PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Po zakazie palenia powietrze w lokalach cztery razy czystsze

Zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym w pubach i restauracjach przestrzegających zakazu palenia jest ok. cztery razy niższe, niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane, a klientów wręcz przybyło - wskazują pierwsze wyniki badań efektów zakazu. więcej »

USG zamiast kwiatów na Dzień Kobiet

Polacy zbyt późno zgłaszają się do onkologów. By tej sytuacji przeciwdziałać, niezbędne jest uwrażliwienie lekarzy pierwszego kontaktu na wszelkie sygnały mogące wymagać dalszej diagnostyki. Szczególnie ważna jest taka czujność, gdy pamiętamy, że proces nowotworowy potrafi przebiegać przez długi czas w utajeniu, nie dając specyficznych objawów. Do tej grupy należą np. nowotwory nerki. Wczesne ich wykrycie pozwala oszczędzić pacjentowi cierpień, a nam wszystkim znaczących wydatków na leczenie rozsianej choroby nowotworowej... więcej »

Leczenie niepłodności. Dawstwo komórek jajowych

Zaawansowane metody leczenia niepłodności od wielu lat umożliwiają niepłodnym parom posiadanie potomstwa. Problemem u wielu kobiet pozostaje jednak brak zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Rozwiązaniem tej sytuacji może być otrzymanie komórki jajowej od dawczyni. więcej »

SpinCar - obrotowe auto dla niepełnosprawnych

Dr inż. Bogdan Kuberacki opracował projekt małego, okrągłego auta elektrycznego dla osób na wózku inwalidzkim. SpinCar umożliwi niepełnosprawnym wygodne podróżowanie bez opuszczania wózka. Podwozie pojazdu - jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Kuberacki - będzie zupełnie inne niż w tradycyjnych samochodach: koła jezdne będą rozmieszczone na obwodzie okręgu co 90 stopni - jedno koło pośrodku z przodu i jedno pośrodku z tyłu (będą to koła kierowane) oraz dwa koła boczne, umieszczone w połowie długości samochodu. więcej »

Jeszcze w tym roku ruszy Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek, że jeszcze w tym roku rozpocznie działalność Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. więcej »

Rodzice i lekarze: mukowiscydoza dotyka całej rodziny

Na mukowiscydozę "choruje" cała rodzina i cała rodzina potrzebuje pomocy, głównie finansowej – podkreślali lekarze i rodzice w poniedziałek na konferencji inaugurującej X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Los pacjentów ma poprawić "plan na rzecz chorób rzadkich". więcej »

Wciąż za mało ośrodków medycyny nuklearnej w Polsce

W Polsce wciąż brakuje ośrodków medycyny nuklearnej, zajmującej się leczeniem i diagnozowaniem pacjentów przy pomocy izotopów promieniotwórczych – ocenia krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Leszek Królicki. więcej »

Reumatolodzy: powinniśmy mieć wpływ na wybór terapii biologicznej

Cena nie może być jedynym kryterium wyboru leku biologicznego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi grożącymi inwalidztwem, a reumatolodzy powinni mieć możliwość dobierać go indywidualnie - przekonywali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Doktorant bada wady wzroku związane z postrzeganiem obrazu 3D

Technologia 3D trafia do szerokiego grona odbiorców. Telewizory i monitory komputerowe umożliwiają prezentację w technologii trójwymiarowej. W kinach coraz częściej prezentowane są produkcje, które należy oglądać w specjalnych okularach. Tymczasem znaczna liczba osób ma problemy z widzeniem obrazu przygotowanego w tej technologii, skarży się na ból głowy, deklaruje złe samopoczucie. Łukasz Kosikowski z Politechniki Gdańskiej bada, jak często występują wady wzroku powodujące takie dolegliwości. Badacz otrzymał stypendium w III edycji programu InnoDoktorant. więcej »

Innodoktorantka bada zmiany w komórkach raka piersi

Opracowanie bardziej efektywnych schematów leczenia nowotworów piersi, dopasowanych indywidualnie do każdej chorej, jest możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu procesu inwazji i przerzutowania. To z kolei wymaga opracowania metod, które pozwolą na poznanie zmian w komórkach nowotworu na różnych etapach jego rozsiewu. Nad takimi metodami pracuje Aleksandra Markiewicz z Katedry Biotechnologii Medycznej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Słuchaczka Studiów Doktoranckich z Chemii i Biochemii jest jedną z tegorocznych laureatek projektu stypendialnego InnoDoktorant. więcej »

Wyniki badań naukowych mają być dostępne za darmo w sieci

Wyniki badań, zrealizowanych za państwowe pieniądze, mają być publikowane w internecie. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą. Projekt założeń do niej może powstać już w połowie marca - poinformował PAP rzecznik resortu nauki Bartosz Loba. więcej »

Powstanie pierwszy w Polsce ośrodek dawców szpiku

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem dawców szpiku do przeszczepów. Ministerstwo Zdrowia wydało tej lecznicy zgodę na prowadzenie takiej działalności. Tworzenie ośrodków dawców szpiku przewiduje ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Warszawski Instytut będzie pierwszym. więcej »

Polacy częściej będą umierać na raka niż na zawały i udary mózgu

Za kilka lat liczba zgonów z powodu raka może być w naszym kraju taka sama jak w przypadku chorób układu krążenia, a nawet większa - ostrzega prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie. więcej »

Naukowcy badają przyczyny rozwodów w Polsce

Ślub zawierany pod presją, problemy materialne, choroba jednego z małżonków, dzieci z poprzednich związków - to niektóre czynniki zwiększające prawdopodobieństwo rozwodu - wynika z badań prowadzonych przez Martę Styrc z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. więcej »

Rak w Polsce: skuteczność leczenia zależy od miejsca zamieszkania

W Polsce poprawiła się skuteczność leczenia raka, ale szanse na przeżycie chorych w znacznym stopniu zależą od tego, gdzie mieszkają, a raczej w jakim miejscu się leczą - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. więcej »

REKLAMA
Przekaż