PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Szpiczaka mnogiego można łatwo wykryć

Nowotwór szpiku - szpiczak mnogi, który dotyka zwykle osób po 60, może mieć bardzo różne objawy, często kojarzone z innymi chorobami. Można go jednak łatwo wykryć dzięki prostemu badaniu krwi - podkreślali eksperci na czwartkowej konferencji w Warszawie. więcej »

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie ma już nowoczesny tomograf

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie wzbogacił się w czwartek o nowoczesny tomograf badawczy do obrazowania magnetyczno-rezonansowego. Będzie wykorzystywany m.in. do badań z zakresu biomedycyny, farmacji oraz badań materiałowych. więcej »

Odczulanie zapewnia tolerancję na alergeny

Immunoterapia alergenowa, inaczej odczulanie, niweluje uciążliwe objawy alergii, a ponadto koryguje zaburzone funkcje układu odpornościowego. Efekt odczulania trwa dłużej, niż czas leczenia. Najdłuższa skuteczność szczepionek alergenowych, jaką udowodniono w zobiektywizowanych badaniach naukowych wynosi kilkanaście lat - mówi PAP prof. Barbara Rogala. więcej »

Nie wytrzymujemy coraz większego tempa życia

Zwiększa się zachorowalność na zaburzenia psychiczne, bo coraz więcej osób nie wytrzymuje szybkiego tempa życia, ale też przestaliśmy się wstydzić tego, że przeżywamy jakieś trudności natury psychicznej - powiedział w rozmowie z PAP dr Bohdan Woronowicz. więcej »

Immunoterapia swoista u dzieci

"Zainteresowanie odczulaniem w ostatnich latach wzrasta. Jest to konsekwencja wzrostu liczby zachorowań i przekonania o skuteczności tej metody leczenia alergii - w uzasadnionych przypadkach, po prawidłowo przeprowadzonej kwalifikacji" - mówi prof. Anna Bręborowicz, kierownik Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej UM w Poznaniu. Konsultant dla województwa wielkopolskiego i lekarz praktyk tłumaczy w rozmowie z PAP zasady stosowania immunoterapii swoistej u dzieci. więcej »

Warszawa. Bezpłatne testy wykrywające HIV i HCV

Darmowe i anonimowe testy wykrywające infekcję wirusami HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) będzie można wykonywać w Warszawie od poniedziałku 5. września do końca grudnia 2011 r. w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych Fundacji Edukacji Społecznej. więcej »

Alergia na jad owadów - realne zagrożenie życia

Po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia w krajach europejskich umiera rocznie od 2 do 40 osób uczulonych na jad. Pacjenci, którzy w przeszłości gwałtownie reagowali na ten alergen, kwalifikowani są do immunoterapii. O tym, jakie objawy po użądleniu wymagają konsultacji medycznej, o zasadach odczulania i problemach z adrenaliną mówi w wywiadzie dla PAP dr hab. Radosław Gawlik z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. więcej »

Zastawka serca na całe życie

Pierwsze w Polsce urządzenie do automatycznego modyfikowania powierzchni protez zastawek serca zaprezentowano 1 września w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Dzięki nowoczesnej technologii raz wszczepiona zastawka nie musi być wymieniana. więcej »

W profilaktyce raka szyjki macicy najważniejsza edukacja Polek

29 sierpnia b.r. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej „Edukacja” Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Koalicja RSM). Eksperci pracujący w ramach zespołu starali się wyznaczyć kierunki skutecznej strategii komunikacji skierowanej do różnych grup społecznych i zaproponować mechanizmy, pozwalające zmotywować kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie. Jednak, żeby działania edukacyjne miały sens, niezbędny jest szereg zmian systemowych, które poprawią dostępność profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy w naszym kraju. Koalicja RSM szuka kompleksowych rozwiązań, dzięki którym możliwe stanie się ograniczenie o połowę zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy do 2020 roku. więcej »

Białystok. Porozumienie ws. połączenia trzech szpitali

W grudniu dojdzie do faktycznego połączenia szpitali przeciwgruźliczego i zakaźnego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Władze województwa podlaskiego i rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podpisali w środę porozumienie w tej sprawie. więcej »

Dzieci z cukrzycą mogą uprawiać sport nawet wyczynowo

Dzieci z cukrzycą typu 1 powinny uczestniczyć w zajęciach sportowych, a jeśli cukrzyca jest prawidłowo leczona możliwe jest również uprawianie sportu wyczynowo. Wymaga to zaangażowania rodziców, ale również nauczycieli i trenerów - mówili eksperci w rozmowie z PAP. więcej »

Ekspert: nie wykorzystujemy morfologii krwi do wykrywania białaczki

Przewlekłą białaczkę szpikową można wykryć zwykłym badaniem morfologii krwi, wykonywanym w ramach rutynowych badań profilaktycznych. "Niestety, w Polsce ta możliwość prawie nie jest wykorzystywana" - alarmuje prof. Wiesław Jędrzejczak. więcej »

Pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV

Transplantolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta zarażonego wirusem HIV. Operowany był 20-letni mężczyzna. więcej »

Polski Dzień Spirometrii w październiku

Spirometria to badanie określające pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Polski Dzień Spirometrii zostanie zorganizowany 14 października, w ramach światowych dni spirometrycznych. Akcję bezpłatnych badań na terenie z całego kraju zapowiada Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Pacjentów. więcej »

Laureat FNP szuka nowej strategii leczenia mięsaka

Czy istnieje możliwość zawrócenia komórek nowotworowych z drogi prowadzącej do powstania mięsaka prążkowanokomórkowego? Nowej strategii leczenia nowotworu - częstego szczególnie u dzieci - szuka Maciej Cieśla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). więcej »

REKLAMA
Przekaż