PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wrocław. Humanitarium - wystawa o człowieku i otaczającym go środowisku

Ponad 30 interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię człowieka i środowisko w jakim żyje znalazło się na wystawie Humanitarium, którą we wtorek otwarto w Centrum Badań EIT + na wrocławskich Praczach. więcej »

Lublin. Laboratorium do badania komórek na UMCS

Laboratorium wyposażone w najnowocześniejsza aparaturę do badania procesów zachodzących w żywych komórkach powstało w UMCS w Lublinie. Koszty jego wyposażenia w wysokości prawie 3,5 mln zł pokryto z funduszy unijnych. więcej »

Polacy są dobrze leczeni po zawale serca - wykazały międzynarodowe badania

Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków. więcej »

Urządzenie z NASK - na oko nie do oszukania

Dzięki rozwiązaniu Polaków trudniej będzie oszukać urządzenia weryfikujące tożsamość przez analizę biometrycznych cech oka. Skuteczną automatyczną metodę wykrywania falsyfikatów gałki ocznej wynalazł zespół z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Autorami "metody testowania żywotności oka i urządzenia testującego żywotność oka" są naukowcy z Pracowni Biometrii NASK w Warszawie i Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej: dr inż. Adam Czajka, prof. Andrzej Pacut i inż. Marcin Chochowski. Ich wynalazek otrzymał prawo wyłączne na terenie Stanów Zjednoczonych. Na uzyskanie ochrony patentowej w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej wynalazek jeszcze czeka. więcej »

Warto zapobiegać padaczce związanej ze stwardnieniem guzowatym

Dzięki profilaktycznemu leczeniu można zapobiec powikłaniom stwardnienia guzowatego - poinformowali specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka. Ich praca została też opublikowana na łamach "European Journal of Paediatric Neurology". więcej »

Osteoporoza to nie tylko problem starszych pań

Oprócz starszych osób obu płci osteoporoza często dotyka także pacjentów leczonych steroidami - mówił prof. Roman Lorenc z Zakładu Biochemii i Medycyny Doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie w środę. więcej »

Naukowiec na tropie zbrodni...

Doskonałym sposobem identyfikacji - nawet bardzo starych - szczątków ludzkich jest szkielet, bo komórki są zamknięte w kościach niczym w betonowym bunkrze. Choć nie wszystkie współczesne metody identyfikacji są równie skuteczne, to gdyby przestępcy wiedzieli, jakimi metodami dysponuje nauka, by ich ścigać, być może rzadziej popełnialiby zbrodnie - mówił prof. Tadeusz Dobosz z Akademii Medycznej we Wrocławiu. więcej »

Tajemnice pamięci krótkotrwałej zbadane

W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego udało się doświadczalnie potwierdzić, od czego zależy pojemność pamięci krótkotrwałej, kluczowej dla funkcjonowania naszej świadomości. Jak poinformował Instytut Nenckiego w przesłanym PAP komunikacie, człowiek potrafi świadomie operować od pięciu do dziewięciu porcjami informacji jednocześnie. Podczas przetwarzania porcje te znajdują się w pamięci krótkotrwałej. Polscy badacze udowodnili, że pojemność pamięci krótkotrwałej może zależeć od dwóch specyficznych pasm aktywności elektrycznej mózgu - fal theta i gamma. Hipoteza ta znana był od kilkunastu lat - sugerowali ją już w 1995 r. badacze z amerykańskiego Brandeis University - ale przed Polakami nikomu nie udało się doświadczalnie tej hipotezy potwierdzić. więcej »

Urodzenie wcześniaka obniża samoocenę matki - wynika z badań SWPS

Matka noworodka ma o sobie lepsze zdanie, jeśli jej dziecko urodzi się w terminie i jeśli kobieta jest zatrudniona. Niższą samoocenę mają po porodzie niezatrudnione matki, a także matki wcześniaków - wykazały badania przeprowadzone przez badaczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Uczelnia poinformowała o tym na swojej stronie. więcej »

Laboratorium na płytce?

"Laboratorium na płytce", czyli miniaturowy układ, na którym będzie można hodować i badać zarówno komórki nowotworowe, jak i całkiem zdrowe, opracowuje doktorantka Politechniki Warszawskiej mgr inż. Elżbieta Jędrych. Za swoją pracę w listopadzie otrzymała nagrodę w konkursie dla młodych naukowców Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2011. "Chcę opracować miniaturowe układy, które będzie można wykorzystywać w inżynierii komórkowej. W takich mikronarzędziach, będzie można hodować komórki nowotworowe lub prawidłowe, a następnie analizować jak reagują one na toksyczne związki" - powiedziała PAP młoda uczona. więcej »

Roboty medyczne - coraz lepsze i coraz popularniejsze

Wprowadzenie do użytku robotów chirurgicznych przyniosło nieosiągalną wcześniej precyzję i jakość operowania – wskazują specjaliści. Przekonują, że w wkrótce roboty zmienią służbę zdrowia, wpływając na możliwość skuteczniejszego i mniej inwazyjnego leczenia. więcej »

Wrocław. Komórki macierzyste z poroża jelenia znajdą zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii

Naukowcy z wrocławskiej Akademii Medycznej odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jelenia i udowodnili ich własnościowi znajdujące zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. więcej »

Dr Bąbel: lekarze chętnie stosują placebo, ale mniej chętnie o tym mówią

Z eksperymentu przeprowadzonego wśród polskich lekarzy wynika, że stosują oni placebo częściej niż deklarują - powiedział PAP psycholog, dr Przemysław Bąbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

W Krakowie otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków

Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków zostało otwarte w czwartek 8 grudnia w Parku Technologicznym Life Science w Krakowie. Ośrodek będzie się koncentrował na nowej dziedzinie farmakologii – farmakologii śródbłonka, posiadającej zastosowanie w wielu chorobach cywilizacyjnych. więcej »

Meningokoki zagrażają także młodzieży - ostrzegają eksperci

Wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Meningokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale i młodzieży - podkreślali na środowej konferencji prasowej w Warszawie specjaliści. więcej »

REKLAMA
Przekaż