Nowotwory powinny być leczone przez zespoły wielodyscyplinarne
Leczeniem nowotworów w Polsce powinny zajmować się wielodyscyplinarne zespoły specjalistów, zapewniające chorym optymalny sposób terapii – uznali eksperci podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy. więcej »
Jagoda kamczacka - i smaczna, i zdrowa
Jak wynika z obserwacji dietetyków, większość osób przedkłada potrawy smaczne nad zdrowe. Najlepiej jednak, gdyby produkty spożywcze łączyły obie te właściwości. Tomasz Chmiel z Politechniki Gdańskiej widzi szansę w jagodzie kamczackiej. Mogłaby ona znaleźć zastosowanie jako dodatek, który powodowałby polepszenie jakości sensorycznej, czyli smaku i zapachu, a jednocześnie zwiększenie wartości witalnych... więcej »
Uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika - uważa dr hab. Katarzyna Lisowska z Instytutu Onkologii w Gliwicach
Wprowadzenie w Polsce upraw GMO może doprowadzić do upadku drobnych gospodarstw rolnych - uważa dr hab. Katarzyna Lisowska. „Uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika. Polska to nie jest miejsce, gdzie można promować ten rodzaj rolnictwa” – powiedziała PAP. więcej »
Pełny zakaz GMO byłby nieludzki - twierdzi genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Węgleński
Wydajne odmiany genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych to konieczność, jeśli chcemy wyżywić rosnącą liczbę ludzi na świecie - powiedział PAP genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński. Zakaz GMO byłby, jego zdaniem, nieludzki. więcej »
Chcesz uniknąć grypy? Zaszczep się już we wrześniu
Według Państwowego Zakładu Epidemiologicznego, przez pierwsze cztery miesiące tego roku grypa była przyczyną śmierci 140 osób. Co roku przeciwko tej chorobie szczepi się zaledwie 6-8 % Polaków. Tymczasem zbliża się kolejna fala zachorowań, dlatego warto zaszczepić się już we wrześniu. To szansa na zmniejszenie ryzyka zarażenia aż o 70-90 % i uniknięcie niebezpiecznych powikłań. więcej »
Leki nowej generacji nie są przełomem w leczeniu raka - oceniają eksperci
Leki nowej generacji, stosowane w tzw. terapii celowanej, jak na razie nie doprowadziły do przełomu w leczeniu chorób nowotworowych – ocenili eksperci na zakończenie I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbywała się pod Warszawą. więcej »
Już za 15 lat więcej zachorowań, więcej chorych i więcej zgonów z powodu raka?
W najbliższych 15 latach aż o 40 proc. wzrośnie w Polsce liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe - powiedzieli eksperci podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która rozpoczęła się pod Warszawą. więcej »
Naukowcy promieniowaniem „czyszczą” żywność z bakterii i pleśni
Znajdujące się w żywności chorobotwórcze bakterie, pleśnie i pasożyty można skutecznie i bezpiecznie zwalczać za pomocą promieniowania jonizującego - przekonują uczeni z warszawskiego Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ). Jest to jedna z dwóch polskich instytucji przeprowadzających radiacyjną obróbkę produktów spożywczych. więcej »
Symulacje komputerowe wyjaśniają, dlaczego antybiotyk jest nieskuteczny
Za pomocą symulacji komputerowych polskie badaczki we współpracy z amerykańskim naukowcem ustaliły, dlaczego niektóre bakterie zawierające mutacje są oporne na działanie antybiotyku - aminoglikozydu. Zespół zaproponował, jak zmodyfikować antybiotyk, aby pokonać zmutowane bakterie. Wyniki badań mgr Julii Romanowskiej i dr hab. Joanny Trylskiej z Wydziału Fizyki i Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. J. Andrew McCammona z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ukazały się na łamach "PLoS Computational Biology". więcej »
Większość Polaków myli rotawirusy z „grypą żołądkową”
Blisko połowa Polaków nigdy nie słyszała o rotawirusach, będących główną przyczyną ciężkich biegunek u dzieci i niemowląt. Większość błędnie kojarzy biegunki z tzw. grypą żołądkową – mówili eksperci w środę w Warszawie. więcej »
Egzoszkielet postawi Cię na nogi
Nietypowego robota noszonego na nogach, który ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym przygotowuje Michał Mikulski z Politechniki Śląskiej. Egzoszkielet, bo tak nazywa się konstrukcja, powinien być gotowy za dwa lata. Na przygotowanie "Rehabilitacyjnego egzoszkieletu kończyn dolnych" uczony otrzymał ponad 170 tysięcy złotych w ramach programu Ventures Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Egzoszkielet to typ robota noszonego. Konstrukcja, którą zakładamy na siebie po to, by wzmacniać działanie naszych nóg, nie obciążając kręgosłupa, jednocześnie umożliwiając sterowanie robotem samemu użytkownikowi lub jego lekarzowi" - wyjaśnił PAP Michał Mikulski. więcej »
Wakacjami w alergie
Trudno rekomendować cierpiącym na choroby alergiczne mieszkańcom dużych miast wyjazdy na wieś; należy szukać realnych metod radzenia sobie z problemem alergii. Jednak warto korzystać z takiej możliwości m.in. podczas wakacji i pamiętać, że na występowanie alergii ma wpływ przesadnie higieniczny tryb życia, zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania, np. poprzez spaliny samochodowe oraz nadużywanie antybiotyków we wczesnym okresie życia – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński. więcej »
Bioinżynieria zaprzęga USG do walki ze ślepotą
Wczesne diagnozowanie jaskry to gorący temat okulistyki krajów rozwijających się, gdzie następuje znaczne starzenie się społeczeństw. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała jaskrę za chorobę społeczną, ponieważ na świecie cierpi na tę chorobę około 68 mln ludzi, a około 7 mln jest niewidomych z jej powodu. Ponad połowa osób, która cierpią na jaskrę nie jest świadoma swojej choroby. W Polsce na jaskrę choruje około 800 tysięcy osób, z czego leczy się tylko około 65 tysięcy. Niepokojące statystyki podkreślają zatem konieczność podjęcia tematu diagnostyki jaskry we wczesnym jej stadium. więcej »
Dla niewidomych powstaje wirtualne oko na smartfony
Powstaje iVirtualEye - aplikacja na smartfony, która na przejściach dla pieszych podpowie osobom niewidomym, gdzie są pasy, czy światło jest zielone czy czerwone i czy nadjeżdżają jakieś pojazdy. Aplikację przygotowuje zespół badaczy z polskiej firmy Transition Technologies S.A. we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Projekt współfinansowany jest z Programu Innowacyjna Gospodarka i realizowany ma być do 2013 r. więcej »
Święto ludzi pracy? Światowy Dzień Pracoholików
Wakacje raczej mają się ku końcowi. Pogoda nie napawa optymizmem. Wielu jednak dopiero teraz wybrało się lub właśnie ma zamiar rozpocząć coroczny letni urlop. Większość z nas czeka na to cały rok. Są wśród nas tacy, którzy od dawna przygotowują się do wyjazdu, aby czas ten spędzić w sposób aktywny, z rodziną i przyjaciółmi, oderwawszy się od codziennych zajęć związanych z pracą, obowiązkami, pośpiechem, stresem. Wielu jednak nie może żyć bez pracy. Nawet podczas urlopu będą pełnić swoje obowiązki zdalnie. Włączone komórki, bo trzeba wiedzieć, co się dzieje w firmie. Włączony laptop z dostępem do sieci, bo korespondencja, informacje, kontakt z klientem, bo szef oczekuje zaangażowania etc... więcej »