Brak kontroli jakości i limity świadczeń w okulistyce
Polska okulistyka pod względem nowoczesności jest zbliżona do poziomu europejskiego, ale brakuje w niej kontroli jakości. Limity świadczeń ograniczają dostęp do leczenia schorzeń grożących utratą wzroku - alarmowali specjaliści w piątek w Warszawie. więcej »
Akademickie Centrum Onkologii powstanie w Katowicach
Przy katowickiej okulistyce powstanie Akademickie Centrum Onkologii oraz Centrum Diagnostyki i Terapii - poinformowała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. więcej »
Zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób serca
Przeciętna długość życia Polaków w ostatnich 20 latach zwiększyła się o 4 lata, ale zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia. Są one główną przyczyną zgonów - wykazał opublikowany 14 września w Warszawie raport NATPOL 2011. więcej »
Zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku
Zakończyła się budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Medycyny Inwazyjnej, należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów za dwa miesiące. więcej »
Rozpoczęto walkę o lepszą świadomość nt. czerniaka
Wiedza Polaków na temat ryzyka związanego z czerniakiem jest słaba, przez co zbyt mało jest zgłoszeń czerniaka we wczesnych stadiach, kiedy łatwo z nim walczyć. Luki w naszej świadomości ma wypełnić Akademia Czerniaka, którą inaugurowano w środę w Warszawie. więcej »
Nie dyskryminujmy osób z zaburzeniami psychiatrycznymi
Nie można dyskryminować osób z zaburzeniami psychiatrycznymi, ograniczając im dostęp do ważnych leków albo zamykając szpitalne oddziały – mówili eksperci podczas konferencji „Nowe możliwości terapeutyczne w psychiatrii”, zorganizowanej we wtorek w Warszawie. więcej »
Wirtualna sekcja zwłok może w przyszłości zastąpić konwencjonalną
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski jest przekonany, że wirtualna sekcja zwłok może w przyszłości wyeliminować całkowicie konwencjonalną sekcję. Obecnie wykorzystywana ona jest jedynie do celów pomocniczych. więcej »
Wirtualna sekcja zwłok?
Metoda przetwarzania obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele może służyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok. W łódzkim Technoparku stworzono tą metodą trójwymiarowy model mózgowia zmarłego po postrzale w głowę. więcej »
Wczesne wykrywanie wad słuchu życiową szansą dla dzieci
Wczesne wykrywanie i leczenie zaburzeń słuchu u dzieci pozwala na wyrównanie ich szans edukacyjnych i zawodowych - mówili eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Powikłania cukrzycy 5 razy droższe niż sama choroba - wynika z raportu
Powikłania cukrzycy, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku, kosztują budżet państwa 5 razy więcej niż leczenie samej cukrzycy – wynika z raportu, który otrzymała PAP. Został on przygotowany przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. więcej »
W Polsce coraz mniej dzieci umiera przy porodzie
Umieralność płodów i noworodków przed, podczas i po porodzie spadła w Polsce trzykrotnie od lat 70. XX wieku - mówili eksperci 9 września na konferencji naukowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji 90. urodzin znanego ginekologa prof. Michała Troszyńskiego. więcej »
Przełom w leczeniu osób z migotaniem przedsionków?
Kapusta, brokuły, szpinak, czerwone wino - dzięki rejestracji nowego leku przeciwzakrzepowego chorzy z migotaniem przedsionków będą mogli cieszyć się tymi produktami bez obaw przed groźnym krwotocznym udarem mózgu. To przełom dla chorych - uważają eksperci. więcej »
Tydzień Urologii. Bezpłatne badania urologiczne dla mężczyzn w wielu miastach Polski
„Prosta Droga do Zdrowej Prostaty” pod takim hasłem w dniach 12-16 września br. w ramach Tygodnia Urologii w 32 miastach w wybranych placówkach opieki zdrowotnej będą przeprowadzane bezpłatne badania dla mężczyzn. Akcja ma zachęcić do profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób prostaty, a także zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, jakim jest rozrost gruczołu krokowego. więcej »
Lekarze apelują, żeby szczepić się przeciw grypie
Choć co roku na grypę chorują w Polsce setki tysięcy osób - w ostatnim sezonie ponad milion - Polacy wciąż nieufnie podchodzą do szczepień - tylko 5 proc. zabezpiecza się w ten sposób przed grypą. Lekarze podkreślają jednak, że to najskuteczniejsza forma profilaktyki. więcej »
W Poznaniu Siemens otworzył centrum produkcyjne aparatów słuchowych
Pierwsze w Polsce i drugie w Europie Europejskie Centrum Produkcyjne (EMC) aparatów słuchowych i wkładek dousznych otworzył w czwartek w Poznaniu Siemens. Firma zatrudni docelowo 100 pracowników i będzie produkować ponad 200 tys. aparatów słuchowych rocznie. więcej »