PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Rektorzy o nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym

Projekty nowelizacji ustaw, które mają zreformować szkolnictwo wyższe, nie zadowalają rektorów - powiedziała w czwartek w Szczecinie przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. więcej »

Zatoński: trzeba edukować Polaków na temat szkodliwości palenia

Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że trzeba edukować Polaków na temat szkodliwości palenia. Aby palacz rzucił palenie, musi wiedzieć, że jest szkodliwe - podkreślił w czwartek na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tytoń albo Zdrowie". Jak mówił prof. Zatoński, 10 proc. ankietowanych nie wiąże palenia z rakiem, a 40 proc. nie wie, że z paleniem związany jest udar mózgu. więcej »

Pracownicy hospicjów: nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o śmierci

Nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o umieraniu; traktujemy słowo śmierć jak jeszcze jeden brzydki wyraz, którego lepiej unikać. Także psychoterapeuci nie są przygotowani do poruszania tego tematu - alarmują pracownicy hospicjów, pracujący z dziećmi osieroconymi. więcej »

25-lecie pierwszego przeszczepu serca w Zabrzu

25. rocznicę wykonania w zabrzańskim ośrodku pierwszego przeszczepu serca w Polsce świętują w Zabrzu pracownicy tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca. 5 listopada 1985 r. pierwszy przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef tego ośrodka, noszącego dziś nazwę Śląskie Centrum Chorób Serca. więcej »

Udar mózgu - największy wróg chorych z migotaniem przedsionków

Udar mózgu to największe zagrożenie dla życia i zdrowia osób z migotaniem przedsionków (MP). W tej grupie chorych występuje on aż pięć razy częściej i przeważnie ma cięższy niż zwykle przebieg - mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Już w piątek początek wielkiego eksperymentowania w „Koperniku”

W piątek 5 listopada pierwsi zwiedzający będą mogli zapoznać się z 350 eksponatami Centrum Nauki Kopernik (CNK). Uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21, wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke. więcej »

Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr n.med. Marek Jurgowiak

Opowiada o fenomenie życia, o zdrowiu, starzeniu się, o substancjach, które pomagają utrzymać dobrą kondycję i o takich, które są nadzwyczaj szkodliwe. Pisze artykuły i podręczniki. Od wielu lat popularyzuje nauki biomedyczne na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki i współorganizuje cykliczne imprezy popularyzatorskie - Medyczne Środy. Dr n. med. Marek Jurgowiak, starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. więcej »

Prof. dr hab. Tomasz Guzik - laureat „polskiego Nobla”

Prof. dr hab. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to jeden z trojga laureatów tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce przyznano mu za wykazanie istotnego znaczenia układu odporności w patogenezie nadciśnienia tętniczego. więcej »

W Krakowie otwarto Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej

W Krakowie na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto nowoczesną Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej. To jednostka, w której hodowane są komórki ludzkiej skóry, wykorzystywane m.in. do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. więcej »

Ruszył system telemedycyny w leczeniu zawałów serca

W Wielkopolsce ruszył wojewódzki system telemedycyny w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych. W jego ramach działają szpitale w Koninie, Lesznie, Kaliszu i Pile. W piątek zaprezentowano założenia tego systemu. więcej »

Pierwsze przeszczepy przygotowanych w Polsce łąkotek udane

Dwie pierwsze w Polsce operacje przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem opracowanych i przygotowanych w Polsce przeszczepów, przeprowadzone 27 października w Klinice Chirurgii Endoskopowej w Żorach (Śląskie) przebiegły pomyślnie. więcej »

20 proc. dzieci i młodzieży ma problemy ze słuchem

Ok. 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce - od wieku przedszkolnego po klasy licealne - ma problemy ze słuchem. Specjaliści alarmują, że nieleczone infekcje i głośne słuchanie muzyki mogą spowodować znaczne i nieodwracalne ubytki słuchu. O zapobieganiu deficytom słuchu mówiono w Katowicach podczas adresowanej do nauczycieli i pielęgniarek szkolnych konferencji "Pokolenie mp3 albo o słuchu, słuchaniu i słyszeniu". więcej »

Choroby kardiologiczne i nowotwory to główne przyczyny zgonów Polek

Choroby układu krążenia i nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów Polek. Ryzyko zachorowania można zredukować, ponieważ ponad połowa czynników wpływających na zdrowie zależy od nas samych - przekonywali uczestnicy konferencji "Zdrowie kobiet w Polsce". więcej »

Lekarze apelują do MZ o dostęp do leków dla chorych na łuszczycę

O dostęp do leków biologicznych dla najciężej chorych na łuszczycę - przewlekłą, zapalną chorobę skóry - apelowali do Ministerstwa Zdrowia (MZ) dermatolodzy i pacjenci na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

5 proc. dzieci się jąka, wśród nauczycieli brak wiedzy na ten temat

Ok. 5 proc. małych dzieci się jąka, częściej chłopcy niż dziewczynki, które łatwiej też pokonują ten problem. Wciąż brakuje społecznej świadomości na temat niepłynności w mowie - według badań, wiedzę na ten temat ma zaledwie 7 proc. nauczycieli. Wczesna terapia niepłynności jest bardzo skuteczna - podkreślali w poniedziałek specjaliści podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających Się, zorganizowanej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. więcej »

REKLAMA
Przekaż