Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie ma już nowoczesny tomograf
Strona główna » Informator » Kraj » Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie ma już now…

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie ma już nowoczesny tomograf

INFORMATOR. Kraj

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 09-09-2011

Pierwszy w Polsce system obrazowania magnetyczno-rezonansowego o polu 9.4 T uruchomiono w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk
 
Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie wzbogacił się w czwartek o nowoczesny tomograf badawczy do obrazowania magnetyczno-rezonansowego. Będzie wykorzystywany m.in. do badań z zakresu biomedycyny, farmacji oraz badań materiałowych.

Jak poinformował Krzysztof Jasiński z Zakładu Tomografii Magnetyczno-Rezonansowej IFJ PAN, to pierwsze zainstalowane w Polsce urządzenie tej klasy, czyli pracujące w polu magnetycznym 9.4T (200 tys. razy silniejszym od ziemskiego pola magnetycznego).

Tomograf będzie wykorzystywany m.in. do badań z zakresu biomedycyny, farmacji oraz badań materiałowych, dostarczając obrazy z rozdzielczością kilku mikronów.

Inwestycja została zrealizowana przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej, w ramach projektu Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków (JCET).

Obrazowanie wykorzystujące zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego, zwane popularnie rezonansem magnetycznym lub bardziej fachowo tomografią magnetyczno-rezonansową, jest całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym.

tomograf.jpeg
Pierwszy w Polsce system obrazowania magnetyczno-rezonansowego o polu 9.4 T uruchomiono w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk

Umieszczając pacjenta w silnym polu magnetycznym i poddając działaniu fal radiowych, można uzyskać sygnał z badanego organu. Sygnał ten można zamienić na obraz dzięki wykorzystaniu komputera i zaawansowanych operacji matematycznych. Badanie to pozwala uzyskać dokładne obrazy anatomiczne wnętrza organizmu, a także odróżniać tkanki zdrowe od tkanek chorych.

W 1952 roku dwóch amerykańskich fizyków Edward Purcell i Felix Bloch zostało uhonorowanych Nagrodą Nobla za odkrycie zjawiska magnetycznego rezonansu, a w 2003 r. angielski fizyk Peter Mansfield i amerykański chemik Paul Lauterbur odebrali Nagrodę Nobla z medycyny za wykorzystanie tego zjawiska do diagnostyki medycznej.

Czwartkową uroczystość oddania tomografu poprzedziła sesja naukowa poświęcona pamięci prof. Andrzeja Jasińskiego - twórcy i wieloletniego kierownika pierwszego ośrodka obrazowania magnetyczno-rezonansowego w Polsce (obecnie Zakładu Tomografii Magnetyczno-Rezonansowej w IFJ PAN). 

PAP, 09-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe