Prof. Szczylik: akademickie ośrodki kliniczne to jeden ze sposobów finansowania terapii onkologicznych
Z dostępem polskich pacjentów do innowacyjnych terapii nie jest dobrze. Jedynym źródłem finansowania leczenia onkologicznego jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Tymczasem to ośrodki kliniczne powinny mieć niezależne pieniądze na prowadzenie badań akademickich. Brakuje nam źródła alternatywnego finansowania badań klinicznych niezależnych od firm farmaceutycznych - uważa prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik. O to, czy innowacyjne terapie raka nerki są dostępne dla polskich pacjentów, serwis Nauka w Polsce zapytał współorganizatora IV Europejskiego Sympozjum Kidney Cancer Association, które zakończyło się 7 maja w Warszawie. więcej »
Warszawa. Bezpłatne badania dla chorych na astmę i POChP
Jak wskazują badania epidemiologiczne, w Polsce objawy astmy ma ok. 4 mln osób, na POChP cierpią natomiast ok. 2 mln. Tylko połowa z tych 6 mln wie o swojej chorobie i leczy się, ale znaczny odsetek (50 proc. lub więcej) – nieskutecznie. więcej »
Podróż pacjenta - międzynarodowe sympozjum onkologiczne w Polsce
"Postęp w badaniach onkologicznych jest ogromny. Nadzieje niosą ze sobą nie tylko prace nad innowacyjnymi lekami, ale również badania podstawowe. W szybkim tempie rozwija się diagnostyka molekularna, która w ciągu najbliższej dekady powinna dać odpowiedź na wiele pytań, m.in. o genetyczne uwarunkowanie odporności na leczenie" - uważa prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik. W rozmowie z PAP uczony podsumował międzynarodowe sympozjum poświęcone nowotworom nerki, które odbyło się 6 i 7 maja w Warszawie pod hasłem "Podróż pacjenta". więcej »
Lekarze: szpiczak mnogi jest mylony z wieloma chorobami
Osteoporoza, anemia, choroba nerek, zwyrodnienie kręgosłupa – tak różne diagnozy słyszą od lekarzy chorzy na szpiczaka mnogiego, zanim hematolog rozpozna u nich ten złośliwy nowotwór krwi – mówili eksperci na warsztatach prasowych w stolicy. Zainaugurowano na nich ogólnopolską akcję edukacyjną „Zwyciężaj szpiczaka”, nad którą patronat objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. więcej »
Alkoholowe mity
Nawet niewielkie ilości spożywanego alkoholu mogą powodować zwiększenie ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego, ostrzega "Dziennik Polski" w oparciu o badania krakowskich naukowców. więcej »
Naukowcy z PWr pracują nad zastosowaniem nanokryształów półprzewodnikowych w diagnostyce raka
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują emitujące światło nanokryształy półprzewodnikowe, które mogą pomóc w diagnostyce oraz w badaniach podstawowych nad nowotworami. W dalszej perspektywie nanokryształy mogą znaleźć zastosowanie m.in. jako nośniki leków. Koordynatorem projektu jest dr inż. Artur Podhorodecki z Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur (OSN) Instytutu Fizyki PWr. więcej »
Ponad 1 mln Polaków cierpi na niewydolność serca
Jeszcze do niedawna Polacy najczęściej umierali na zawały serca. Dziś nową „epidemią” kardiologiczną jest niewydolność serca – ostrzegają specjaliści z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia Niewydolności Serca. „Na niewydolność serca choruje już 1 mln Polaków, a liczba chorych stale się zwiększa i tak będzie jeszcze przez wiele lat - powiedział w rozmowie z PAP prof. Jarosław Drożdż z Kliniki Kardiologii I Katedra Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. więcej »
Nowe portale dla niepełnosprawnych
Uniwersytet Warszawski uruchomił Akademicką Bibliotekę Cyfrową kierowaną do niewidomych oraz portal poświęcony edukacji włączającej, czyli kształceniu dzieci niepełnosprawnych razem z pełnosprawnymi. O inicjatywach poinformowano 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. więcej »
Innodoktorant pracuje nad stabilnością białek
Białka mogą służyć jako narzędzia w przetwórstwie żywności, diagnostyce molekularnej lub produkcji leków. Ich funkcje w biotechnologii można porównać do mikroskopijnych nożyczek czy kserokopiarek. I, choć w większości są mało stabilne, czyli szybko tracą swoje zdolności, naukowcy znają istnieje wiele sposobów, by ich aktywność utrzymać przez jak najdłuższy czas. więcej »
Lekarze: pełna kontrola astmy możliwa u 90 proc. chorych
90 proc. chorych na astmę może w pełni panować nad jej objawami, ale w Polsce udaje się to osiągnąć co najwyżej połowie pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę – alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Astmy. więcej »
W Polsce nadal mało żywych dawców narządów
W 2010 r. wzrosła w Polsce liczba żywych dawców nerek, ale nadal jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie – poinformowano na spotkaniu z dziennikarzami. W 2009 r. na 782 przeszczepione nerki jedynie 23 pochodziło od żywego dawcy. Przed rokiem 50 osób zdecydowało się ofiarować swą nerkę bliskiej sobie osobie. „Stało się tak po rozpoczęciu na początku 2010 r. kampanii propagującej oddawanie tego narządu do transplantacji przez żywych dawców” - powiedział prof. Andrzej Chmura, konsultant mazowiecki w dziedzinie przeszczepów. Dodał jednak, że wciąż niewielu Polaków chce ofiarować nerkę. więcej »
Zwalczanie chorób dróg oddechowych - priorytetem polskiej prezydencji
Poprawa w zakresie wczesnej diagnostyki, leczenia, a także zapobiegania przewlekłym chorobom dróg oddechowych u dzieci ma być jednym z priorytetów zdrowotnych podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, od lipca do grudnia 2011 r. więcej »
Mniejszy spadek zgonów z powodu chorób układu krążenia - alarmują specjaliści
Na choroby układu krążenia umiera w Polsce mniej osób, ale tempo poprawy tej sytuacji jest mniejsze niż w poprzednim dziesięcioleciu - alarmowali w Warszawie specjaliści odpowiedzialni za program NATPOL, badający rozpowszechnienie chorób sercowo-naczyniowych. więcej »
Pionierskie badania szansą na wczesne wykrycie raka płuc
Zaledwie 10 proc. - lub nawet mniejszy odsetek - nowotworów płuc w wielu rejonach województwa śląskiego jest wykrywanych na etapie, kiedy możliwa jest jeszcze operacja. Pozostali pacjenci dowiadują się o chorobie, gdy na zastosowanie tej najskuteczniejszej metody leczenia jest już za późno - poinformował prof. Jerzy Kozielski, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. więcej »
Nowatorska operacja kręgosłupa
Nowatorską operację równoczesnego usunięcia fragmentu kręgu szyjnego przez jamę ustną oraz stabilizacji kręgosłupa przeprowadził zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie. więcej »