Eksperci o przyczynach niepowodzeń antykoncepcji
Aż 65 proc. nieplanowanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia antykoncepcji. W przypadku metod hormonalnych, zaliczanych do najskuteczniejszych, jednym z głównych problemów jest to, że panie zapominają przyjąć kolejną dawkę hormonów - uważają eksperci. więcej »
W Polsce jest 800 tys. starszych osób wymagających stałej opieki
W Polsce jest już 800 tys. niesamodzielnych starszych osób wymagających stałej opieki i będzie ich coraz więcej. Po 65. roku życia jest już 5 mln Polaków, a w wieku ponad 80 lat - 1,3 mln osób - podano w środę podczas Forum III Wieku "Polska Starość" w Warszawie. więcej »
Onkolog: Nie bójmy się udziału w akademickich badaniach klinicznych
Zdaniem dr n. med. Iwony Skonecznej z Centrum Onkologii w Warszawie, ważne jest, by zarówno lekarze, administracja zajmująca się ochroną zdrowia, jak i pacjenci wspierali rozwój akademickich badań klinicznych, które prowadzą do lepszego zrozumienia mechanizmów, jakie u danej osoby decydują o rodzaju odpowiedzi na leczenie onkologiczne. "Uczestnicy takich badań mają dostęp do innowacyjnych terapii, a przy tym ich bezpieczeństwo jest gwarantowane poprzez podlegające ścisłemu nadzorowi procedury badawcze" - ocenia dr Słoneczna w rozmowie z serwisem PAP - Nauka w Polsce więcej »
Nawet 6 mln Polaków zagrożonych cukrzycą typu 2 - twierdzą diabetolodzy
Nawet 6 mln Polaków może być zagrożonych cukrzycą typu 2, gdyż mają tzw. stan przedcukrzycowy. W dodatku, co najmniej 750 tys. chorych na cukrzycę nie ma świadomości choroby i nie leczy się - alarmowali diabetolodzy we wtorek na konferencji prasowej. więcej »
Wszczepiamy zbyt mało kardiowerterów-defibrylatorów
W leczeniu niewydolności serca dostępne są w Polsce wszystkie najważniejsze leki, nadal jedynie zbyt mało wszczepia się ratujących życie nowoczesnych kardiostymulatorów - twierdzi dr Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu. Polski specjalista uczestniczył w międzynarodowej konferencji Heart Rhythm Society, która przed kilkoma dniami zakończyła się w San Francisco. Jednym, z najważniejszych tematów obrad były najnowsze metody leczenia chorych przy użyciu urządzeń wszczepialnych, takich jak stymulatory serca oraz kardiowertery-defibrylatory serca (Implantable Cardioverter - Defibrillator, ICD). więcej »
Pluskwy mogą być zdolne do przenoszenia wielu superbakterii
Kanadyjscy lekarze i mikrobiolodzy odkryli, że pluskwy mogą przenosić superoporne bakterie w środowisku szpitalnym. Zapewne te owady są zdolne do przenoszenia także innych superbakterii w środowisku osób zakażonych - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski. więcej »
Coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze
Kłopoty z nadwaga i otyłością, a także zbyt mała aktywność fizyczna powodują, że coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze - alarmują specjaliści z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. więcej »
Powstaje sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży
W Polsce powstaje sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży (CCMP), które mają m.in. zwiększyć dostęp Polaków do lekarzy zdolnych udzielić fachowej porady na temat profilaktyki zdrowotnej w podróży - zapowiedzieli eksperci na konferencji w Warszawie. więcej »
Eksperci: lekarze rodzinni za rzadko zlecają badania tarczycy
Niemal 90 proc. dorosłych Polaków nie miało zleconego badania tarczycy w ciągu ostatnich dwóch lat – wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Warszawie. Tymczasem, schorzenia i zaburzenia w pracy tarczycy dotyczą co najmniej jednej piątej naszego społeczeństwa, podkreślali endokrynolodzy obecni na spotkaniu. więcej »
Lekarze: bez edukacji pacjentów nawet najlepsze leki nie pomogą
Bez nakładów na edukację osób z chorobami przewlekłymi, jak astma i obturacyjna choroba płuc (POChP), nie uda się uzyskać dobrych efektów terapii, nawet stosując najlepsze leki – mówili lekarze i pacjenci na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Od 16 maja obchody 60-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach
60. rocznicę utworzenia obchodzi w tym roku jeden liczących się w świecie polskich ośrodków leczenia raka - Instytut Onkologii w Gliwicach. Główne trzydniowe obchody rozpoczną się 16 maja, towarzyszyć im będą seminaria i konferencje naukowe. więcej »
Uniwersytety szczeciński i bagdadzki poprowadzą wspólne badania genetyczne
Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego wspólnie z kolegami z Uniwersytetu w Bagdadzie poprowadzą badania genetyczne. Zajmą się m.in. genetyką człowieka - poinformowała rzecznika US, Julia Poświatowska. więcej »
Rośnie zagrożenie niektórymi chorobami zakaźnymi w Polsce - twierdzą eksperci
Polacy są dobrze chronieni przed chorobami zakaźnymi objętymi szczepieniami obowiązkowymi. Zwiększa się natomiast zagrożenie zakażeniami, przeciwko którym szczepienia są jedynie zalecane – stwierdzili eksperci podczas konferencji poświęconej szczepieniom. więcej »
W niedzielę w Warszawie piknik medyczny WUM
Bezpłatne badania medyczne, porady specjalistów, pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy i wiele innych atrakcji będzie czekało na warszawiaków podczas pikniku medycznego, który 15 maja na Rynku Nowego Miasta organizuje Warszawski Uniwersytet Medyczny. więcej »
Większość Polek nie korzysta z badań cytologicznych
Brak rozmowy o profilaktyce z kimś bliskim, wstyd, strach przed rakiem, inne cele życiowe - są wymieniane jako powody, dla których Polki nie chcą się badać - wynika z raportu prof. Aleksandry Łuszczyńskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. więcej »