Są nadzieje na poprawę dostępu do leków dla chorych na SM
Są duże szanse, że program terapeutyczny leczenia chorych na stwardnienie rozsiane (SM) zostanie rozszerzony - poinformowała konsultant krajowa ds. neurologii prof. Danuta Ryglewicz 18 stycznia na konferencji prasowej w Warszawie. Nowa wersja programu zakłada wydłużenie terapii immunomodulującej (interferonem-beta lub octanem glatirameru) z 36 do 60 miesięcy u pacjentów, u których obserwuje się pozytywną reakcję na to leczenie, oraz zniesienie limitu wieku, który ograniczał możliwość włączania do programu chorych poniżej 16. roku życia i powyżej 39. roku życia. więcej »
Z chipem zajrzą w głąb umysłu
Naukowcy z AGH chcą stworzyć miniaturowe, bezprzewodowe urządzenie elektroniczne, które będzie odczytywać sygnały wysyłane z komórek mózgu - pisze "Dziennik Polski". więcej »
Pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych
Pierwszą w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych wyposażoną w drukarkę 3D otwarto 14 stycznia w łódzkim Technoparku. Na podstawie zdjęć tomografii komputerowej w pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości. więcej »
Konkurs na pracę magisterską i doktorską o prawach dziecka
Konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, dotyczące praw dziecka w różnych aspektach oraz instytucji rzecznictwa praw dziecka w Polsce i na świecie, organizuje Rzecznik Praw Dziecka. więcej »
Wkrótce pierwsza polska książka o guzach śródpiersia
Pierwsza współczesna polska publikacja naukowa poświęcona guzom śródpiersia ukaże się w tym roku nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Jej pomysłodawcą, redaktorem i współautorem jest prof. Jacek Gawrychowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Specjaliści radzą, jak walczyć z wirusem grypy
Szczepić się, zakrywać usta przy kaszlu i kichaniu, myć ręce, używać jednorazowych chusteczek, unikać tłumu - zwłaszcza, gdy już zachorujemy - mówili specjaliści na poświęconej zapobieganiu grypie konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia. więcej »
Warszawa. Refundowane porady genetyczne
W ramach konkursu ofert ogłoszonego przez NFZ na wykonywanie świadczeń w zakresie genetyki warszawski NZOZ Genomed przeszedł pozytywną weryfikację. Na podstawie zawartego kontraktu, począwszy od stycznia 2011 r., wykonuje refundowane konsultacje specjalistyczne w swojej poradni zlokalizowanej przy ul. Cybernetyki 19. Oznacza to, że w ramach ubezpieczenia pacjenci będą mogli skorzystać bezpłatnie z porady genetyka klinicznego. więcej »
Polacy zbudowali mały i tani czujnik zagrożeń biologicznych
Polacy skonstruowali niewielki czujnik, który wykrywać może zagrożenie biologiczne. Na lotniskach czy w miejscach masowych imprez urządzenie ostrzeże służby bezpieczeństwa o ataku z użyciem bakterii czy wirusów. Wynalazek dostał złoty medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik, Brussels Innova 2010. więcej »
Drugi w tym roku przeszczep serca w Zabrzu - dzięki pomocy wojska
Kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w nocy ze środy na czwartek dokonali drugiego w tym roku w tym ośrodku przeszczepu serca. Operacja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wojska, które dostarczyło organ z Warszawy do Katowic rządowym Jakiem-40. więcej »
Lekarze o nowych nadziejach dla chorych na szpiczaka mnogiego
Nowe leki rodzą nadzieję, że w kolejnej dekadzie będzie można przedłużyć życie chorym na szpiczaka mnogiego o co najmniej 10 lat, a u części z nich może uda się nawet zapobiec nawrotom choroby - mówili hematolodzy w piątek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Specjaliści z Zabrza znaleźli sposób na bezpieczniejsze operacje
Urządzenie zwiększające bezpieczeństwo operacji medycznych niezwiązanych z sercem opracowali specjaliści z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu. Wynalazek utrzymuje stabilne ciśnienie tętnicze i chroni m.in. mózg przed niedokrwieniem podczas operacji. W Europie każdego roku wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym około 7 mln niekardiologicznych zabiegów chirurgicznych. U około 2-3 proc. operowanych - co w skali Europy stanowi 140 do 250 tysięcy przypadków - występują powikłania kardiologiczne stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. więcej »
Wydział Nauk Medycznych PAN nagrodził najlepszych naukowców
Zespół prof. Krystyny Domańskiej-Janik, dr hab. Krystyna Chrzanowska, prof. Jolanta Gutkowska to niektórzy laureaci nagród naukowych Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. więcej »
Grypa może być groźna - jak co roku
Nic nie wskazuje, by w tym roku grypa była groźniejsza niż zwykle, ale nie należy jej lekceważyć - powiedział PAP dr hab.Tomasz Wąsik, kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Nowoczesny laser skoryguje wadę wzroku w kilkanaście sekund
Nowoczesny laser, który pozwala usuwać wady wzroku nawet w kilkanaście sekund, zakupił Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach - tzw. klinika okulistyczna. więcej »
W Sejmie o opłatach za studia
Drugi kierunek studiów dziennych na publicznych uczelniach nie będzie za darmo, tylko najlepsi studenci zostaną z opłaty zwolnieni - takie propozycje przyjęła we wtorek sejmowa podkomisja ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Podkomisja zakończyła pracę nad rządowym projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz nad projektem nowelizacji ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. więcej »