Polki boją się osteoporozy, ale się nie badają
Aż 85 proc. Polek po 40. roku życia obawia się osteoporozy, mimo to aż trzy czwarte z nich nigdy jeszcze nie badało jaką ma gęstość kości – wykazał najnowszy sondaż TNS OBOP przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 300 kobiet. więcej »
Świat uczy się od Polaków profilaktyki zakrzepicy
Wczesna diagnoza, w połączeniu z coraz lepszymi metodami terapii przeciwzakrzepowej daje nadzieję na pokonanie zakrzepicy, zwanej przez lekarzy "cichym zabójcą". Polskie badania pokazują, że edukacja publiczna przynosi korzyści lekarzom, osobom chorym i zagrożonym zakrzepicą, a także reszcie społeczeństwa, zanim jeszcze nazwiemy tę grupę pacjentami - powiedział PAP prof. n. med. Bruce Davidson z Uniwersytetu Waszyngtona, w Seattle (USA) podczas sympozjum poświęconego Żylnej Chorobie Zakrzepowo-Zatorowej, 17-18 czerwca w Warszawie zorganizowanego przez Polską Fundację do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis". więcej »
Naukowcy tworzą rozpuszczalny materiał, powodujący odbudowę kości
Materiał, który wstrzyknięty do zębodołu rozpuści się i umożliwi wybudowanie kości - niezbędnej do trwałego mocowania implantów zębowych - opracowuje zespół doktorantki Politechniki Warszawskiej Martyny Kucharskiej. Prace nad wytworzeniem materiału sfinansowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która Kucharskiej przyznała stypendium w ramach programu Ventures. Nagradzani są w nim młodzi naukowcy, których badania można będzie zastosować w biznesie i gospodarce. więcej »
70 proc. chorych opuszcza szpital w stanie niedożywienia - alarmują eksperci
Według ostrożnych szacunków co trzeci pacjent przyjmowany do szpitala jest niedożywiony. Jeszcze więcej, bo 70 proc. chorych, opuszcza szpital w stanie niedożywienia - alarmowali eksperci podczas konferencji inaugurującej kampanię "Żywienie to leczenie". więcej »
Antydepresanty szkodzą chorym na nowotwory
Ustalenie negatywnego wpływu leków antydepresyjnych na chorych z nowotworami i udane próby terapii mikrofalowym polem elektromagnetycznym - takie są efekty badań polskich uczonych przedstawione na gdańskim kongresie immunologii. więcej »
Regularne badania prostaty to obowiązek mężczyzny - apelują eksperci
W Polsce, w 2008 r. zachorowało na niego ok. 8,300 panów, a blisko 4 tys. zmarło z jego powodu, przypomniał dr Wojciech Rogowski, kierownik Kliniki Urologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Te statystyki plasują go na drugim miejscu (po raku płuca) zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i śmiertelności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn. więcej »
Warszawa. Poród po pierwszej fetoskopowej laseroterapii
W czwartek 16 czerwca 27-letnia pacjentka, u której pod koniec marca wykonano pierwszą w Warszawie i województwie mazowieckim operację z zakresu chirurgii wewnątrzmacicznej płodu, urodziła dwóch zdrowych synów. Jak poinformowała PAP Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie w 33 tygodniu ciąży. Waga dzieci wynosi: 1880 g i 1860 g. więcej »
Nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane na przełom w terapii
Czy można naprawić szkody, jakie w centralnym układzie nerwowym chorych na stwardnienie rozsiane (SM) wyrządza proces chorobowy? Dotychczasowe terapie SM polegają na hamowaniu postępu niesprawności u pacjentów. Trwają jednak badania nad substancją, która może wspomagać naprawę uszkodzeń układu nerwowego. Obiecujące wyniki badań zaprezentowali 4 czerwca w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UMŁ oraz dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry, St. Joseph w Bochum w Niemczech. więcej »
Nowe implanty słuchowe będą całkowicie wszczepialne
Niedługo będzie możliwe zastosowanie nowych, całkowicie wszczepialnych implantów słuchowych - poinformował PAP prof. Henryk Skarżyński, dyr. Instytuty Fizjologii i Patofizjologii Słuchu w Kajetach pod Warszawą. Implanty ślimakowe przywracają słuch osobom z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem. Nie można jednak całkowicie ich wszczepić podczas operacji chirurgicznej. "Schowana jest duża część implantu, ale nadal na zewnątrz, za uchem, wystaje mały procesor mowy i mikrofon, który odbiera dźwięki" - powiedział prof. Skarżyński. więcej »
Rośnie liczba zachorowań na ospę wietrzną
Zwiększa się zachorowalność na ospę wietrzną. Z ostatnich danych wynika, że w 2010 r. zaraziło się nią 183 tys. osób, głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale faktyczna liczba zakażeń może być jeszcze większa - alarmują eksperci. więcej »
Dobre wieści dla chorych z rzadkim nowotworem układu pokarmowego
Wydłużenie terapii tzw. celowanej z roku do trzech lat zmniejsza o 55 proc. ryzyko zgonu u pacjentów, którym wycięto złośliwy nowotwór układu pokarmowego określany w skrócie jako GIST - wykazały badania fińsko-niemieckie. W grupie chorych, którym po operacji wycięcia guza przez trzy lata podawano lek o nazwie imatynib aż 92 proc. przeżywało blisko 5 lat. Ze względu na tak dobre wyniki badania te zaprezentowano na sesji plenarnej 47. dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), które odbywało się w dniach 3-7 czerwca w Chicago. więcej »
Ośrodek radioterapii protonowej powstanie w Poznaniu
Do 2020 roku w Poznaniu ma powstać ośrodek radioterapii protonowej. W poniedziałek podpisano list intencyjny w sprawie jego powołania. Koszt powstania obiektu może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Ośrodek zostanie wybudowany na terenie Kampusu Morasko. Dwa hektary gruntu na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM). więcej »
We wtorek Światowy Dzień Krwiodawcy
We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Z tej okazji Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Polski Czerwony Krzyż organizują imprezy w całej Polsce. więcej »
Bezpieczny szpital - jak powstrzymać zakażenia szpitalne w Polsce
Zakażenia szpitalne pogarszają przebieg choroby podstawowej, wydłużają pobyt w szpitalu, podnoszą koszty leczenia oraz śmiertelność pacjentów. Najczęściej dotyczą miejsc operowanych, układu oddechowego i moczowego. Jak wynika z raportu, w ostatnich latach w Polsce i na świecie rośnie zagrożenie nowymi i powracającymi zakażeniami, a także chorobami zakaźnymi, przeciw którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. więcej »
Wzrasta w Polsce liczba zakażeń wirusem HIV
W tym roku po raz pierwszy prawdopodobnie zostanie przekroczona granica 1000 nowo wykrytych zakażeń wirusem HIV - ostrzegli specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej pod hasłem "Pozytywnie otwarci, czyli HIV w Polsce 2011". więcej »