PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Najnowsze techniki badań genetycznych wkrótce dostępne w Polsce

Najnowszej generacji urządzenia do sekwencjonowania genomu, zamówione prze Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski oraz prywatną firmę Genomed, pozwolą badać duże fragmenty genomów, co poprawi możliwości wczesnej diagnostyki wielu chorób. więcej »

Prof. Religa patronem szkoły medycznej

Prof. Zbigniew Religa został wybrany na patrona Szkoły Policealnej w Olsztynie, popularnie zwanej "Medykiem". Szkoła obchodzi w poniedziałek jubileusz 60-lecia. więcej »

Prof. Hartman: Bioetyka dotyka kwestii życia i śmierci

Kształtowanie strumieni finansowych w służbie zdrowia nie jest tylko wypadkową kwestii technicznych, administracyjnych i medycznych. To fundamentalne decyzje etyczne skutkują tym, że ktoś przeżyje, a ktoś inny nie. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej toczyła się otwarta debata na temat systemu opieki zdrowotnej, profesji medycznych i ich wykonywania oraz relacji między lekarzami, pacjentami i urzędnikami - stwierdza w rozmowie z PAP prof. dr hab. Jan Hartman, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

W uniwersytetach medycznych najlepsza jakość badań naukowych

W uniwersytetach medycznych w Polsce jest najlepsza jakość badań naukowych wśród wszystkich polskich uczelni - powiedziała w Białymstoku minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. więcej »

Uczelnie wprowadzają zajęcia z nauki audiodeskrypcji

Wyższe uczelnie wprowadzają do swoich programów nauczania zajęcia z audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną. więcej »

Zapach na życzenie? Gdańscy naukowcy znaleźli na to sposób

Naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej opracowali program komputerowy, umożliwiający emitowanie konkretnej dawki zapachu. Interfejs będzie można wykorzystać np. w terapii dzieci z ADHD lub nauczaniu biologii. Podłączane do komputera urządzenie jest wyposażone w specjalne oprogramowanie i cztery szklane pojemniczki, do których wlewane są aromaty - wyjaśnia w rozmowie z PAP jeden z twórców interfejsu dr Piotr Odya. więcej »

Rektorzy przeciwni projektowi ustawy o działalności leczniczej

Rektorzy, skupieni w Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Polsce, są przeciwni projektowi ustawy o działalności leczniczej, który według nich może się przyczynić do "likwidacji finansowej" uczelni. więcej »

Wsparcie chorego dziecka ważne w procesie leczenia

Obniżenie stresu, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i dobre relacje z rodziną mogą znacząco wspomóc proces zdrowienia chorego dziecka - podkreślali uczestnicy konferencji "Wsparcie psychologiczne chorego dziecka i jego rodziny" w Katowicach. więcej »

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował nowy rok akademicki

9,5 tys. studentów rozpoczyna naukę w nowym, zainaugurowanym 4 października w Katowicach roku akademickim w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. 3 tys. z nich zasiądzie w uczelnianych ławach po raz pierwszy. więcej »

Lekarze o konieczności powszechnych badań na obecność wirusa HCV

Wirusem HCV, który może prowadzić do marskości i raka wątroby, zakażonych jest 730 tys. Polaków, ale tylko 2 proc. o tym wie. Bez powszechnych badań diagnostycznych nie poradzimy sobie z tym problemem - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Małpie figle na Uniwersytecie Dzieci

Łączy nas to, że jesteśmy ciekawi świata i przyrody. Uniwersytet Dzieci jest właśnie po to, żebyście przychodzili tu zadawać pytania i żeby naukowcy, których my zapraszamy na spotkania z wami pomogli wam trochę - albo bardzo - w zrozumieniu i postrzeganiu świata, który nas otacza - mówiła Anna Grąbczewska podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie. Najmłodsi studenci mają już za sobą pierwsze wykłady i warsztaty w otwierającym ten rok bloku nauk przyrodniczych. więcej »

E-szkoła pomoże uczniom i uatrakcyjni naukę

Nowoczesne technologie mogą umożliwić naukę niepełnosprawnym uczniom czy oszczędzić studentom dojazdów na zajęcia w odległych miastach, ale też ubarwić nieciekawą lekcję na niewdzięczny temat. O możliwościach, jakie dają, dyskutowali w Katowicach uczestnicy seminarium "E-szkoła szansą dla młodego Europejczyka". Choć wszystkie szkoły w województwie śląskim mają dostęp do internetu i pracownie komputerowe, to - jak podkreślano - o pełnej informatyzacji trudno jeszcze mówić. więcej »

Hematolodzy: Polacy zaniedbują badanie krwi

Rocznie odnotowuje się w Polsce do 400 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej. Szansą na wczesne wykrycie jest regularne badanie krwi, ale Polacy zaniedbują badania - mówili hematolodzy w Warszawie na konferencji "Diagnoza: białaczka..." więcej »

Bioetyk: odkrycie Edwardsa wyzwaniem dla stosunków rodzicielskich

Kierownik Zakładu Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr hab. Kazimierz Szewczyk o nagrodzie Nobla dla Roberta G. Edwardsa za zapłodnienie in vitro: więcej »

Lekarz i etyk: stwórzmy prawo dotyczące in vitro

Lekarz endokrynolog i etyk, członek Europejskiej Grupy ds. etyki w nauce i Nowych Technologiach prof. Krzysztof Marczewski o nagrodzie Nobla dla twórcy metody zapłodnienia in vitro i kontrowersjach dotyczących tej metody zapłodnienia. więcej »

REKLAMA
Przekaż