Przy pomocy robota da Vinci wszczepiono protezę aortalno-udową
Bez komplikacji zakończyła się operacja wszczepienia protezy aortalno-udowej przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Była to pierwsza w Polsce operacja z zakresu chirurgii naczyniowej prowadzona przy użyciu robota da Vinci. więcej »
Innowacyjne leki przedłużają życie
To, że żyjemy coraz dłużej to w dużej mierze zasługą nowych leków i skuteczniejszych metod leczenia - mówili uczestnicy debaty "Innowacje w lekach", która odbyła się w Warszawie. W ostatnich 20 latach w Polsce doszło do bezprecedensowego w Europie wzrostu średniej długości życia (o 5 lat). Jak mówił prof. Antoni Gaciong, w dużej części to zasługa lepszych warunków życiowych, ale także znacznie skuteczniejszego leczenia. Niestety, jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy leżący u podłoża wielu chorób zespół metaboliczny, ogromnie wiele pozostaje do nadrobienia. więcej »
Pacjent po rekonstrukcji krtani już mówi i oddycha bez rurki
Już mówi 65-letni pacjent chorujący na nowotwór, który dwa tygodnie temu w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeszedł pierwszą w Polsce rekonstrukcję połowy krtani. 28 marca usunięto mu rurkę tracheostomijną, co umożliwia samodzielne oddychanie. więcej »
GIG: izotop jodu po katastrofie w Japonii nie zagraża Polakom
Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima urządzenia pomiarowe wykryły w atmosferze nad Polską podwyższone stężenia izotopu jodu J-131. Jednak dawka promieniowania, na jaką są narażeni są Polacy jest tysiące razy niższa niż dopuszczalna norma. więcej »
UJ podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę synchrotronu
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i budowy Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego, czyli synchrotronu. Projekt o wartości ponad 140 mln zł ma zostać ukończony w 2014 roku. więcej »
Chirurgia naczyniowa przy użyciu robota da Vinci
Pierwsza operacja z zakresu chirurgii naczyniowej przy użyciu robota da Vinci zostanie przeprowadzona w poniedziałek we wrocławskim szpitalu. Pacjentowi zostanie wszczepiona proteza aortalno-udowa, a zabieg będzie nadzorował specjalista z Pragi, prof. Petr Stadler. więcej »
Reaktor ze stopionym rdzeniem można bezpiecznie rozebrać
Reaktor jądrowy ze stopionym rdzeniem można bezpiecznie rozebrać, tak stało po awarii w Three Mile Island. To możliwy scenariusz po opanowaniu sytuacji w elektrowni Fukushima - ocenia specjalista ds. bezpieczeństwa jądrowego prof. Andrzej Strupczewski. więcej »
Onkolog: Badania należy robić, kiedy się jest zdrowym
"Mam haka na raka" - to hasło jednej z wielu kampanii, które mają podnieść w społeczeństwie czujność onkologiczną. Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) tłumaczy w rozmowie z PAP, że udział w badaniach okresowych, które służą wczesnemu wykrywaniu chorób, to jedyna droga do sukcesu w terapii nowotworów. Badania przesiewowe, jak mammografie, cytologie, kolonoskopie są dostępne dla określonych grup wiekowych bezpłatnie. Mimo to, ze statystyk "wieje grozą". więcej »
W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 27 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Czas zimowy zacznie obowiązywać ponownie od 30 października 2011 r. więcej »
Wyniki akcji „Ciekawość – pierwszy stopień do Zdrowia”
Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne podsumowało akcję bezpłatnych badań ultrasonograficznych przeprowadzonych w dniach 14-18 marca w Zamościu w ramach kampanii „Ciekawość – pierwszy stopień do Zdrowia”. Zmiany ogniskowe w tarczycy wykryto u blisko 200 osób z 300 przebadanych, w sutkach - u prawie 50 z 200 kobiet. Badania USG pozwoliły wykryć liczne patologie w jamie brzusznej. Pacjenci zostali skierowani na badania kontrolne, w tym biopsje. więcej »
Eksperci: gruźlicy opornej na wiele leków nie wolno lekceważyć
Globalizacja i łatwość przemieszczania się sprawiają, że gruźlicy wywołanej przez prątki oporne na wiele leków nie można traktować wyłącznie jako problem Trzeciego Świata - przypominają międzynarodowi eksperci z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Gruźlicą. więcej »
Śladowa ilość radioaktywnego jodu w powietrzu nad Polską
Wysokoczuła stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN) w Krakowie zarejestrowała w czwartek obecność w powietrzu nad Polską śladowej ilości radioaktywnego jodu. Radioaktywny jod pochodzi najprawdopodobniej z awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował PAP rzecznik IFJ PAN Stanisław Kwieciński. więcej »
Choroby chrząstki stawowej coraz częstsze, nowe metody leczenia
Przeszczepy z namnożonych komórek chrząstki stawowej pacjenta lub jego szpiku, implanty z kolagenu, które wbudowują się w staw kolanowy chorego – to najnowsze metody leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej. To bolesne i ograniczające sprawność schorzenie dotyka coraz większej liczby osób. Społeczeństwo się bowiem starzeje, ma problemy z otyłością, część z nas nie zażywa w ogóle ruchu, inni uprawiając sport nadmiernie eksploatują stawy – to wszystko prowadzi do uszkodzenia chrząstki i jej przedwczesnego zużycia. więcej »
Eksperci: po 50. roku życia dno oka trzeba badać co roku
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku po 50. roku życia. Cierpi na nie 1 milion Polaków, ale wielu dowiaduje się o tym zbyt późno, bo nie bada regularnie swoich oczu - alarmują lekarze. więcej »
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Ok. milion dzieci na świecie zapada co roku na gruźlicę
Dzieci stanowią od 10 do 15 proc. wszystkich chorych na gruźlicę na świecie. Problem ten jest jednak bagatelizowany, między innymi dlatego, że u najmłodszych schorzenie to trudniej diagnozować - mówili eksperci w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »