Zaskakujący wpływ kości na męską płodność
Osteokalcyna, hormon wytwarzany w kościach i regulujący proces ich odbudowy, wpływa na męską płodność - o zaskakującym odkryciu, w którym brała udział para młodych polskich naukowców, Grzegorz i Olga Sumarowie, informuje pismo "Cell". więcej »
Lekarze: dialog lekarza i chorego niezbędny w leczeniu depresji
Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem to warunek skutecznej terapii depresji - mówili psychiatrzy na spotkaniu prasowym inaugurującym V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji. więcej »
Naukowcy stworzyli aplikację do internetowej terapii mowy
Działającą on-line aplikację do oceny jakości głosu i mowy, przydatną szczególnie osobom po usunięciu krtani lub z wadami wymowy, opracowali naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Teraz szukają pieniędzy na wdrożenie projektu. więcej »
Pierwsze w Polsce zabiegi radioterapii protonowej
Pierwsze w Polsce udane zabiegi napromieniania nowotworów gałki ocznej u dwojga pacjentów przy użyciu wiązki szybkich protonów zakończyły się w piątek w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie - poinformował PAP rzecznik prasowy IFJ PAN Stanisław Kwieciński. więcej »
Niebezpieczne związki leków
Przeciętny Polak po 65. roku życia bierze dziennie co najmniej pięć leków. Co dziesiąta osoba zażywa więcej niż dziesięć - pisze "Gazeta Wyborcza". "Łączenie leków jest niebezpieczne, bywa nawet przyczyną śmierci" - ostrzegają lekarze. więcej »
Rekordowy spadek szczepień obowiązkowych
W Lublinie aż czterokrotnie wzrosła w 2010 r. liczba dzieci, których rodzice nie zgłosili na obowiązkowe szczepienia. W całym kraju nie odnotowano tak dużego wzrostu uchylania się od szczepień, ale takich przypadków jest coraz więcej - informują specjaliści. więcej »
28 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Pierwotna małopłytkowość immunologiczna
28 lutego, już po raz czwarty, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Tegoroczne obchody (także w Polsce) odbędą się pod hasłem „Rzadcy, ale równi”. Wśród głównych postulatów organizacji pacjentów z ponad 40 państw jest apel do rządów o bliższe przyjrzenie się jakości życia i problemom chorych. więcej »
Już blisko 40 dzieci zoperowano w Bytomiu w łonie matki
Już blisko 40 dzieci zostało zoperowanych w Polsce w łonie matki. Jedyny w kraju ośrodek przeprowadzający obecnie takie operacje to Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. więcej »
Otwarto nową Klinikę Chirurgii Naczyniowej w Warszawie
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto nową klinikę, gdzie zamiast klasycznych operacji wykonywane są tzw. małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe - poinformował PAP prof. Marek Maruszyński, szef Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej. więcej »
Badania nad emocjami to inwestycja w kapitał ludzki
Spór o to, czy emocje polepszają, czy też pogarszają funkcjonowanie poznawcze, to przedmiot zainteresowań naukowych Kamila Imbira z Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat programu stypendialnego "Doktoraty dla Mazowsza" w rozmowie z PAP tłumaczy, że emocje są bardzo ważnym elementem wielu procesów, np. komunikacji, negocjacji, asertywności czy wywierania wpływu. Badania nad nimi pozwolą na opracowanie i wdrożenie nowatorskich programów szkoleniowych z zakresu rozwoju osobistego, zwiększających jakość kapitału ludzkiego w regionie mazowieckim. więcej »
Mózgowe porażenie dziecięce. NFZ odmówił refundacji pompy baklofenowej pomimo wskazań medycznych
Justyna jest młodą, 23-letnią kobietą, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. W 2008 roku przeżyła bardzo poważny wypadek samochodowy i od tego momentu nie chodzi. Po wypadku nasiliły się bolesne przykurcze mięśni, dodatkowo całkowicie zniszczone zostało biodro (płaska panewka, brak części głowy kości udowej), które kwalifikuje się do wymiany. Ogromny ból pojawia się w każdej pozycji ułożenia ciała. więcej »
Rosnąca bezradność chorych na mózgowe porażenie dziecięce i ich rodzin
Pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) czekają na refundację pomp baklofenowych. W między czasie chorzy ze wskazaniami medycznymi zmuszeni są samodzielnie pozyskiwać fundusze na zakup urządzenia. Zwiększa się liczba osób szukających pomocy w organizacjach i stowarzyszeniach pacjentów. więcej »
Program do walki z przestępstwami za pośrednictwem Internetu
Dzięki pracom polskich lingwistów komputerowych policja jeszcze w tym roku będzie posługiwała się programem, który ułatwi wykrywanie przestępstw za pośrednictwem Internetu. O tym, jak nauczyć komputer języka naturalnego mówi PAP prof. Wiesław Lubaszewski z Katedry Lingwistyki Komputerowej UJ oraz z Katedry Informatyki AGH. więcej »
Agresja w ochronie zdrowia - debata online
Agresja wobec personelu medycznego (zarówno lekarzy jak i pielęgniarek) jest tematem rzadko poruszanym przez media. Do tej pory nie oszacowano także skali tego zjawiska, choć trwają prace nad stworzeniem mapy agresji w służbie zdrowia. Służy temu uruchomiony przez Naczelną Izbę Lekarską System Monitorowania Agresji w Ochronie Zdrowia. Wciąż jednak pozostaje pytanie, w jaki sposób zapobiegać takim incydentom, w jakich instytucjach szukać pomocy. więcej »
Leki innowacyjne a leki generyczne - różnica nie tylko w cenie
Lekom generycznym - zwanym też odtwórczymi – udało się zdobyć zaufanie wśród lekarzy oraz pacjentów, a tym samym ugruntować pozycję na rynku farmaceutycznym. Warto jednak przyjrzeć się bliżej ich specyfice, ponieważ różnice między produktami zastępczymi a lekami oryginalnymi mogą wykraczać poza różnicę w cenie. więcej »