PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Śląskie Centrum Chorób Serca apeluje do Polaków o zdrowy styl życia

W niedzielę po raz ósmy będzie obchodzony w Polsce Światowy Dzień Serca. Z tej okazji Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaapelowało w piątek do Polaków o zdrowy i aktywny styl życia oraz o udział w badaniach profilaktycznych. więcej »

Chorzy po udarze bez dostępu do skutecznej terapii - alarmują eksperci

Osoby po udarze nie mają dostępu do skutecznej terapii spastyczności, tj. wzmożonego napięcia mięśniowego, choć program terapeutyczny dla tej grupy chorych otrzymał pozytywną rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych już w 2009 r. - alarmują eksperci. więcej »

Naukowe wskazówki dla zdrowia mózgu

Wraz z postępem nauki nie tylko zapobiegamy chorobom, ale też możemy sobie pozwolić na luksus poprawiania naszej wydolności tu i ówdzie. Ludzki mózg i sposoby na zwiększenie jego wydajności przyciągają dużą uwagę - wiemy coraz więcej o tym, jak zapewnić temu najważniejszemu organowi optymalne warunki do pracy. Wskazówkami, jak to osiągnąć, dzielił się z uczestnikami Festiwalu Nauki w Warszawie dr Robert K. Filipkowski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. więcej »

Lek na AIDS nieco bliżej dzięki grze internetowej

Dzięki internetowej grze, grupie uczonych, m.in. z Polski, udało się rozszyfrować budowę ważnego białka retrowirusa, z tej samej rodziny co HIV. Jest to krok w stronę projektowania skuteczniejszych leków dla osób z HIV/AIDS. Autorami odkrycia są biochemicy z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, bioinformatycy z University of Washington w Seattle (USA) oraz grupa badaczy z Zakładu Krystalografii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierowana przez prof. Mariusza Jaskólskiego. więcej »

Narodowy Plan Alzheimerowski to konieczność - alarmują eksperci

Jeśli Polska nie wdroży Narodowego Planu Alzheimerowskiego, który wytyczy standardy opieki nad chorymi na alzheimera, to koszty ekonomiczne i społeczne tego schorzenia będą lawinowo rosły – alarmowali eksperci w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Lublin. XXIV Zjazd PTHiT - padły ważne pytania o polską hematoonkologię

W Lublinie zakończył się właśnie XXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Zgodnie z oczekiwaniami, wydarzenie powtórzyło sukces poprzednich edycji i odbiło się głośnym echem w świecie medycyny. Specjaliści wymieniali opinie na temat najnowszych terapii i rozwojowych kierunków badań nowotworów krwi. więcej »

Przestań palić i zrób sobie spirometrię!

Zaczyna się od kaszlu, duszności, osłabienia. Ale te objawy, uznawane przez palaczy za "normalne", prowadzą do śmiertelnej choroby. Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) umierają średnio 15 lat wcześniej niż ich niepalący rówieśnicy. Problem może dotyczyć około 2,5 mln Polaków. Warunkiem rozpoznania jest wykonanie badania czynnościowego układu oddechowego, czyli spirometrii. 14 października każdy w Polsce będzie mógł je wykonać bezpłatnie. Na czym polega to badanie i jakie są symptomy choroby mówi PAP dr Piotr Dąbrowiecki prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. więcej »

Konieczny europejski system profilaktyki chorób zakaźnych

Konieczne jest opracowanie wspólnego systemu profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób zakaźnych - podkreślali przedstawiciele polskiej prezydencji podczas międzynarodowej konferencji, która w środę rozpoczęła się w Warszawie. więcej »

Ponad 4 mln polskich palaczy chce rzucić swój nałóg

Aż 8,5 mln Polaków to palacze tytoniu. Spośród nich ok. połowa chciałaby rzucić swój nałóg - o tym, co dzieje się w ciałach i mózgach osób uzależnionych od nikotyny oraz przechodzących na odwyk opowiada psycholog Magdalena Cedzyńska. więcej »

Zwiększają się możliwości leczenia ciężkiej choroby stawów u dzieci

Zwiększają się możliwości leczenia rzadkiej, ciężkiej choroby dzieci - młodzieńczego idiomatycznego zapalenia stawów w tzw. postaci uogólnionej. O nowych perspektywach terapii poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Światło pomoże w leczeniu ran oparzeniowych?

Czy rany oparzeniowe trzeciego stopnia można wyleczyć za pomocą światła, tlenu i naturalnego związku chemicznego, tzw. fotouczulacza? Nad taką metodą pracuje dr Mariusz Stanisław Grinholc z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Na przygotowanie metody uczony otrzymał 950 tys. złotych ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do leczenia ran oparzeniowych nawet trzeciego stopnia uczeni z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed chcą wykorzystać tzw. terapię fotodynamiczną. "Do tej pory jest ona wykorzystywana głównie do leczenia zmian nowotworowych. Okazało się, że może być też skuteczna w przypadku zakażeń bakteryjnych" - powiedział PAP Mariusz Stanisław Grinholc. więcej »

Życie ze stomią dla wielu chorych jest wybawieniem

Ponad 35 tys. Polaków żyje już ze stomią. "Wiele osób obawia się jej, ale stomia nie jest końcem świata - tak naprawdę jest ceną życia i wybawieniem, a czasami może nawet podnosić jakość życia" - przekonuje prof. Krzysztof Bielecki. więcej »

Uczulona Europa, uczulona Polska - debata o przyszłości alergologii

O nowych kierunkach badań naukowych m.in. nad szczepionkami alergenowymi i o dostępności pacjentów do najefektywniejszych farmakoekonomicznie terapii mówili 12 września w Warszawie uczeni i klinicyści, profesorowie: Andrzej Emeryk, Marek Jutel, Marek Kowalski, Jerzy Kruszewski, Piotr Kuna, Barbara Rogala i Bolesław Samoliński. więcej »

(Nie)Pełnosprawni pracownicy - firma bez barier

W Polsce tylko co czwarty inwalida w wieku produkcyjnym jest aktywny zawodowo. Na naszym rynku pracy zachodzą jednak pozytywne zmiany – od 2007 roku rośnie zatrudnienie tej grupy. Przyczynia się do tego sprzyjające ustawodawstwo i konferencje, które pomagają pokonywać dystans między pracodawcami a niepełnosprawnymi. więcej »

Uchroń się przed jesiennym atakiem kleszczy

Wrzesień i październik to miesiące wzmożonej aktywności kleszczy. Każdego roku w Polsce są one przyczyną ok. 250-300 zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu. Na obecną chwilę medycyna nie dysponuje lekiem zwalczającym wirusa - jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tą chorobą są szczepienia profilaktyczne. więcej »

REKLAMA
Przekaż