Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Bezpłatne badania spirometryczne
16 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Międzynarodowym działaniom patronuje Światowa Inicjatywa na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD). Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP) aktywnie włącza się w organizację tego Dnia w Polsce pod hasłem „Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Zapytaj swojego lekarza o prosty test oddechowy - spirometrię.” Wskazuje także na nowe możliwości walki z chorobą i konieczność utworzenia w Polsce oddziałów nieinwazyjnej wentylacji. więcej »
Diabetolodzy o konieczności aktywizacji zawodowej osób z cukrzycą
65-75 proc. osób z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Przyczynia się do tego m.in. brak edukacji pracodawców na temat cukrzycy i ich fałszywe przekonanie, że diabetycy są gorszymi pracownikami – uważają eksperci. więcej »
Prawie co drugi chory na POChP nie zdaje sobie sprawy ze swej choroby
U 4 mln Polaków rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc, ale prawie połowa z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie odczuwa jeszcze żadnych poważniejszych dolegliwości - alarmowali w poniedziałek specjaliści na konferencji prasowej. więcej »
Na świecie co 7 sekund ktoś umiera z powodu cukrzycy
Na cukrzycę cierpi już 366 mln ludzi na świecie; rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg – przypomina Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada. więcej »
Polacy pracują nad lekiem generycznym obniżającym cholesterol
Ulepszony sposób syntezy ezetimibu - związku, który wchodzi w skład leku obniżającego poziom cholesterolu - opracowali badacze z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawy. Ich wynalazek zwyciężył w listopadzie w Pierwszym Światowym Konkursie Wynalazków Chemicznych w ramach wystawy innowacji IWIS w Warszawie. więcej »
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przystąpiła do Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przystąpiła do Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy ze stanowczym zamiarem zwiększenia udziału pielęgniarek i położnych w programach profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy. więcej »
Pierwszy w Polsce przeszczep kości miednicy
Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej. Pierwszą tego typu w Polsce operację wykonali przed rokiem lekarze w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. więcej »
Weiss otrzyma tytuł doktora hc Uniwersytetu Medycznego
Były ambasador Izraela w Polsce, prof. Szewach Weiss, otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - poinformowała w komunikacie przesłanym PAP uczelnia. więcej »
Eksperci apelują o głosowanie na program profilaktyki raka szyjki macicy
O głosy poparcia dla Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy apelują do społeczeństwa eksperci z polskiej koalicji na rzecz walki z tym nowotworem. Ma on pomóc ograniczyć zachorowania i umieralność Polek z powodu raka szyjki o połowę do 2020 r. więcej »
Prof. Majewski o Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii
W drodze konsensusu wielu ośrodków badawczych powstaje Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT. O kulisach konsorcjum, stanowiącego unikalną inicjatywę w skali Europy, mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednym z najważniejszych celów i jednocześnie atutów projektu CePT jest połączenie potencjału wybitnych naukowców z możliwościami sieci laboratoriów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę najwyższej klasy, uwzględniającej zarówno laboratoria fizykochemiczne, biomolekularne i biotechnologiczne, laboratoria inżynierii biomedycznej i technologii biomateriałów, jednostki prowadzące badania przedkliniczne na zwierzęcych modelach schorzeń cywilizacyjnych, jak i specjalistyczną bazę do badań klinicznych. więcej »
Eksperci: Potrzebne są nowe przepisy refundacji leków biopodobnych
W Polsce trzeba wprowadzić nowe przepisy dotyczące refundacji leków, które obejmowały nową grupę coraz częściej stosowanych preparatów, nazywanych lekami biopodobnymi – przekonywali specjaliści podczas zorganizowanej w Warszawie debaty na ten temat. więcej »
Eksperci o tym, jak poprawić wczesne wykrywanie raka płuca
Zmiany w technologii produkcji papierosów sprawiły, że rak płuca rozwija się dziś w miejscach, w których trudniej go wykryć w badaniu rtg. Pewne nadzieje wiąże się z wykorzystaniem do jego diagnostyki niskodawkowej tomografii komputerowej – uważają eksperci. więcej »
Prof. Potempa - laureat „polskiego Nobla” 2011
Prof. dr hab. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Departamentu Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 2011 roku w obszarze nauk o życiu i o Ziemi. więcej »
Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych
List intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych podpisały w czwartek w stolicy władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) z firmą farmaceutyczną AstraZeneca. więcej »
Pijane myszy pomogą rozumieć podłoże alkoholizmu u ludzi
Na myszy ze specyficzną modyfikacją genetyczną alkohol nie działa ani euforycznie, ani przeciwlękowo. Być może ich badania to krok w stronę zrozumienia mechanizmów uzależnienia od alkoholu. Dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie bada wpływ alkoholu na myszy i pracuje nad stworzeniem behawioralnego modelu alkoholizmu u tych zwierząt. więcej »