PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Kaszleć też trzeba umieć

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) zabija rocznie 15 000 Polaków. Rzucenie palenia, właściwa rehabilitacja, odpowiednie odżywianie i nowe leki mogą przedłużyć życie chorego o wiele lat. więcej »

Ruszyła II edycja konkursu „Zdrowa Gmina”

Do 28 lutego gminy z sześciu województw - mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego - mogą zgłaszać swój udział w II edycji konkursu "Zdrowa Gmina", dotyczącego profilaktyki przeciwnowotworowej. więcej »

Udawanie kogoś innego w sieci wiąże się z ryzykiem

Młodzi ludzie, eksperymentujący z tożsamością w internecie częściej stykają się z pornografią, padają ofiarą agresji lub sami są jej sprawcami - wynika z badań przeprowadzonych wśród polskich nastolatków przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Najlepszą pomocą jest rozmowa. więcej »

„Dziewczyny przyszłości” znów pilnie poszukiwane

Nawet 15 tys. złotych i zapewniony udział w zagranicznych konferencjach naukowych - takie nagrody czekają na "dziewczyny przyszłości". Po raz drugi wspólnie poszukują ich Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i magazyn "Elle", które dla młodych badaczek zorganizowały konkurs "Dziewczyny Przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca. więcej »

Pracownie do badania chorób cywilizacyjnych powstaną w Krakowie

7 specjalistycznych pracowni, wyposażonych w 170 urządzeń do badania molekularnych mechanizmów chorób cywilizacyjnych, powstanie w Krakowie w ramach projektu "Biotechnologia molekularna dla zdrowia". Badania poprowadzi w nich ok. 130 naukowców. więcej »

8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

"Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który wypada 8 lutego. W Polsce obchody organizuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje, tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. więcej »

Wojcieszek: leczenie nowotworów dostępne, ludzie muszą się badać

W Polsce leczenie nowotworów na wysokim poziomie jest dostępne dla każdego chorego, jest też wiele programów badań profilaktycznych. Polacy wciąż jednak za rzadko z nich korzystają i choroba jest często wykrywana w późnym stadium - ocenia dr Andrzej Wojcieszek. więcej »

Ósemki - kłopotliwe zęby mądrości

Często rosną niewłaściwie lub nie wyrastają do końca. Trudno je dokładnie umyć, więc łatwiej o próchnicę. Zdaniem wielu naukowców ósemki, czyli najpóźniej wyrastające zęby, zwane zębami mądrości, to narządy szczątkowe człowieka, zanikające powoli w procesie ewolucji. "To bez wątpienia najmniej potrzebne zęby, nie odtwarzamy ich nawet w protetyce, zatrzymując się na siódemkach. Oczywiście jeśli rosną prawidłowo i właściwie o nie dbamy, są w pełni cenne dla naszego organizmu" - mówi doc. Rafał Koszowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dni otwarte w Centrum Onkologii w Warszawie

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Walki z Rakiem we wszystkich regionach Polski organizowane są rozmaite akcje edukacyjne. W sobotę (5 lutego) Polska Unia Onkologii pod patronatem NFZ w szpitalach onkologicznych w całym kraju organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Zainteresowani będą mogli wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne oraz uzyskać informacje na temat profilaktyki nowotworowej i zdrowego stylu życia. więcej »

Lekarze: pneumokoki zagrażają też dorosłym, zwłaszcza seniorom

Pneumokoki wywołują groźne dla życia zapalenie płuc nie tylko u dzieci. Narażone na nie są zwłaszcza osoby po 65. roku życia, palące lub z chorobami przewlekłymi. Najlepszą ochronę przed zgonem i pobytem w szpitalu zapewni im szczepienie - zachęcają lekarze. więcej »

Eksperci: leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych

Leki homeopatycznie nie wywołują działań niepożądanych. Z powodzeniem można je stosować zarówno przy zwykłych przeziębieniach, jak i łagodzeniu skutków radio- czy chemioterapii - przekonywali eksperci podczas debaty poświęconej homeopatii. "Jeżeli osoba zdrowa, która nie objawów choroby, weźmie lek homeopatyczny to nie będzie miała objawów negatywnych" - mówiła podczas konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (PTHK) dr Ewa Wojciechowska. więcej »

Eksperci: Polki nie muszą umierać z powodu raka szyjki macicy

Codziennie 4-5 Polek umiera z powodu raka szyjki macicy, a gdyby raz na trzy lata skorzystały z programu bezpłatnych badań cytologicznych większości z tych zgonów można by uniknąć - mówili eksperci w poniedziałek na spotkaniu z mediami. Podsumowano na nim V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Szyjki (European Cervical Cancer Association - ECCA). więcej »

Polacy opracowali e-dmuchawkę do walki z wadami wymowy

Jak skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci zapewniając im dobrą zabawę? Wystarczy mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka opracowana przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. "Badania światowe wskazują występowanie nieprawidłowej mowy średnio u co 3 dziecka w wieku do 17 lat. W Polsce prowadzone są lokalne badania przesiewowe w szkołach - najczęściej podstawowych. Wyniki tych badań wskazują na zwiększającą się grupę dzieci z problemami logopedycznymi" - wyjaśnia PAP koordynator projektu, dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej PG. więcej »

Dzień Otwartych Drzwi w Poradni Onkologicznej Centrum Zdrowia Dziecka

Z bezpłatnych porad specjalistów z Kliniki Onkologii Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie będą mogli skorzystać 5 lutego rodzice, którzy obawiają się o stan zdrowia swoich dzieci. Dzień Otwartych Drzwi odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowanego przez Polską Unię Onkologii. Na konsultacje będzie się można zapisać 4 lutego. więcej »

Otwarto pierwszą w Polsce Pracownię Radioterapii Protonowej

W Krakowie otwarto pierwszą w Polsce Pracownię Radioterapii Protonowej, w której leczeni będą chorzy na nowotwory oka. Radioterapia protonowa pozwala na bardzo precyzyjne niszczenie nowotworów m.in. guzów znajdujących się wewnątrz gałki ocznej. więcej »

REKLAMA
Przekaż