowia podczas konferencji, która odbyła się 7 grudnia w siedzibie Polskiej Akademii Nauk. więcej »
Pionierski projekt naukowy - komórki szpiku zregenerują serce
Komórki macierzyste ze szpiku kostnego wstrzyknięte do serca pomogą zregenerować ten mięsień po zawale lub wyleczyć trwałą niewydolność. Pionierskie badanie naukowe przeprowadzą w przyszłym roku lekarze z Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach. Badanie jest częścią większego projektu naukowego, realizowanego przez kilka polskich ośrodków, dotyczącego innowacyjnego zastosowania komórek macierzystych w medycynie. Projekt zdobył grant z Unii Europejskiej w wysokości 45 mln zł. więcej »
Uniwersyteckie konsorcjum - razem dla zdrowia
Koncentracja potencjału badawczego w celu realizacji dużych projektów z obszaru biotechnologii, chemii analitycznej i technologii żywności, zwłaszcza wykorzystania technik separacyjnych w określeniu wpływu ksenobiotyków i substancji biologicznie aktywnych na zdrowie człowieka - to najważniejsze zadania nowego konsorcjum, powołanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. więcej »
Naukowe prezenty dla 100 przedszkoli z terenów dotkniętych przez powódź
W sumie 100 szkół i przedszkoli z miast i gmin najbardziej poszkodowanych w tegorocznej powodzi dostanie zestawy naukowe Kidsmart, zawierające wbudowany 19- calowy ekran, mini-mysz, klawiaturę, mikrofon i słuchawki dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i pisać. Inicjatywę taką zorganizowała firma IBM z okazji Mikołajek oraz nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Patronat nad programem objęła minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. więcej »
Prof. John A. Hansen doktorem honoris causa WUM
Prof. John A. Hansen, światowej sławy ekspert w dziedzinie immunogenetyki klinicznej i klinicznej transplantacji szpiku, odebrał 7 grudnia tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Senat WUM najwyższe wyróżnienie akademickie przyznał uczonemu w uznaniu jego zasług dla rozwoju współczesnej medycyny. więcej »
Zabawa Mikołajkowa dzieci chorych na cukrzycę
4 grudnia w galerii Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni ponad 100 dzieci bawiło się na Mikołajkowym spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Fundację "Zachowaj Zdrowie w Sobie". Na zaproszenie Fundacji przyjechały dzieci z Lęborka, Gościcina, Skarszew, Pucka, Tczewa i całego Trójmiasta. więcej »
Psychofizjolog: kto rano wstaje, ten jest bardziej uporządkowany
Czym różnią się ludzie, którzy lubią wcześnie wstawać od osób, które późno zasypiają? Choćby tym, że prowadzą bardzo regularny tryb życia - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wyjaśnia badaczka, osoby o chronotypie porannym, czyli takie, które poranek uważają za ulubioną porę dnia, zwykle o godzinie 6- 7 są już na nogach. Z radością witają kolejny dzień, a żeby wstać, nie potrzebują budzika. Zasypiają o godz. 22 lub wcześniej. Ich przeciwieństwem są osoby o chronotypie wieczornym. Ich tryb życia nie jest tak regularny. Do łóżka chodzą po północy i lubią spać do późna. Najlepiej czują się po południu i wieczorem, a niektórzy nawet nocą. Wtedy mają najwięcej siły. Żeby wcześnie wstać potrzebują budzika. Ich sen jest często zbyt krótki, a to, jak mówi badaczka, nie jest korzystne dla zdrowia. więcej »
Akcja „Kulawy św. Mikołaj” na dwóch śląskich uczelniach
Maskotka Uniwersytetu Śląskiego - Usiołek - na inwalidzkim wózku, 15 kg rozdanych krówek - tak przebiegała akcja "Kulawy św. Mikołaj", zorganizowana przez niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. więcej »
Mikołajkowa akcja zachęcająca do dawstwa szpiku
Mikołajkowa akcja zachęcająca do dawstwa szpiku "Prezent naSZPIKowany dobrem" to nowy pomysł Fundacji Urszuli Smok "Podaruj Życie" na promowanie idei dawstwa szpiku kostnego. więcej »
Prof. Ryden doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Wybitny szwedzki kardiolog, członek Komitetu Nagrody Nobla, były szef Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Lars Ryden został 3 grudnia wyróżniony tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. więcej »
Apel naukowców o ostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi
Nieostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi bywa przyczyną poważnych zatruć - ostrzegali w środę eksperci podczas poświęconej tym produktom konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję w ramach kampanii "Lek bezpieczny" zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej »
55 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu
W 2009 roku 52 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat co najmniej raz w tygodniu korzystało z internetu. W tym roku jest to już 55 proc.- wynika z danych przedstawionych przez GUS na wtorkowej konferencji o rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. więcej »
Eksperci: zakaz sprzedaży dopalaczy nie jest najlepszym wyjściem
Zakaz sprzedaży dopalaczy nie daje spodziewanych skutków w walce z uzależnieniami stwierdziła grupa ekspertów w czasie debaty zorganizowanej przez Wydział Nauk Medycznych PAN. Efekty może natomiast przynieść odpowiednia edukacja - uważają naukowcy. więcej »
Eksperci: 20 tys. Polaków zakażonych HIV żyje w nieświadomości
Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie - przekonywali eksperci w środę na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS
Blisko 13 tys. zakażeń wirusem HIV i ponad 2,3 tys. zachorowań na AIDS wykryto w Polsce od początku epidemii w połowie lat 80. Szacuje się, że zakażeń jest co najmniej dwa razy więcej. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. więcej »