Zmarł wybitny lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik
Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł w piątek w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. W lipcu skończyłby 74 lata. więcej »
Ponad połowa Polek nie zmienia swojej diety podczas ciąży
Aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia nic w swoim żywieniu w tym okresie – wynika z badań pt. „Polka w ciąży”, których pierwszą część zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Polki ciągle nieświadome korzyści z cytologii
Polska jako jeden z 9 krajów Europy ma program przesiewowych badań cytologicznych. Jednak Polki ciągle nie są świadome, że regularny udział w nim może ratować zdrowie i życie – podkreślali eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Gdańsk realizuje program walki z otyłością dzieci
Około 26 tys. dzieci z ponad stu szkół w Gdańsku zostanie przebadanych w ramach programu zdrowotnego pozwalającego na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych. W Gdańsku ok. 15-20 proc. najmłodszych mieszkańców ma nadwagę i otyłość. więcej »
Przebadano 122 mieszkańców Trójmiasta. Chorzy na nowotwory częściej przechodzili traumy - wynika z badań
Osoby chore na nowotwory doświadczyły w przeszłości większej liczby traumatycznych przeżyć niż cierpiący na choroby przewlekłe i osoby zdrowe – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Badanie przeprowadziła Agata Szawińska w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Fila-Jankowskiej z Zakładu Psychologii Emocji i Motywacji sopockiego wydziału SWPS. Badaczki wykazały, że istnieje związek między zapadalnością na chorobę nowotworową a doświadczeniem traumy. więcej »
Igła fotonowa z centrum w Świerku pomoże w walce z nowotworami piersi
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstaje druga generacja igieł fotonowych. Dzięki tym urządzeniom pacjentki po usunięciu nowotworu piersi będą mogły uniknąć trwających kilka tygodni naświetleń pooperacyjnych. więcej »
Polski program komputerowy monitoruje rozwój nowotworu
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali program komputerowy, który pomoże lekarzowi prognozować rozwój zdiagnozowanego u pacjenta nowotworu, a także sprawdzić, jak będzie na niego działać proponowana terapia antynowotworowa. "Program służy na razie do monitorowania procesu angiogenezy. Jest to proces wzrostu naczyń krwionośnych w guzie, dzięki którym guz gwałtownie przyspiesza swój wzrost ze względu na nieograniczony dostęp komórek rakowych do tlenu i substancji odżywczych" - powiedział PAP prowadzący badania prof. Witold Dzwinel z Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. więcej »
Tablica Mendelejewa dla niewidomych
Niewidomi i słabo widzący mogą już korzystać ze specjalnie dla nich stworzonej tablicy Mendelejewa, czyli układu okresowego pierwiastków. Informacje o pierwiastkach czyta lektor, a różne dźwięki umożliwiają nawigację. Układ dostępny jest w internecie. więcej »
Ogólnopolska Noc Biologów w 16 polskich ośrodkach naukowych
Na ile możemy ufać własnym zmysłom, jakie są przyczyny leworęczności, jak wydobyć DNA z owoców za pomocą szamponu do włosów i soli kuchennej, m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Nocy Biologów. 13 stycznia odbędzie się ona w 16 polskich ośrodkach akademickich. więcej »
Warszawa. Uniwersytet Medyczny zbuduje szpital pediatryczny
Za dwa lata w stolicy ma zacząć funkcjonować nowy szpital pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod budowę placówki. więcej »
Dym tytoniowy i spaliny samochodowe potęgują ryzyko astmy - ostrzega prof. Piotr Kuna
Na astmę najbardziej narażone są dzieci z alergią, przebywające w oparach dymu tytoniowego i mieszkające w pobliżu ruchliwych dróg oraz w miastach. Chorzy na astmę znacznie częściej cierpią na ostre, nawracające zapalenia dróg oddechowych, ponieważ gorzej funkcjonują u nich mechanizmy odpornościowe. Są podatni na infekcje szczególnie w okresie jesienno-zimowym - powiedział PAP prof. Piotr Kuna, który pod koniec 2011 roku został wybrany na członka Planning Group organizacji Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD). więcej »
10 największych wydarzeń w polskiej medycynie w 2011 roku
Wszczepienie zastawki serca nowej generacji, testy na raka w postaci chipa DNA oraz rekonstrukcja krtani u chorego na raka to jedne z największych wydarzeń polskiej medycyny w 2011 r. więcej »
Leki obrzydliwe i dziwne, czyli rzut oka na dawną farmację
Mięso zdechłej krowy, ludzkie czaszki, a nawet szczątki starożytnych Egipcjan, przed wiekami takie "lekarstwa" ordynowali pacjentom ówcześni znachorzy. Specyfikami tymi leczono m.in. epilepsję, zatrucia pokarmowe czy reumatyzm. Współczesna medycyna również nie ucieka od metod wzbudzających wstręt, np. larwami much leczy się trudne do wyleczenia rany. więcej »
Kompozyt, który zastępuje ubytki kostne, badany u ludzi
Rozpoczęły się badania zastosowania u ludzi kompozytu, który może zastąpić ubytki kostne. Materiał nazywany "sztuczną kością", opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pomyślnie przeszedł już badania na zwierzętach. więcej »
Częste korzystanie z solarium jest szkodliwe
Częste opalanie się w solarium jest szkodliwe, może powodować przedwczesne starzenie skóry i nowotwory; według WHO z solariów nie powinny korzystać osoby poniżej 18. roku życia - mówił w środę w Sejmie główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński. więcej »