Przekonywanie dzieci do zdrowego żywienia szwankuje
Kampanie walki z otyłością młodzieży są źle zaprojektowane, nie wykorzystują aktualnej wiedzy psychologicznej i w dodatku nie za dobrze wiadomo czy działają - naukowcy z SWPS sprawdzili polskie programy promujące zdrowe odżywianie. Jak wynika z badań, w polskich programach prewencji nadwagi i otyłości, kierowanych do dzieci i młodzieży wykorzystuje się jedynie 40 proc. rekomendowanych na świecie technik oddziaływania, służących zmianie sposobu odżywiania. Naukowcy z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdzili jak polskie programy prewencji nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży realizowane w latach 2005-2009, wypadają na tle programów prowadzonych w innych krajach. więcej »
Eksperci: wydatki na reumatologię wymagają racjonalizacji
Na leczenie osób z chorobami reumatycznymi wydaje się w Polsce 10 razy mniej niż wynoszą społeczne koszty tych schorzeń, w tym renty i absencje w pracy. Racjonalizacja wydatków może poprawić stan zdrowia chorych, a państwu przynieść oszczędności – uważają eksperci. więcej »
Malaria to realne zagrożenie dla podróżników
Malaria, zakaźna choroba pasożytnicza, jest śmiertelnym zagrożeniem dla podróżujących w tropiki. W Polsce co roku ktoś umiera z jej powodu. Dlatego przed podróżą w rejony występowania malarii trzeba zadbać o profilaktykę - przypominają eksperci medycyny podróży. "Osoby, które udają się w rejony endemiczne malarii (tj. rejony jej naturalnego występowania - PAP) i nie stosują profilaktyki przeciwmalarycznej, przerywają ją lub stosują złą profilaktykę, są narażone na zgon" - ostrzega dr Piotr Kajfasz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. więcej »
Myjmy ręce i warzywa
Choć w Polsce nie stwierdzono obecności groźnych bakterii, wykrytych w Niemczech na hiszpańskich ogórkach, to warto kupować warzywa z pewnego źródła i dbać o higienę - przekonywali we wtorek w Warszawie specjaliści z Państwowego Zakładu Higieny. więcej »
Ekspert: zakażenia wywołuje bardzo niebezpieczny szczep bakterii
Pałeczka okrężnicy, czyli E. coli, jest powszechnie występującą bakterią, która może produkować szczególnie niebezpieczne toksyny, tzw. shiga-like, tzn. czerwonko-podobne, wywołując ciężkie schorzenia u ludzi - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski. Specjalista Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" dodał, że jest około 200 różnych podtypów tej bakterii produkujących toksyny. Ta, która najprawdopodobniej spowodowała epidemię w Niemczech, ma numer O104. więcej »
Ruszyła pracownia nanomedyczna w Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Stworzona kosztem 11,6 mln zł pracownia nanomedyczna, gdzie m.in. opracowywane będą substancje chemiczne do produkcji nowych leków, ruszyła w zabrzańskim ośrodku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
MZ chce zmienić zasady prowadzenia badań klinicznych
Publikowanie w internecie informacji o prowadzonych badaniach klinicznych, umożliwienie ich uczestnikom dochodzenia roszczeń oraz wprowadzenie przejrzystych procedur związanych z wydawaniem pozwoleń - zakłada projekt ustawy, który przygotował resort zdrowia. więcej »
Ekspert radzi, jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki
Przypominanie o regularnych badaniach, inspirowanie do rozwijania pasji, zachęcanie do aktywności fizycznej, szczere rozmowy o samopoczuciu - o tym jak dorosła córka może dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki mówi ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska. więcej »
Chorzy na SM walczą o poprawę w dostępie do terapii
Polscy chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) ciągle walczą o poprawę dostępu do standardowej terapii. Tymczasem, zdążył się już pojawić pierwszy doustny lek na SM o wyższej skuteczności - mówili pacjenci i lekarze w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Eksperci: rodzina jednym z filarów skutecznej terapii psychoz
Zaangażowanie rodziny w proces leczenia osób cierpiących na psychozy, takie jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa, jest jednym z warunków skuteczności terapii - uważają lekarze i krewni pacjentów z tymi schorzeniami. więcej »
W piątek w Warszawie porady ekspertów nt. moczenia nocnego u dzieci
O tym, że moczenie nocne u dzieci nie jest błahym i rzadkim problemem - będą się mogli przekonać w piątek w Warszawie rodzice dzieci z takimi problemami. Spotkanie edukacyjne pt. "Pomóż dziecku sucho przespać noc" organizuje Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci. więcej »
Eksperci: poprawia się sytuacja chorych i stan polskiej onkologii
W ostatnich latach wyraźnie poprawiła się zarówno sytuacja chorych na raka, jak też stan polskiej onkologii, choć jeszcze wiele jest do zrobienia - poinformowano na konferencji prasowej z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. więcej »
Eksperci: choroby nerek u dzieci często nie dają objawów
Poważne choroby nerek u dzieci często przebiegają bez charakterystycznych objawów, dlatego czasami wykrywa się je dopiero w stadium schyłkowej niewydolności nerek, gdy konieczny jest przeszczep lub dializoterapia – alarmują nefrolodzy dziecięcy. więcej »
Eksperci: rośnie liczba chorych na padaczkę wśród osób starszych
Padaczkę diagnozuje się coraz częściej w starszym wieku. Zapada na nią więcej osób po 60. roku życia niż dzieci - mówili w Warszawie eksperci na spotkaniu prasowym. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa, bo w późniejszym wieku częściej występują takie czynniki ryzyka padaczki jak uszkodzenie mózgu z powodu udarów, chorób zwyrodnieniowych i zespołów otępiennych - podkreślali specjaliści. więcej »
Polacy opracowują innowacyjny system ostrzegania dla niewidomych
Innowacyjny system dla niewidomych opracowują polscy inżynierowie m.in. z Akademii Górniczo—Hutniczej w Krakowie. Jego częścią będzie bransoletka ostrzegająca wibracjami np., gdy niewidomy zbliży się do krawędzi peronu. "To projekt innowacyjny nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Takiego systemu na pewno jeszcze w Europie nie ma” – zapewnia PAP jego współtwórca, profesor AGH dr hab. Jerzy Wiciak. więcej »