Nowoczesny sprzęt do badań w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
Ponad 7,6 mln zł kosztowała nowoczesna aparatura radiologiczna, przeznaczona m.in. do bardzo precyzyjnych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. więcej »
Obchody 20-lecia zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
Koncerty charytatywne, konferencje naukowe, spotkania, wydawnictwa – złożą się na obchody przypadającego w tym roku 20-lecia zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Fundacja stawia sobie za cel stworzenie rodziny polskich protez serca. więcej »
Rak jelita grubego jest groźny, bo nie chcemy o nim mówić
Uchodzący za "wstydliwą" chorobę rak jelita grubego zabija co roku 10 tys. Polaków. Wielu uratowałaby kolonoskopia, którą wystarczy przeprowadzić raz na 10 lat - mówili uczestnicy w konferencji pod hasłem "Oswoić raka", która odbyła się we środę w Warszawie. więcej »
Eksperci: chmura znad Japonii nie zagraża zdrowiu Polaków
Zdaniem ekspertów nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze. "Chmura, która uformowała się po awarii elektrowni Fukushima I, jest bardzo mała i na pewno nikomu nie zaszkodzi. Nawet w Rosji czy w USA; w Polsce jest to zupełnie wykluczone" - powiedział PAP doc. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej POLATOM. więcej »
Naukowcy: w Europie nie ma zagrożenia po awarii w japońskiej elektrowni
W Polsce i Europie nie ma zagrożenia dla ludzi po awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Dai - Chi, która została uszkodzona przez silne trzęsienie ziemi i tsunami - przekonują specjaliści z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. więcej »
Polski wynalazek pozwoli opracować nowe metody leczenia raka
Nowatorskie szczepionki przeciwnowotworowe i inne rodzaje terapii genowej, w których zamiast DNA będzie wykorzystywane mRNA, czyli genetyczny przepis na białko, mogą wkrótce powstać dzięki wynalazkowi naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW). Polskim chemikom z FUW, we współpracy z badaczami z Louisiana State University, udało się tak zmodyfikować kwas rybonukleinowy mRNA - będący w komórkach matrycą do produkcji białek - że trzykrotnie wydłużyła się jego trwałość, a wydajność syntezy białek z jego udziałem wzrosła pięciokrotnie. Dzięki temu, możliwe stanie się wykorzystanie mRNA w przeciwnowotworowych szczepionkach lub terapiach genowych, które będą bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż obecnie testowane - uważają autorzy badań. więcej »
Zmarł wybitny kardiochirurg prof. Jarosław Stodulski
W wieku 84 lat zmarł prof. Jarosław Stodulski, wybitny kardiochirurg dziecięcy i twórca Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) - poinformował rzecznik CZD Paweł Trzciński. więcej »
Naukowcy z AGH badają zmiany społeczne w krakowskiej Nowej Hucie
Nowa Huta, która powstała jako idealne miasto robotnicze, wciąż jest postrzegana jako gorsza, niebezpieczna dzielnica Krakowa. Mimo tego, wprowadzają się do niej nowi mieszkańcy, którzy sprawiają, że charakter tej dzielnicy zaczyna się zmieniać. Badania nad tym procesem społecznym są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach projektu "I love Nowa Huta. Badanie przemian gentryfikacyjnych w starej części dzielnicy Nowa Huta". więcej »
Polski projekt w międzynarodowym konkursie nt. udaru mózgu
We wtorek ruszyło internetowe głosowanie na projekty zgłoszone do międzynarodowego konkursu "1 Mission 1 Million - Getting to the Heart of Stroke", który dotyczy prewencji udarów mózgu u osób z migotaniem przedsionków. Znalazł się w nim jeden projekt z Polski. więcej »
Eksperci: zabezpieczenia Fukushimy nie przewidywały tak dużego tsunami
Tsunami w Japonii zniszczyło zapasowe zasilanie w Fukushimie I. Elektrownia nie była przygotowana na ponad 8-metrową falę tsunami, a jedynie na 6,5-metrową - mówili eksperci podczas seminarium na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. więcej »
Dzieciństwo bez rodziców boli. Problem sieroctwa społecznego
Kochająca rodzina stwarza dziecku najkorzystniejsze warunki dla jego rozwoju i to właśnie ona najlepiej zaspokaja jego potrzeby biologiczne, emocjonalne, a także społeczne. To jest oczywiste. Co jednak zrobić, gdy rodzina nie chce lub nie może wywiązać się ze swoich obowiązków, a jej niewłaściwe funkcjonowanie staje się zagrożeniem dla dziecka? Jaki los czeka noworodki i niemowlęta porzucone w szpitalach, na ulicy, czy w śmietniku? Czy te wyrzucone i pozostawione same sobie 2-kilogramowe małe życia mają szansę jeszcze znaleźć miłość i normalnie funkcjonować? To jest właśnie problem sieroctwa społecznego, które w Polsce dotyka coraz większej liczby dzieci. więcej »
Specjaliści: Niskie dawki promieniowania mogą być nieszkodliwe
Duże dawki promieniowa jonizującego są bez wątpienia niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, ale wcale nie ma pewności jakie promieniowanie w małych dawkach jest dla nas szkodliwe - twierdzą specjaliści. Według polskiego prawa atomowego roczna dodatkowa dopuszczalna dawka promieniowania od źródeł sztucznych poza medycznych dla przeciętnego człowieka wynosi zaledwie 1 milisiwert. więcej »
Opracowano nanomateriały niszczące bakterie
Nanomateriały niszczące najbardziej nawet odporne bakterie wywołujące zakażenia wewnątrzszpitalne opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick. więcej »
Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia zastawki serca nowej generacji
Pierwszą w Polsce operację wszczepiania biologicznej zastawki aortalnej serca nowej generacji przeprowadzili we czwartek wieczorem specjaliści Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. więcej »
W nocy z niedzieli na poniedziałek początek astronomicznej wiosny
W nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 0.21 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. więcej »