Jak płeć wpływa na nasz umysł
Psycholog, dr Aneta Brzezicka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zwracała uwagę na rolę płci w kulturze. Powołała się na tezy amerykańskiego psychologa ewolucyjnego, Geoffrey'a Millera, który stwierdził, że bez pierwiastka męskiego i żeńskiego nie doszłoby od ukształtowania mózgu ludzkiego w obecnej formie. Ukształtowanie się ludzkiego umysłu, samoświadomości, kultury czy nauki ma związek właśnie z istnieniem płci. więcej »
Mutacja bakterii EHEC. Przebieg tej epidemii E.coli inny niż wcześniej
Mutacja bakterii E.coli spowodowała, że przebieg epidemii jest inny niż miało to miejsce wcześniej. Jak dotąd epidemie E.coli atakowały najczęściej dzieci, a ich źródłem było zwykle np. niedopieczone mięso - mówi w rozmowie z PAP biotechnolog dr Krzysztof Kucharczyk. więcej »
Szykują się kolejne przełomowe metody leczenia chorób serca - informują specjaliści
Skuteczność leczenia chorób serca może się jeszcze bardziej poprawić dzięki nowym metodom terapii jakie opracowywane są na świecie, w tym również w Polsce - powiedzieli specjaliści podczas polsko-niemieckiego sympozjum w Warszawie. więcej »
SM nie da się zapobiec poprzez działania profilaktyczne
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba wieloczynnikowa. Tak naprawdę nie możemy zrobić nic, żeby zapobiec zachorowaniu - ocenił dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry w Bochum (Niemcy), który wraz z prof. dr hab. Krzysztofem Selmajem, kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prowadzi badania nad nowymi terapiami SM. Spotkanie prasowe poświęcone leczeniu stwardnienia rozsianego odbyło się 4 czerwca w Warszawie. więcej »
Rak prostaty. Inauguracja kampanii edukacyjnej „Męska Sprawa”
Kampania „Męska Sprawa”, zainicjowana we wtorek w Warszawie, skierowana jest do mężczyzn chorujących oraz zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego, a także ich rodzin i najbliższych. Jej ideą jest zapewnienie osobom z grupy podwyższonego ryzyka dostępu do rzetelnych informacji, by mogli świadomie kontrolować stan zdrowia i przeciwdziałać skutkom choroby. więcej »
Nowotwory stają się głównym zabójcą - ostrzegają eksperci
Nowotwory złośliwe są już główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Europie Zachodniej. Za kilka lat podobnie może być również w Polsce - ostrzegają eksperci w najnowszym raporcie "Biała Księga" Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. więcej »
Polacy są w seksie mało wymagający - twierdzą eksperci
Polacy są zadowoleni ze swego życia seksualnego, ale tylko dlatego, że mają niewielkie w tym zakresie oczekiwania - stwierdzili specjaliści podczas międzynarodowego kongresu "Kobieta i mężczyzna - zdrowie reprodukcyjne i seksualne", który obył się w Warszawie. więcej »
Na Mazurach lato z komarami
Na Warmii i Mazurach jest w tym roku wyjątkowo dużo komarów. Ekolog z olsztyńskiego uniwersytetu prof. Zbigniew Endler pociesza, że za to much jest coraz mniej. Odstraszać komary w prosty sposób można za pomocą czosnku lub cytryny. więcej »
Minister Kopacz o rozbudowie szpitala w Prokocimiu
Ponad 201 mln zł na rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu przyznała Rada Ministrów z budżetu państwa. Uchwałę w tej sprawie przekazała w piątek władzom UJ i szpitala minister zdrowia Ewa Kopacz. więcej »
GIS: polscy mikrobiolodzy pojadą do Berlina badać bakterię coli
Polscy mikrobiolodzy pojadą do berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha. Mają tam zdobywać doświadczenie przy badaniach próbek z bakterią Escherichia coli typu 0104 - dowiedziała się w piątek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. więcej »
Otwarto nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca oficjalnie otwarto w czwartek w Zabrzu. Zbudowany za 103 mln zł obiekt o powierzchni ok. 12 tys. m kw. powstał, by poprawić warunki, a także uzupełnić i częściowo rozwinąć działalność zabrzańskiej placówki. więcej »
Bez leczenia grozi nam niepełnosprawność - alarmują chorzy na SM
Chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) apelują o szybsze rozpatrzenie programów terapeutycznych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, bo brak leczenia grozi im utratą sprawności. AOTM zapowiada, że oceni programy nie wcześniej niż w 3. kwartale br. więcej »
Nie można przewidzieć wszystkich skutków zażywania leków - ostrzegają eksperci
Lekarze, podając leki pacjentom, nie są w stanie przewidzieć wszystkich powikłań - mówili specjaliści podczas środowej konferencji prasowej pt. „Monitorowanie działań niepożądanych produktów leczniczych” w ramach kampanii "Lek Bezpieczny". więcej »
Polska onkologia potrzebuje nowej strategii - twierdzą eksperci
Mimo znacznego wysiłku państwa, trzeba poprawić skuteczność leczenia raka, gdyż nadal jest ona niższa aniżeli w innych krajach o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego – powiedzieli eksperci z okazji publikacji raportu o stanie polskiej onkologii. więcej »
Powstała Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Zmniejszanie o połowę zgonów z powodu raka szyjki macicy do 2020 r. to główny cel Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która oficjalnie powstała we wtorek podczas II Forum Promocji Zdrowia Kobiet w Warszawie. więcej »