PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Senat Akademii za przekształceniem w Uniwersytet Medyczny

Senat wrocławskiej Akademii Medycznej przyjął uchwałę, w której opowiedział się za zmianą nazwy uczelni na Uniwersytet Medyczny - poinformował PAP rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster. więcej »

„Breast Friends - Przyjaciele od Piersi” - rozstrzygnięcie konkursu

15 grudnia br. w Warszawskim Centrum Onkologii odbył się finał IV edycji „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”, międzynarodowej kampanii edukacyjnej prowadzonej w naszym kraju przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum i wspieranej przez firmę Roche wspólnie z Fundacją Psychoonkologii „Ogród Nadziei” oraz Galerią Maruna. więcej »

Zakończono kolejny etap prac nad ustawą o szkolnictwie wyższym

W czwartek zakończono główny zrąb prac nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym prowadzonych w podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego, działającej w ramach sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży - powiedziała przewodnicząca podkomisji Krystyna Łybacka. więcej »

Polacy po 50 szukają w internecie informacji dotyczących pracy

Polacy po 50. roku życia szukają w internecie zwykle informacji w sprawach związanych z pracą - wynika z badania Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Internauci po pięćdziesiątce interesują się technologią, czytają fora internetowe, ale sami rzadko się na nich wypowiadają. więcej »

Dr hab. A. Kasprzak o możliwościach wykorzystania motorów białkowych

Białka motoryczne, które występują w żywych komórkach w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie m.in. jako nanomotorki w elektronice. Badania nad tymi białkami mogą też pomóc w walce z rakiem czy z chorobami neurodegeneracyjnymi - mówi PAP dr hab. Andrzej Kasprzak z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. więcej »

Doroczna nagroda ginekologiczna oraz kardiologiczna wręczona

Dr Agnieszka Drosdzol-Cop została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowano prof. Łukasza J. Szumowskiego. Obie nagrody, ufundowane przez Bayer, są szczególnie cenione w środowisku medycznym, świadcząc o najwyższym poziomie naukowym i profesjonalnym wyróżnionych. więcej »

Przyznano stypendia L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki

Po raz dziesiąty L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO przyznało stypendia naukowe pięciu polskim badaczkom. Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej uhonorowało stypendium doktoranckim w wysokości 25 tys. złotych Annę Kozieradzką, Magdalenę Lebiedzińską i Aleksandrę Maruszak. Stypendia habilitacyjne w wysokości 30 tys. złotych otrzymały dr Beata Pająk i dr Joanna Saluk-Juszczak. Nagrody przyznano w kategorii medycyny, biochemii, genetyki i biologii medycznej. więcej »

Antykorozyjne powłoki implantów opracowano na UJ

Wielowarstwowe powłoki ochronne do zabezpieczania metalowych implantów opracowali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki wynalazkowi stalowe wszczepy będą lepiej zabezpieczone przed procesami korozyjnymi, a jony metali ciężkich w mniejszym stopniu będą uwalniały się do organizmu pacjenta. Nad projektem pracują: dr hab. Andrzej Kotarba i Monika Cieślik z Zespołu Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego Wydziału Chemii UJ. Badania są finansowane w ramach programu Ventures Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. więcej »

Sejmowa podkomisja za likwidacją stanowiska docenta

Tylko na jednej uczelni wykładowca będzie się liczył do tzw. minimum kadrowego, nie będzie stanowiska docenta, a profesorem będzie można zostać bez habilitacji - takie m.in. przepisy pozytywnie zaopiniowała 14 grudnia sejmowa podkomisja ds. szkolnictwa wyższego. więcej »

Pierwsza w Polsce teleoperacja z użyciem robota

Ludzki szkielet ze świńskim sercem w Katowicach, lekarka sterująca pracą operującego to serce robota w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu - tak wyglądała 10 grudnia pierwsza w Polsce symulacja teleoperacji z użyciem robota. więcej »

Wystartowała kampania „Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!”

Kampania "Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!" ma uświadomić społeczeństwu, że medycyna poczyniła ogromne postępy w leczeniu nowotworów złośliwych i dlatego warto wcześnie je wykrywać i leczyć się. Zainaugurowano ją 9 grudnia na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Pierwsza w Polsce sztuczna komora serca dla dzieci

Za cztery lata sztuczna komora serca dla dzieci będzie stosowana rutynowo, jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem - powiedział dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu Jan Sarna 9 grudnia na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Warszawa. W sobotę dzień otwarty dla pacjentów z bólem

11 grudnia 2010 roku w Poradni Leczenia Bólu Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów. więcej »

Robot da Vinci pomoże wrocławskim chirurgom

Robot chirurgiczny da Vinci, przy pomoc którego będą prowadzone m.in. operacje chorób prostaty oraz zabiegi usunięcia macicy trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. To pierwsze tego typu urządzanie w Polsce. więcej »

Polscy badacze: „Żabie enzymy” mogą pomóc w terapii białaczek i chłoniaków

Rybonukleazy (enzymy rozkładające kwas rybonukleinowy) pochodzące ze skrzeku żaby Rana pipiens (żaba leopardowa), mogą pomóc w terapii nieuleczalnych obecnie odmian białaczek i chłoniaków, jak wskazują badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ich wyniki zostały zaprezentowane na 52. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Hematologicznego (ASH), które odbywało się w dniach 4-7 grudnia w Orlando na Florydzie. „Testowane przez nas rybonukleazy o działaniu przeciwnowotworowym – onkonaza i R-amfinaza, mają unikatowy mechanizm działania, inny niż obecnie stosowane cytostatyki, których działanie skierowane jest na DNA komórki” - powiedział PAP główny autor pracy prof. dr hab. med. Piotr Smolewski, kierownik Zakładu Hematologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. więcej »

REKLAMA
Przekaż