PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Kopalnia soli w Wieliczce uzyskała status podziemnego sanatorium

Na mocy decyzji ministra zdrowia, kopalnia soli w Wieliczce uzyskała status sanatorium uzdrowiskowego w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych. Będzie to pierwsze w Polsce podziemne uzdrowisko - poinformowały władze kopalni. więcej »

Aż ponad połowa Polaków nie jest aktywna fizycznie

52 proc. Polaków nie uprawia sportu i nie korzystna z żadnych form aktywności fizycznej - wykazały badania TNS OBOP. Zaledwie 10 proc. badanych jest aktywnych codziennie lub prawie codziennie. Najwięcej osób twierdzi, że spaceruje. 75 proc. badanych robi to przynajmniej raz w miesiącu przez co najmniej 30 minut. Ale tylko 24 proc. ankietowanych spaceruje codziennie lub prawie codziennie. więcej »

Stypendia na badania żywności

Studenci i doktoranci prowadzący badania nad żywnością i żywieniem mogą ubiegać się o stypendium Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców. Stypendia wynoszą odpowiednio 500 i 1000 zł miesięcznie. Zgłoszenia trwają do 31 sierpnia. więcej »

Mukowiscydoza coraz bardziej znana wśród Polaków, wynika z badań

Aż 70 proc. Polaków słyszało o mukowiscydozie, rzadkiej chorobie uwarunkowanej genetycznie, na którą w naszym kraju leczy się ok. 1400 osób. Takie wyniki uzyskano w najnowszym badaniu wykonanym na zlecenie Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę - MATIO. więcej »

Nowy projekt terapii chorych dzieci z wykorzystaniem roślin

Nowatorską terapię ogrodniczą, która ma wspomagać proces rehabilitacji niepełnosprawnych ruchowo dzieci wprowadził Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie we współpracy z tamtejszym Uniwersytetem Rolniczym i Ogrodem Botanicznym. więcej »

Medyczna strefa Schengen? Pacjenci uzyskają możliwość wyboru miejsca leczenia

Wszystko wskazuje na to, że e-zdrowie nabiera wiatru w żagle. Do 2020 roku 23 kraje Unii Europejskiej planują wdrożenie innowacyjnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych, które umożliwią swobodny przepływ danych medycznych pacjentów. W Polsce trwa już pilotażowa realizacja systemu e-Recepty. więcej »

Polsko-amerykańska pułapka na nikotynę

Polimer z kleszczami wychwytującymi cząsteczki nikotyny opracowali polscy i amerykańscy naukowcy. Osiągnięcie posłuży do budowy wykrywających nikotynę detektorów czy plastrów nikotynowych uwalniających tę substancję dłużej i równomierniej. więcej »

Szczepienia przeciw tężcowi także dla dorosłych

Sezon wakacyjny to okres intensywnych prac w gospodarstwach rolnych, porządkowania ogródków i wypoczynku na łonie natury. Sytuacje te narażają nas na kontakt z wszechobecnymi laseczkami tężca. Mało który pacjent wie, że nawet dorośli powinni co 10 lat poddawać się szczepieniom przypominającym, by zachować odporność. więcej »

10 szpitali otrzyma granty na szkolenia z zakresu laktacji

Wybrano 10 szpitali, które otrzymają granty Fundacji Nutricia na szkolenia z zakresu laktacji - poinformowali PAP przedstawiciele organizacji. więcej »

Test na białko PSA może pomóc w diagnostyce raka piersi

Badanie poziomu białka PSA we krwi, kojarzone głównie z diagnostyką raka prostaty, może w przyszłości pomóc w wykrywaniu chorób piersi, w tym raka piersi, u kobiet - wynika z pracy badaczy z Tajwanu, którą publikuje pismo "Analytical Chemistry". Podobne wnioski płyną z wieloletnich badań zespołu polskich naukowców pod kierunkiem prof. Stanisława Radowickiego, kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Leki muszą być skuteczne, bezpieczne i efektywne

Tylko leki, których skuteczności dowiodły odpowiednie badania, mogą liczyć na rejestrację w Polsce - zapewniali na środowej konferencji przedstawiciele instytucji zajmujących się kontrolą leków w Polsce. więcej »

Badaczka SWPS chce diagnozować ADHD już u przedszkolaków

Wczesna diagnoza zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przy użyciu najnowszych kwestionariuszy i badania laboratoryjnego przy użyciu eye-trackera to zadanie Anny Orylskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Uwaga na sinice w Bałtyku!

W rejonie Zalewu Szczecińskiego zaobserwowano duży zakwit sinic. Ekolodzy z WWF ostrzegają, że mogą być one groźne dla zdrowia człowieka, dlatego plażowicze powinni zwracać większą uwagę m.in. na nietypowe zmiany skórne, które wystąpią po kąpieli w morzu. więcej »

210 lat szczepień w Polsce przeciwko ospie

Mija 210 lat od kiedy w Polsce zaczęto prowadzić szczepienia. Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie w 1801 r. zastosowano „krowiankę”, szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, którą po raz pierwszą 5 lat wcześniej użył angielski lekarz Edward Jenner. więcej »

Polska ma skuteczny system szczepień - twierdzą eksperci

W Polsce spadła umieralność z powodu chorób zakaźnych, co jest zasługą systemu szczepień, który jest jednym z najbardziej skutecznych w Europie - stwierdzili eksperci z okazji otwarcia w Warszawie wystawy "200 lat szczepień ochronnych". więcej »

REKLAMA
Przekaż