PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Nakładka na palec - studencki wynalazek dla niepełnosprawnych

Specjalną nakładkę na palec umożliwiającą posługiwanie się długopisem, osobom z dysfunkcjami dłoni, opracował absolwent Politechniki Koszalińskiej Piotr Górski. Wkrótce nakładka posłuży również jako szczoteczka do zębów, widelec czy śrubokręt. "Osoby, które nie mają kciuka czy innych palców, reumatyczne dysfunkcje dłoni czy porażenia mózgowe mają ograniczone możliwości wyrażania się na piśmie, bo nie mogą utrzymać długopisu" - powiedział PAP autor wynalazku Piotr Górski. więcej »

Wrocławscy naukowcy pracują nad jajem doskonałym

Nowej generacji jaja - wzbogacone o m.im. witaminy i kwasy tłuszczowe omega 3- opracowują wrocławscy naukowcy. Z takich jaj doskonałych powstaną później - pierwsze na rynku - "jajeczne" suplementy diety, pomocne w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnych. więcej »

Rektor wrocławskiej AM oskarżany o plagiat złożył dymisję

Oskarżany o plagiat rektor wrocławskiej Akademii Medycznej prof. Ryszard Andrzejak złożył w Ministerstwie Zdrowia gotowość do dymisji - poinformował PAP w piątek rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster. więcej »

Polscy naukowcy poznali nowy mechanizm powstawania stresu

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowany przez Polaków, odkryła - zachodzący w mózgu - mechanizm wyzwalający lęk wywołany stresem. Wyniki swoich badań naukowcy właśnie opublikowali w piśmie "Nature” – poinformował współautor badań prof. Ryszard Przewłocki. Odkrycia dokonał zespół naukowców kierowany przez dr. Roberta Pawlaka z Uniwersytetu w Leicester w Anglii. Jego współautorami są badacze z grupy prof. Ryszarda Przewłockiego z Zakładu Neurofarmakologii Molekularnej Instytutu Farmakologii PAN i prof. Sadao Shiosaka z Instytutu Nauki i Technologii w japońskiej Narze. więcej »

Kleszcze grasują także w wielkim mieście

Kleszcze mogą nas zaatakować nawet w warszawskich Łazienkach, a szczepionka chroni tylko przed jedną z kilku przenoszonych przez nie chorób - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej w Państwowym Zakładzie Higieny. Kleszcze lubią lasy liściaste, wilgotną ściółkę i trawy. Jego ukłucia można nie zauważyć - jest bezbolesne. więcej »

Granty naukowe i stypendia Naukowej Fundacji Polpharmy

Czterej naukowcy zostali laureatami tegorocznej, IX edycji konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy. Podczas uroczystości w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, wręczono również stypendia naukowe siedmiu doktorantom. więcej »

Internetowy test wiedzy o powszechnej infekcji płciowej

Internauci mogą w prostym teście sprawdzić swoją wiedzę o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), którym zakaża się w ciągu życia ponad 80 proc. aktywnych seksualnie osób. Przewlekła infekcja HPV odpowiada za blisko 100 proc. przypadków raka szyjki macicy. więcej »

Lekarze: edukacja poprawia efekty leczenia astmy o połowę

Połowa Polaków z wykrytą astmą, tj. około 1 mln, nie korzysta w pełni z możliwości skutecznego jej leczenia. Edukując pacjentów, można poprawić skuteczność terapii astmy co najmniej o połowę - podkreślali lekarze 19 kwietnia na konferencji prasowej w stolicy. więcej »

Ludzka czaszka i zgniłe ryby, czyli dawne sposoby na ludzkie choroby

Mięso zdechłej krowy, ludzkie czaszki, a nawet szczątki starożytnych Egipcjan, przed wiekami takie "lekarstwa" ordynowali pacjentom ówcześni znachorzy. Specyfikami tymi leczono m.in. epilepsję, zatrucia pokarmowe czy reumatyzm. Współczesna medycyna również nie ucieka od metod wzbudzających wstręt np. larwami much leczy się trudne do wyleczenia rany. więcej »

Eksperci: poród naturalny najbezpieczniejszy dla matki i dziecka

Poród naturalny jest najbezpieczniejszy dla dziecka i matki, a obecnie może on być również łatwiejszy i mniej bolesny - mówili eksperci 18 kwietnia na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Innowacje w onkologii - w poszukiwaniu źródeł finansowania

Nad wprowadzeniem w Polsce dodatkowych powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych jako źródła finansowania nowoczesnych terapii onkologicznych i stosowania innowacyjnych leków w praktyce medycznej zastanawiali się lekarze onkolodzy, ekonomiści, etycy oraz przedstawiciele administracji, sektora finansowego i ubezpieczeniowego oraz pracodawców. Pierwsza debata naukowa kampanii "Liczymy się z naszym zdrowiem" odbyła się 15 kwietnia w Warszawie. więcej »

Powołano Białostocki Park Naukowo-Technologiczny

Radni Białegostoku powołali w poniedziałek oficjalnie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Inwestycja, która powstaje dzięki dotacji z UE, będzie formalnie istnieć od 1 lipca. Park technologiczny jest jedną z większych inwestycji, które dzięki dotacji unijnej zrealizują władze Białegostoku. Ma głównie służyć tworzeniu warunków w mieście do rozwoju innowacyjnej gospodarki. Zadaniem parku będzie wspieranie nowo powstających firm inwestujących w nowe technologie czy badania naukowe. więcej »

Specjaliści o nowych metodach bezpiecznego operowania tarczycy

Chorzy wymagający operacji tarczycy nie powinni obawiać się powikłań takiego zabiegu. Nowe metody pozwalają bezpiecznie go przeprowadzić – zapewniają specjaliści, którzy spotkali się 15 kwietnia na konferencji w Krakowie. więcej »

Pacjenci: z hemofilią dobrze leczoną można żyć normalnie

Dzięki skutecznej i bezpiecznej terapii chorzy na hemofilię mogą aktywnie żyć, chodzić do szkoły, pracować, realizować swoje pasje – przypominają pacjenci z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię, obchodzonego 17 kwietnia. więcej »

Lekarze: moczenie nocne dziecka wymaga konsultacji z lekarzem

W Polsce moczenie nocne dotyczy aż 240 tys. dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Problem ten jest często bagatelizowany, tymczasem jego skutki psychiczne i zdrowotne mogą być bardzo poważne - mówili lekarze 14 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

REKLAMA
Przekaż