PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Nowa metoda - określanie koloru włosów z materiału genetycznego

Nową metodę kryminalistyczną, pozwalającą na ustalenie koloru włosów z materiału genetycznego, opracował polsko-holenderski zespół badawczy - informuje na swojej stronie internetowej Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. więcej »

Maria Skłodowska-Curie patronką 2011 roku

Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tego prestiżowego trofeum, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. więcej »

W 2011 r. zmiany na uczelniach i w instytucjach naukowych

Od stycznia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące oceny jakości jednostek naukowych i ich finansowania. Instytuty naukowe oraz wydziały uczelni, które najsłabiej wypadły w ostatniej ocenie resortu nauki dostaną na 2011 r. o połowę mniejszą dotację. więcej »

Medyczne wydarzenia w 2010 r. w Polsce

Przeszczep wątroby Tomka, nowatorska w skali światowej operacja dziewczynki z chorobą genetyczną deformującą twarz oraz pierwsza w Polsce operacja z użyciem chirurgicznego robota Da Vinci - to najgłośniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej medycynie. więcej »

Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia

Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Urządzenie może przenosić nawet delikatne przedmioty, jak pomidory czy surowe jajka - informuje Instytut Fraunhofera. Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie. więcej »

Pole magnetyczne leczy ból, depresję, przyspiesza gojenie ran

Zmienne pole magnetyczne skutecznie leczy ból, przyspiesza gojenie ran i poprawia wygląd blizn, jest pomocne nawet w leczeniu depresji. Twórcą metody terapeutycznej, która zyskała już uznanie, jest prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Klimatolog: tegoroczny grudzień nieco chłodniejszy od przeciętnego

W całej Polsce grudzień był chłodniejszy i bardziej śnieżny niż przeciętnie. Jednak nie był to rekordowy mróz czy śnieg - wyjaśnił PAP dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak powiedział, grudniową średnią "złagodziła" przede wszystkim pogoda, którą mieliśmy w okolicach świąt Bożego Narodzenia. "Szczególnie w Polsce południowej mieliśmy wówczas kilkanaście stopni na plusie" - dodał Błaś. więcej »

Wojciech Grochala - chemiczny odkrywca roku

Nowe sposoby pozyskiwania wodoru do zasilania urządzeń oraz nietypowy siarczan srebra, który przyda się w farmacji lub oczyszczaniu ścieków - to, zdaniem środowiska naukowego, największe polskie osiągnięcia w dziedzinie chemii w tym roku. Autorem obu prac jest dr hab. Wojciech Grochala z Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dotyczącą nowego siarczanu srebra (II) opublikowano w styczniu. Grochala wraz ze współpracownikami znalazł sposób syntezy tego związku chemicznego. Od znanego to tej pory siarczanu jednowartościowego srebra (Ag2SO4), nowy związek (AgSO4) różni się wszystkimi istotnymi własnościami fizykochemicznymi. więcej »

Polskie rozwiązanie telemedyczne ratuje życie na odległość

Telemedycyna staje się coraz powszechniejszą formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej. Rozwój sieci teleinformatycznych oraz metod cyfrowej archiwizacji badań medycznych umożliwił przesyłanie na odległość danych obrazowych, dzięki którym lekarze mogą szybciej i z większą pewnością zdiagnozować danego pacjenta. więcej »

Wrocławska Akademia Medyczna chce być uniwersytetem

Wrocławska Akademia Medyczna chce zmienić nazwę na Uniwersytet Medyczny. Uchwałę w tej sprawie podjął już Senat uczelni; teraz przygotowywana jest dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Zdrowia. więcej »

Etnograf: Wigilia to kwintesencja polskości

Wieczór wigilijny i jego zwyczaje to kwintesencja polskości i naszej kultury - uważa etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej Małgorzata Imiołek. "Tradycja świąteczna to ogromny konglomerat i zwyczajów przedchrześcijańskich, i wprowadzonych przez Kościół chrześcijański, i zwyczajów pogańskich zaadaptowanych przez Kościół" - podkreśliła w rozmowie z PAP Imiołek. Jak wyjasniła, z tego konglomeratu wynikły zwyczaje, które stały się wyróżnikiem naszej kultury ludowej. więcej »

UKE: 61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer

61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer. Z kolei 86,1 proc. z nich ma dostęp do internetu - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponad połowa Polaków korzystała z internetu w ciągu ostatniego miesiąca (56,3 proc.), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią w domu (87 proc.) lub w pracy (39,5 proc.). więcej »

Centrum Badań Innowacyjnych uczelni medycznej w Białymstoku

Ponad 12,5 mln zł kosztować ma realizacja projektu utworzenia przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki nowoczesnej aparaturze prowadzone w nim będą badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości. więcej »

W Łodzi otwarto pierwszą w regionie pracownię PET-CT

Pierwszą w woj. łódzkim pracownię ze skanerem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT) oficjalnie otwarto 20 grudnia w szpitalu MSWiA w Łodzi. Urządzenie umożliwia m.in. wczesne wykrycie komórek rakowych. Koszt stworzenia pracowni wyniósł ok. 8 mln zł. więcej »

Kopia kopii nierówna - to statystyka różnicuje komórki

Odkryte przez naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie nowe prawo statystyczne wyjaśnia, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy wcale nie są tacy sami. Prawo to wyjaśnia najprostszy mechanizm, dzięki któremu w rosnącej populacji identycznych genetycznie komórek tworzą się grupy wykonujące różne funkcje. W pewnych warunkach populacja namnażających się komórek spontanicznie dzieli się na dwie grupy o różnych funkcjach. więcej »

REKLAMA
Przekaż