Lekarze: jakość życia chorych na POChP można i trzeba poprawić
Lepszy dostęp do rehabilitacji oddechowej, domowej tlenoterapii, wcześniejsze podawanie nowoczesnych leków oraz system kompleksowej opieki nad pacjentem poprawiłyby długość i jakość życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - uważają eksperci. więcej »
Tętnicze nadciśnienie płucne przestało być chorobą śmiertelną
W latach 80. XX w. wykrycie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) było wyrokiem śmierci. Wprowadzenie nowych leków sprawiło, że dla wielu chorych jest to dziś choroba przewlekła, a nie śmiertelna - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. więcej »
Onkolodzy: Chorzy na raka częściej domagają nowoczesnego leczenia
W 2010 r. na leczenie nowotworów przeznaczono w Polsce 4 mld zł, więcej niż w latach poprzednich. Potrzeby onkologii są jednak znacznie większe – przekonywali w środę specjaliści na konferencji „Onkologia w Polsce 2011 – kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami”? więcej »
Nefrolodzy zachęcają: Chroń nerki - ocal swoje serce
Choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko choroby układu krążenia lub może znacznie pogorszyć jej przebieg. Dlatego z okazji Światowego Dnia Nerki, który przypada 10. marca nefrolodzy przypominają, że dbając o nerki, chronimy też nasze serca. więcej »
Eksperci: nieleczone ADHD zwiększa ryzyko depresji u dziecka
Dzieci z ADHD, tj. zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, są bardziej niż rówieśnicy narażone na depresję i inne problemy psychiczne. Dlatego eksperci kampanii „Dziecko i świat za pan brat” apelują, by nie bagatelizować tego zaburzenia. W ramach tej kampanii, w marcu ruszył drugi cykl szkoleń dla pedagogów i psychologów szkolnych z całej Polski pt.: „Jak rozpoznać dziecko z ADHD i mu pomóc?”. więcej »
Eksperci medycyny weterynaryjnej z Krakowa i Puław zacieśniają współpracę
Wspólne badania bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia ludzi i zwierząt, a także partnerstwo przy innowacyjnych projektach z zakresu medycyny i weterynarii przewiduje umowa o współpracy między Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie a Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach. Porozumienie zawarte 7 marca określa zasady współpracy jednostek w sferze naukowej, badawczej, wdrożeniowej, publikacyjnej i badawczej. więcej »
W Zachodniopomorskiem bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Nerki
Bezpłatne badania profilaktyczne, mające ocenić ryzyko chorób nerek u mieszkańców woj. zachodniopomorskiego organizuje z okazji Światowego Dnia Nerki Pomorski Uniwersytet Medyczny - poinformował koordynator akcji dr Krzysztof Pabisiak z Kliniki Nefrologii uniwersytetu. więcej »
Eksperci: niepłodność kobiet często związana z endometriozą
Nawet 50 proc. przypadków niepłodności wśród kobiet może mieć związek z endometriozą. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie tego schorzenia znacznie zwiększa szansę na zachowanie płodności - mówili lekarze i pacjentki w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Antropolog: rodzina dwupokoleniowa? Nie w Polsce!
Polska nie jest społeczeństwem małych, dwupokoleniowych rodzin, żyjemy w środowisku krewniaczym - przeciętny Polak potrafi wymienić aż 80 członków swojej rodziny. O tym, po co nam rodzina i kto tak na prawdę w niej rządzi, opowiada w rozmowie z PAP antropolog dr Agata Stanisz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach 5-letnich badań antropologicznych nad relacjami pokrewieństwa Polaków, dr Agata Stanisz poznała dobrze aż 100 rodzin. W tym czasie uczestniczyła w życiu przypadkowo dobranych rodzin w centrum Poznania, na Dolnym Śląsku w Jeleniej Górze oraz we wsi Dziekanowice w okolicach Gniezna. więcej »
Angioplastyka wciąż kontrowersyjną metodą leczenia SM
Przeprowadzenie u chorych na stwardnienie rozsiane (SM) angioplastyki żyły szyjnej poprawia stan 50 proc. pacjentów, u 40 proc. następuje stabilizacja, u 10 proc. nie ma poprawy lub następuje pogorszenie - wynika z pierwszych badań tej metody. więcej »
Eksperci: starość trzeba widzieć we wszystkich jej wymiarach
Problemy starości związane są nie tylko z kwestiami medycznymi i ekonomicznymi, ale też kulturowymi, społecznymi i duchowymi - wskazują eksperci. Ich zdaniem, aby skutecznie radzić sobie ze starością, potrzebne są zmiany postrzegania wszystkich jej wymiarów. więcej »
Prof. Warwick: przyszłością jest komunikacja mózg-mózg
Dzięki urządzeniom elektronicznym połączonym z systemem nerwowym, człowiek może zdobyć niespotykane umiejętności np. odbierać ultradźwięki czy fale podczerwone. Być może w przyszłości, dzięki urządzeniom łączącym mózgi być może będzie się dało usprawnić komunikację między ludźmi - mówił Brytyjczyk prof. Kevin Warwick, zwany "profesorem cyborgiem", podczas wykładu inaugurującego działanie galerii RE:generacja w Centrum Nauki Kopernik. więcej »
Interaktywne metody zwiększają skuteczność edukacji w cukrzycy
Dzięki interaktywnym metodom edukacyjnym, które wymagają osobistego zaangażowania, pacjenci z cukrzycą mogą zapamiętywać aż 70 proc. informacji na temat swojej choroby i jej leczenia - mówili eksperci w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Złote płytki do wykrywania przeciwciał
Spektroskopia ramanowska, dotąd używana np. do mierzenia poziomu zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie, może wykrywać przeciwciała we krwi chorych ludzi. Umożliwiające to płytki laboratoryjne wynaleźli naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN - poinformował PAP instytut. Uczeni z Warszawy liczą, że dzięki ich pracy, używana dotąd z powodzeniem w innych dziedzinach technika wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii ramanowskiej (Surface Enhanced Raman Spectroscopy - SERS), znajdzie zastosowanie w medycynie. "Brak podłoży o odpowiedniej nanostrukturze od trzech dekad uniemożliwiał stosowanie SERS w medycynie. Nam udało się tę przeszkodę wreszcie pokonać" - poinformował prof. Robert Hołyst z IChF PAN. więcej »
Prototyp wszczepialnego sztucznego serca dla dorosłych - w przyszłym roku
Prototyp całkowicie wszczepialnego polskiego sztucznego serca dla dorosłych ma być gotowy do prób na zwierzętach pod koniec przyszłego roku, na koniec tego roku naukowcy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii zapowiadają prototyp kliniczny sztucznej komory serca dla dzieci. więcej »