W Białymstoku pierwsza operacja ginekologiczna w nowoczesnej sali
Pierwszą operację w najnowocześniejszej w Polsce ginekologicznej sali endoskopowej przeprowadzili lekarze z Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. więcej »
Bezcenne odpady z tworzyw sztucznych
Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby, takie możliwości dąją nam tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska. więcej »
CZD: poprawia się stan 6-latka z przeszczepioną wątrobą
Poprawia się stan sześciolatka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę - poinformowała w czwartek dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. W czwartek lekarze podejmą próbę wybudzenia dziecka ze śpiączki farmakologicznej. więcej »
GIS: grzybów nie należy podawać małym dzieciom
Grzybów nie powinny jeść małe dzieci oraz osoby mające kłopoty z układem pokarmowym - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Jednocześnie przypomina, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. więcej »
SWPS wykształci psychologów biznesu
Psychologia biznesu to nowa specjalność dostępna w ofercie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) od nowego roku akademickiego. Kandydaci będą mogli wybrać specjalizację z psychologii marketingu lub zarządzania zasobami ludzkimi. Program specjalności został opracowany przez Instytut Psychologii Ekonomicznej SWPS (http://www.swps.pl - przyp. red.). więcej »
Pierwsza operacja odtworzenia przełyku z wykorzystaniem magnesów
Pierwszą na świecie operację odtworzenia ciągłości przełyku z wykorzystaniem magnesów u 17-miesięcznego dziecka przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu chirurg dziecięcy doc. Adam Bysiek z zespołem. więcej »
Projekt ABC - sposób na niepokornych pacjentów
Polacy koordynują prace nad europejską polityką na rzecz przestrzegania zaleceń lekarskich. Fakt, że pacjenci nie realizują recept, nie rozpoczynają, opóźniają lub przerywają leczenie, sami zmieniają częstość dawkowania i pomijają część kuracji, to poważny i wymierny problem dla kondycji całego współczesnego społeczeństwa. więcej »
Doktorantka PG prowadzi badania przydatne osobom z nietolerancją laktozy
Jak sprawić, by cukier zawarty w mleku nie tylko nie szkodził osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy, ale miał właściwości prozdrowotne? Badania nad enzymem, który to umożliwia prowadzi Katarzyna Grubiak z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. więcej »
Badanie: 43 proc. Polek uprawia seks częściej niż raz w tygodniu
43 proc. Polek deklaruje, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu; 11 proc. - raz w tygodniu, a 19 proc. kilka razy w miesiącu - wynika z badania instytutu GFK. Zaś istotny wpływ na wybór metody antykoncepcyjnej mają w naszym kraju mężczyźni. więcej »
W Krakowie rusza pierwszy program ochrony zdrowia psychicznego
Krakowianie będą mogli uczestniczyć w bezpłatnym programie profilaktyki głębokich zaburzeń psychicznych, który został zainaugurowany 21 lipca. Adresowany jest on do osób, które albo nigdy nie były leczone psychiatrycznie, albo zdiagnozowano u nich lżejsze zaburzenia. więcej »
Złote znaczniki w radioterapii raka prostaty
Kilkumilimetrowe złote znaczniki wszczepiane chorym na raka gruczołu krokowego w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach pozwalają precyzyjnie naświetlać chorych podczas radioterapii i uniknąć groźnych odczynów popromiennych. Gliwickie centrum - jeden z czołowych ośrodków onkologicznych w kraju - stosuje tę metodę, znacznie zwiększającą komfort chorego, jako jedyna placówka w kraju. więcej »
Ginekolog: leczmy się u lekarza, a nie środkami znanymi z reklam
Kobiety cierpiące na długotrwałe dolegliwości, np. mające uczucie pełności w brzuchu, powinny skonsultować się z lekarzem, a nie brać dość nachalnie reklamowane środki - przestrzega specjalista ginekologii onkologicznej, dr Mirosław Dudziak. więcej »
Naukowcy UJ badają, czy bakterie Salmonella mogą pomóc w walce z nowotworami
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badają, czy odpowiednio zmodyfikowane bakterie Salmonella będą pomocne w leczeniu nowotworów. Na razie wiadomo, że bakterie te są skuteczne w walce z komórkami rakowymi u myszy. Badania były jednym z projektów nagrodzonych w tegorocznym konkursie na Polski Produkt Przyszłości. więcej »
Rusza 11. edycja kampanii „Czyste Plaże”
Nawyk segregacji odpadów ma wyrabiać u urlopowiczów 11. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku zaangażowało się w nią 11 nadmorskich gmin i Słowiński Park Narodowy. więcej »
Językoznawcy opracują pierwszy korpus Polskiego Języka Migowego
Naukowcy z Pracowni Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego opracują pierwszy korpus Polskiego Języka Migowego (PJM). To pionierskie przedsięwzięcie, bo na świecie jest zaledwie kilka korpusów języków migowych - np. w Australii, Wielkiej Brytanii i Holandii - powiedział PAP dr Paweł Rutkowski, który kieruje pracami językoznawców. więcej »