PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Międzynarodowa grupa naukowców, w tym Polacy, wyjaśnia tajemnice powstawania nowotworów

Białko komórkowe o nazwie PML jest niezbędne do prawidłowego zajścia procesu programowanej śmierci komórki i może stanowić cel nowej terapii antynowotworowej - przypuszczają naukowcy, m.in. z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Praca, której Polacy są współautorami, została właśnie opublikowana w jednym z najbardziej prestiżowych pism branżowych na świecie - "Science". Artykuł ten został zaliczony przez redakcję pisma do kategorii Science Express, czyli najlepszych prac opublikowanych w tym periodyku. więcej »

Prof. Warwick: będziemy cyborgami za 40 lat

Do 2050 r. prawdopodobnie staniemy się cyborgami, korzystając z połączonych z naszym systemem nerwowym implantów poszerzających znacznie możliwości naszej pamięci czy zmysłów - przewiduje wybitny brytyjski cybernetyk prof. Kevin Warwick. więcej »

Eksperci: rak płuc wciąż zbyt późno wykrywany

Rak płuc jest wciąż zbyt późno wykrywany, a skuteczność leczenia - niewielka. Dlatego ważne jest ograniczenie palenia i lepsza diagnostyka choroby - mówiono podczas IV konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca w Warszawie. więcej »

Polscy naukowcy badają niezwykłe właściwości kapusty

Kapusta ma korzystny wpływ nie tylko na włosy, paznokcie i skórę, ale i na glebę i rośliny. Polscy naukowcy badają m.in. wpływ uprawy kapusty na zmniejszenie zanieczyszczenia gleby metalami ciężkimi i to, jak sok z kapusty stosować do ochrony roślin - poinformowało biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. więcej »

Już wkrótce „Atomowy Autobus” wyruszy w podróż po Polsce

2200 kilometrów przemierzy "Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" odwiedzając 12 ośrodków akademickich. Przez dwa tygodnie będzie promował wiedzę o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Inauguracja projektu odbędzie się 25 listopada na Uniwersytecie Warszawskim. Jednym z patronów medialnych akcji jest serwis PAP - Nauka w Polsce. więcej »

Chorzy na cukrzycę obawiają się hipoglikemii

Aż 40 proc. pacjentów leczonych na cukrzycę typu 2 boi się groźnej dla życia hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, związanego ze stosowaną terapią. Tymczasem najnowsze leki, tzw. inkretynowe, prawie nie stwarzają takiego ryzyka - przekonują lekarze. więcej »

W sobotę MEDICALIA 2010 w Bydgoszczy

O lokatorach naszego ciała, nadciśnieniu tętniczym, leczeniu nerkozastępczym będzie mowa 20 listopada, podczas warsztatów i wykładów MEDICALIA 2010. Dzień Nauki pod takim właśnie tytułem jest organizowany w Bydgoszczy w Collegium Medicum UMK. więcej »

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Stwarzanie szans na budowę Polski nowoczesnej oraz uczestnictwo w konkurencji na zdrowych zasadach to zadania dla uczonych - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowej uroczystości wręczenia nominacji profesorskich. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim, z udziałem m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej i prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera. więcej »

Skomplikowana operacja żuchwy w Bydgoszczy

Operację rekonstrukcji żuchwy u 40-letniej kobiety z dysplazją włóknistą przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Pacjentce wycięto część żuchwy i na to miejsce wszczepiono płat skórno-mięśniowo-kostny z podudzia. więcej »

W Warszawie otwarto placówkę leczenia guzów mózgu metodą Gamma Knife

W Warszawie otwarto Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, pierwszą w Polsce placówkę, w której guzy mózgu będą leczone metodą Gamma Knife. Ta nowoczesna technologia radiochirurgiczna umożliwia precyzyjne i bezinwazyjne leczenie nowotworów. Aparatura znajduje się w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, prywatnej placówce współpracującej z Wojewódzkim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie. więcej »

Ekspert: ostrożnie z antybiotykami

Osoby przyjmujące antybiotyki muszą się ściśle trzymać zaleceń, zaś lekarze powinni zlecać badania mikrobiologiczne, aby stosować te leki tylko w uzasadnionych przypadkach - mówi dr Jolanta Szych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. więcej »

Nowoczesna pracownia leku cytostatycznego

Oszczędność drogich leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej oraz ich precyzyjniejsze dawkowanie zapewni nowoczesna pracownia leku cytostatycznego, która została otwarta w Podkarpackim Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. więcej »

Zielonogórski naukowiec wśród światowych specjalistów EKG

Dr Jarosław Piskorski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem stowarzyszonym Międzynarodowego Towarzystwa Holterowskiej i Nieinwazyjnej Elektrokardiologii. więcej »

Naukowcy o nowych nadziejach dla osób z migotaniem przedsionków

Nowy lek przeciwzakrzepowy - riwaroksaban - skutecznie zapobiega udarom mózgu u osób z migotaniem przedsionków, a zarazem jest bezpieczny i wygodniejszy w użyciu niż stosowana od ponad pół wieku warfaryna - wykazało badanie o nazwie ROCKET AF. więcej »

Raport: wiedza na temat cukrzycy wśród Polaków bardzo mała

W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 2,6 mln osób, a liczba ta stale wzrasta. Mimo to, 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić żadnego z jej powikłań, a jedna piąta nigdy nie badała poziomu glukozy we krwi - wynika z raportu Koalicji Na Rzecz Walki z Cukrzycą. Badania pt. "Społeczny obraz cukrzycy" zostały wykonane na zlecenie Koalicji przez TNS OBOP z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzimy 14 listopada. więcej »

REKLAMA
Przekaż