PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zdrowa reaktywacja w szkolnych sklepikach

Naturalne przekąski, jogurty, świeże warzywa i owoce – tego brakuje w asortymencie szkolnych sklepików. Dlatego właśnie Fundacja BOŚ Banku uruchomiła nowy program promujący prawidłowe odżywianie wśród najmłodszych – „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Szkoły biorące udział w akcji powalczą o granty finansowe na reorganizację sklepików na łączną kwotę 50 tys. zł. więcej »

Katowickie centrum krwiodawstwa nagrodzone w Brukseli

Preparat, stosowany przy transplantacjach oraz w regeneracji chorych komórek pacjentów, zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Innova 2011 w Brukseli. Opracowano go w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. więcej »

Prozdrowotny olej rzepakowy

W przyszłym roku będzie gotowa niewielka linia do przemysłowego wytwarzania ekologicznego oleju rzepakowego o wysokich właściwościach zdrowotnych, którą chcą uruchomić naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Olej, przeznaczony wyłącznie do sałatek, bogaty w antyutleniacze, będzie się nazywał „Kropla zdrowia”. „Mamy już część urządzeń, gotowy jest silos na rzepak o pojemności siedmiu ton, linia ruszy w lutym lub marcu przyszłego roku” – powiedział PAP, kierujący projektem, prof. Jerzy Tys z lubelskiego instytutu PAN. więcej »

Szpiczak mnogi staje się chorobą przewlekłą

Jeszcze do niedawna szpiczak mnogi uznawany był za chorobę śmiertelną. W ostatnich latach w leczeniu tego nowotworu nastąpił ogromny przełom. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków, u części chorych można przedłużyć życie o 10, a nawet więcej lat. Zastosowanie nowych metod terapeutycznych w leczeniu chorych na szpiczaka mnogiego sprawia, że nowotwór ten staje się chorobą przewlekłą. więcej »

Badanie na raka prostaty po rozmowie z urologiem

Badanie antygenu PSA w ramach badań przesiewowych zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka prostaty o 20-30 proc. Ale zanim pacjent się na nie zdecyduje koniecznie musi porozmawiać o dobrych i złych stronach tego testu z urologiem – oceniają eksperci. więcej »

Problem oporności na antybiotyki jest bagatelizowany

Problem uodparniania się bakterii na działanie antybiotyków jest bagatelizowany. Zanim opracowane zostaną nowe antybiotyki, może minąć wiele lat - oceniła w rozmowie z PAP prof. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków (NPOA). więcej »

Prof. Majewski o marketingu w projektach naukowych

W innowacyjnych projektach inwestycyjnych w nauce, które - obok finansowania budżetowego, ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i z funduszy europejskich - wymagają włączania się partnerów strategicznych z dużego przemysłu, musi być miejsce na marketing - uważa prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który koordynuje prace nad Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT. W rozmowie z PAP naukowiec określa grupy docelowe dla marketingu w nauce. więcej »

W Łodzi rozpoczęto leczenie „przełyku Barretta” metodą Halo

Na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi po raz pierwszy w regionie łódzkim przeprowadzono zabiegi leczenia tzw. przełyku Barretta metodą Halo. więcej »

Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał nagrody

Badania nad regulacją funkcji nerek, nad biomarkerami w chorobach nowotworowych i nad chorobami układu nerwowego związanymi z wiekiem - m.in. za takie prace naukowe nagrodził swoich najlepszych naukowców Wydział Nauk Medycznych PAN. więcej »

Pierwszy w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii

Podczas obradującego od czwartku w Krakowie XV Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii ogólnej. Z 12 kandydatów egzamin zdało 10. więcej »

Kontrowersyjne zmiany w służbie zdrowia

Początek 2012 roku przyniesie spore zmiany na polskim rynku farmaceutycznym. Wszystko za sprawą uchwalonej w tym roku ustawy refundacyjnej, znacznie wpływającej na sposób funkcjonowania placówek medycznych w kraju. Część przepisów weszła już w życie, pozostałe zaczną obowiązywać nie później niż 1 stycznia 2012 roku. Na jakie zmiany powinien się przygotować sektor medyczny? więcej »

17 listopada - Światowym Dniem Wcześniaka

Dzieci urodzone przedwcześnie są znacznie bardziej narażone na różne powikłania zdrowotne niż noworodki urodzone o czasie, dlatego wymagają szczególnej opieki - przypominają rodzice maluchów w Światowym Dniu Wcześniaka, który obchodzony jest 17 listopada. więcej »

Implant łagodzi bóle kręgosłupa. Pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa

W Klinice Neuroortopedii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie wykonano pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa - poinformował Instytut Reumatologii. więcej »

Sam Sobie Szefem? Załóż firmę. Dotacje dla osób niepełnosprawnych

Wielu pracodawców dostrzega korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych, dlatego coraz chętniej proponują im pracę. Jednak takie oferty w większości dotyczą zajęć dorywczych lub etatu w niepełnym wymiarze godzin. Dlatego warto wiedzieć, że niepełnosprawni nie muszą czekać na ruch pracodawcy. Wystarczy dobry pomysł i kilka formalności, aby sami sobie stali się szefem. więcej »

Spirometria powinna być badaniem powszechnie dostępnym - uważają eksperci

Spirometria – tanie badanie, które pozwala wykryć jedną z głównych przyczyn zgonów ludzi, tj. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), powinno być powszechnie dostępne dla pacjentów, najlepiej u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – uważają eksperci. więcej »

REKLAMA
Przekaż