Doktorantka z UW bada dzieci z ADHD
Jak widzą siebie dzieci z objawami impulsywności, deficytem uwagi i nadaktywnością (ADHD)? Jak oceniają własną skuteczność? Jaki jest związek między obrazem własnej osoby a zachowaniem dzieci, w tym samokontrolą? Odpowiedzi na te pytania szuka Małgorzata Gambin z Katedry Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka projektu pracy doktorskiej nagrodzonego w konkursie Doktoraty dla Mazowsza przygotowuje - dotąd niedostępne w Polsce - narzędzia diagnostyczne, które będą odgrywały ważną rolę w procesie diagnozy i terapii dzieci z ADHD. więcej »
Lekarze: zakrzepica to podstępny zabójca
Silny ból łydki, opuchlizna, zaczerwienienie mogą być objawami zakrzepicy żył głębokich. Ta poważna i choroba, na którą co roku zapada 60 tys. Polaków może - nieleczona - doprowadzić w ciągu kilku sekund do zgonu - alarmują lekarze. Specjaliści mówili o tym na czwartkowym spotkaniu prasowym w Warszawie, na którym oficjalnie zainaugurowano działanie Koalicji Przeciw Zakrzepicy. Jej celem jest przede wszystkim edukacja środowisk lekarzy, pielęgniarek oraz całego społeczeństwa na temat zakrzepicy i jej skutków. więcej »
Lekarze: na endometriozę cierpi 1 mln Polek
Endometrioza, bolesna choroba, często prowadząca do niepłodności, jest ciągle mało znana w Polsce, choć cierpi na nią 1 mln kobiet. Tymczasem, ostatnio pojawił się skuteczny lek na to schorzenie – mówili lekarze 26 stycznia na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Teoria gier orężem w walce z przemocą w szkole
Czy naukowa teoria gier pozwoli lepiej zrozumieć, a w konsekwencji rozwiązać problem dręczenia w szkole? Taką nadzieję ma Agata Komendant-Brodowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, której badania zostały nagrodzone w programie stypendialnym "Doktoraty dla Mazowsza". więcej »
Koalicja Przeciw Zakrzepicy inauguruje swoją działalność
"Zakrzep - groźny lokator Twoich żył" - warsztat pod tym hasłem zainauguruje 27 stycznia w Warszawie działalność Koalicji Przeciw Zakrzepicy. Koalicja powstała z inicjatywy prezesa Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis" prof. dr. hab. n. med. Witolda Z. Tomkowskiego. Fundacja ma w planach stworzenie elektronicznego systemu łatwej i efektywnej oceny ryzyka rozwoju choroby. więcej »
Lekarze o możliwościach poprawy wyników leczenia raka płuca
Badania przesiewowe wśród najbardziej narażonych na raka płuca, refundacja badań genetycznych, pozwalających dobrać leki oraz częstsze stosowanie chemioradioterapii – to działania, które mogą poprawić wyniki leczenia tego nowotworu w Polsce, uważają eksperci. Swoje opinie i propozycje na ten temat zaprezentowali podczas wtorkowej debaty w Warszawie lekarze różnych specjalności zajmujący się terapią chorych na raka płuca. więcej »
Prof. Nyckowski: potrzeba więcej przeszczepów
Pod względem liczby pobranych do przeszczepów narządów w Mazowieckiem jest jeszcze wiele do zrobienia. Sytuację może poprawić zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych - uważa prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu "Partnerstwo dla Transplantacji". więcej »
Eksperci: dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest bezpieczna
Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna jest bezpieczna dla zdrowia, a wręcz zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Może w niej jednak brakować witamin B12, D i wapnia, dlatego właśnie na nie wegetarianie i weganie powinni zwrócić szczególną uwagę - mówili eksperci podczas spotkania "Wszechnicy żywieniowej" w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. więcej »
Okuliści: większość osób pracujących przed komputerem ma problemy ze wzrokiem
Blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Do najczęstszych symptomów tzw. Computer Vision Syndrom (CVS) należą: ból oczu, suchość, pieczenie oraz niewyraźne lub podwójne widzenie - alarmują okuliści. więcej »
Powstaje Wielkopolski Klaster Medyczny
Szpitale, przychodnie, uczelnie, firmy logistyczne i farmaceutyczne oraz producenci oprzyrządowania mogą wejść w skład tworzonego Wielkopolskiego Klastra Medycznego - poinformował 21 stycznia koordynator WKM dr Grzegorz Bigaj. więcej »
Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej
Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który organizuje czasopismo psychologiczne "Charaktery". Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu są przyjmowane do 15 lutego. więcej »
SWPS zbadała, jacy są współcześni seniorzy
Współczesny senior uczestniczący w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest zadowolony z relacji ze swoimi znajomymi, ma poczucie sensu życia i wykazuje dużo optymizmu - wynika z badań przeprowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Wczesne wykrywanie nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45 roku życia
20 stycznia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca program profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn 45+ aktywnych zawodowo. Pierwszy tego rodzaju w Polsce projekt realizuje Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Program, mający na celu m.in. poprawę stanu wiedzy mężczyzn, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. więcej »
Eksperci alarmują: Dzieci z astmą muszą się ruszać
Dzieci z astmą potrzebują wysiłku fizycznego i nie powinny być pochopnie zwalniane z lekcji wychowania fizycznego - apelowali lekarze i sportowcy w środę na konferencji prasowej, na której zainaugurowano akcję "Aktywni z astmą". więcej »
Dzień Dawcy Szpiku
Akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowano we wtorek na Uniwersytecie w Białymstoku. Ma pomóc znaleźć dawcę konkretnemu choremu, a także poszerzyć bazę potencjalnych dawców. więcej »