PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Pierwsza w Polsce rekonstrukcja połowy krtani u chorego na nowotwór

Pierwszą w Polsce rekonstrukcję połowy krtani u chorego na nowotwór tego narządu przeprowadzili z sukcesem chirurdzy z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej–Curie w Gliwicach. To czołowy polski ośrodek w dziedzinie onkologicznej chirurgii rekonstrukcyjnej. więcej »

W Krakowie rozpoczęła się budowa centrum radioterapii protonowej

Budowa centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów, rozpoczęła się w czwartek na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i Europie środkowej. więcej »

Ultrasonograf stetoskopem współczesnej medycyny

Jak wykryć bardzo wczesne stadia choroby nowotworowej? Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii i Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego prowadzone są w dniach 14-18 marca w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii bezpłatne badania USG. Akcja jest częścią intensywnego szkolenia dla lekarzy z całej Polski. Z udziałem uczestników kursu certyfikowani konsultanci przebadają około 400 osób. Kierownik naukowy zespołu prof. dr hab. n. med. Witold Jakubowski przekonuje lekarzy, że ultrasonograf jest we współczesnej medycynie narzędziem równie niezbędnym jak stetoskop, a pacjentom tłumaczy, że badania należy wykonywać tak regularnie, jak przeglądy gwarancyjne samochodów. więcej »

Chrońmy niemowlęta i dzieci. Rotawirusy

Rotawirusy odpowiadają za 40-50% przypadków ostrej biegunki wśród dzieci.[1] Szacuje się, że w Polsce każdego roku z powodu zakażeń rotawirusowych 172 tysiące dzieci poniżej 5. roku życia wymaga porady ambulatoryjnej, a ponad 21 tysięcy jest hospitalizowanych.[2,3,4] więcej »

W Warszawie powstanie nowatorski laser

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF) i Wydziału Fizyki UW (FUW) rozpoczęli prace nad skonstruowaniem nowatorskiego lasera, w którym zostanie wykorzystana wyjątkowa metoda wzmacniania światła. Uczeni liczą, że zacznie on działać na początku 2012 r. W kompaktowym urządzeniu, dzięki wspomnianej metodzie, pojedyncze impulsy laserowe osiągną moc dziesiątków terawatów przy - rekordowych w skali świata - parametrach wzmocnienia - poinformował IChF w przekazanym PAP komunikacie. więcej »

Chirurgia rekonstrukcyjna szansą dla chorych na oszpecające nowotwory

Język odtworzony z uda, nos z fragmentów małżowiny usznej i przedramienia – to nie science fiction, ale operacje rekonstrukcyjne, przeprowadzone już z sukcesami w Centrum Onkologii w Gliwicach u pacjentów, u których leczenie nowotworów wiąże się z drastycznym okaleczeniem. więcej »

Fizyk jądrowy o dopuszczalnych dawkach promieniowania

Roczna dopuszczalna dawka promieniowania dla pracowników przemysłu jądrowego może być 20 razy większa niż dla "zwykłego Kowalskiego" - powiedział PAP fizyk z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku Krzysztof Fornalski. więcej »

O zagrożeniu radiologicznym dla Polski nie ma mowy

Andrzej Merta z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) zapewnił we wtorek, że awaria elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii nie spowoduje zagrożenia radiologicznego dla Polski. więcej »

Polacy opracowali nowy sposób badania toksyczności nanocząstek

Komputerową metodę badania toksyczności nanocząstek tlenków metali, wykorzystującą pierwszy na świecie model Nano-QSAR, opracował dr Tomasz Puzyn z Uniwersytetu Gdańskiego wraz z zespołem. Być może dzięki niej w przyszłości będzie można uniknąć testowania nowych nanomateriałów na zwierzętach. Opracowany model Nano-QSAR jest komputerowym narzędziem, które na podstawie budowy nanocząstki tlenku metalu ocenia jej toksyczność w stosunku do bakterii E. coli. To pierwszy krok w kierunku stworzenia możliwości analizowania wpływu nowych nanomateriałów na człowieka i środowisko w oparciu o metody komputerowe. więcej »

Dramat dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Zbyt wysokie kryteria włączenia do programu leczenia biologicznego

Szpital to ich drugi dom. Młodzi pacjenci z ciężką postacią choroby, by otrzymać leczenie biologiczne, muszą czekać aż ich stan pogorszy się jeszcze bardziej. Jest to wynik przyjętych przez NFZ bardzo restrykcyjnych kryteriów kwalifikujących do programu terapeutycznego. Specjaliści alarmują wskazując, że wczesne rozpoczęcie u tych dzieci leczenia biologicznego to jedyna szansa na zahamowanie wyniszczającego organizm procesu zapalnego oraz na uniknięcie okaleczających operacji usuwania jelita, wyłaniania stomii i związanych z tym powikłań. O obniżenie kryteriów walczą lekarze i rodzice oraz chorzy zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita”. więcej »

Kraków. Innowacyjna operacja laparoskopowa

W szpitalu św. Rafała w Krakowie wykonano z powodzeniem innowacyjną operację laparoskopową z jednego wkłucia (SILS) - poinformował PAP rzecznik szpitala Marcin Mikos. więcej »

Nowy lek dla chorych na padaczkę

Naukowcy z UJ otrzymali związki chemiczne, z których może powstać nowy lek dla chorych na padaczkę. Będzie można mówić o rewolucji na rynku farmaceutycznym, jeśli badania kliniczne potwierdzą jego skuteczność - informuje "Dziennik Polski". więcej »

Gruźlica wciąż groźna - wyniki programu profilaktyki na Podlasiu

Gruźlica pozostaje wciąż groźną chorobą, na którą wciąż umierają ludzie, ale nie ma w społeczeństwie świadomości zagrożeń ani chęci badania się - wynika z programu profilaktyki tej choroby, który zakończył się w Podlaskiem. W piątek na konferencji w Białymstoku podsumowano jego efekty. więcej »

Co dziewiąty Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 4,5 mln Polaków, ale ponad 90 proc. nie wie o tym i nie leczy się. Większość z nich prawdopodobnie umrze przedwcześnie, z powodu powikłań sercowo-naczyniowych - mówili nefrolodzy w piątek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Polacy opracowali nową metodę leczenia osób z zaburzeniami mowy

Polscy naukowcy opracowali unikatową metodę neurorehabilitacji osób z zaburzeniami mowy, która u ludzi zdrowych poprawia również funkcje poznawcze. Metoda jest wprowadzana w Polsce i w Niemczech - poinformowała prof. Elżbieta Szeląg podczas warszawskich obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. więcej »

REKLAMA
Przekaż