Bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach Tygodnia Urologii
Wczesna diagnostyka to klucz do leczenia chorób prostaty - przypominają lekarze z okazji organizowanego od 13 do 18 września Tygodnia Urologii. W ramach akcji w 28 miejscach Polski mężczyźni powyżej 50 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań urologicznych. więcej »
Eksperci: za niepłodność par w 50 proc. odpowiadają mężczyźni
Wbrew panującym poglądom, trudności z poczęciem dziecka są w 50 proc. związane z niepłodnością mężczyzny, dlatego kobieta i mężczyzna powinni się badać w kierunku niepłodności równolegle - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Kardiolodzy: Dzięki postępowi w kardiologii przybywa chorych na niewydolność serca
Postęp w kardiologii powoduje wzrost liczby osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dzieje się tak ponieważ pacjenci z uszkodzeniem mięśnia sercowego żyją dłużej niż jeszcze przed dwudziestu laty - uważają kardiolodzy. Według prezydenta Asocjacji Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotra Ponikowskiego, obecnie na przewlekłą niewydolność serca cierpi ok. 15 mln Europejczyków, w tym 1 mln Polaków, a od 5 do 10 mln mieszkańców naszego kraju jest nią zagrożonych. więcej »
Prof. Majkowicz: Pacjent jest najważniejszym podmiotem w procesie leczenia
W procesie leczenia niezmiernie istotne jest, obok perspektywy medycznej, nastawienie psychiczne pacjenta. Badania jakości życia obejmują całość problemów natury biologicznej, psychologicznej, ale także duchowej - zwłaszcza w sytuacji ekstremalnej, kiedy mamy do czynienia z chorobą, której nie można wyleczyć. Badania nad jakością życia dotyczą nie tylko pacjentów, ale także ich rodzin i samych lekarzy - tłumaczy w rozmowie z PAP prof. nadzw. dr hab. Mikołaj Majkowicz, kierownik Zakładu Badań nad Jakością Życia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. więcej »
Grzesiowski: szczepionka na grypę uchroni też przed wirusem AH1N1
Każda szczepionka na grypę dostępna w tym roku na rynku będzie chroniła przed zachorowaniem na grypę sezonową i tą wywoływaną przez wirusa pandemicznego AH1N1 - poinformował Paweł Grzesiowski z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego. Szczepionki przeciwko grypie dostępne w tym roku to pierwsze w historii uniwersalne, sezonowo-pandemiczne szczepionki - podkreślił Grzesiowski. Ich koszt wyniesie ok. 30 zł, są to szczepionki jednodawkowe - mówił Grzesiowski na konferencji prasowej. więcej »
Picie alkoholu podczas ciąży może uszkodzić płód
Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek, a także spowodować u dziecka nadwrażliwość na ból - podkreślali eksperci podczas konferencji w Warszawie. więcej »
Eksperci: chorzy na hemofilię leczeni w Polsce coraz lepiej
Chorzy na hemofilię, poważne zaburzenie krzepliwości krwi, są w Polsce leczeni coraz lepiej, ale by zrealizować zalecenia Parlamentu Europejskiego w tym zakresie, potrzeba jeszcze wielu zmian - mówili eksperci i chorzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię we współpracy z European Haemophilia Consortium - EHC. więcej »
Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy
Prawie 4 tys. Polek zapada co roku na raka szyjki macicy, ok. 2 tys. umiera. Tymczasem to nowotwór, któremu można stosunkowo łatwo zapobiegać, poddając się badaniom cytologicznym oraz szczepiąc dziewczynki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Szczepienie przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy nie jest w Polsce refundowane; programy szczepień są realizowane w prawie 20 krajach Unii Europejskiej. więcej »
Eksperci: pokażmy nauczycielom, jak mają wspierać dzieci z ADHD
Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole - mówili psycholodzy i psychiatrzy na konferencji prasowej w Warszawie. Pomóc w tym mają m.in. warsztaty skierowane do pracowników oświaty prowadzone w ramach programu "Dziecko i świat za pan brat" w 16 wojewódzkich miastach Polski. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się 7 września w Warszawie w siedzibie Fundacji Atelier. więcej »
Lekarze: wkrótce jesienny atak astmy
Zbliża się wrześniowy atak astmy. Warto się na niego przygotować, odwiedzając z dzieckiem lekarza - doradzali uczestnicy konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy", zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. więcej »
System identyfikacji uczniów za pomocą kart płatniczych
System służący m.in. do rejestracji obecności uczniów i pracowników szkoły z wykorzystaniem kart płatniczych uruchomiony zostanie w środę w XXIII LO w Łodzi. Za pomocą kart uczniowie będą mogli też płacić w szkolnym sklepiku a w przyszłości m.in. wypożyczać książki. więcej »
Polski naukowiec ze współpracownikami wyjaśnił, dlaczego chromosomy się rozrywają
Sierpniowy numer amerykańskiego czasopisma naukowego Genome Research już na okładce zachęca do lektury artykułu autorstwa Polaka - Marcina von Grotthuss'a i jego dwóch współpracowników. Opisane badania zapełniają lukę w dotychczasowej wiedzy o ewolucji chromosomów. "Hipoteza istnienia kruchych regionów w chromosomach została zaproponowana w 2003 roku przez dwóch naukowców ze Stanów Zjednoczonych (Glenn'a Tesler'a i Pavel'a Pevzner'a), ale jak do tej pory nikomu nie udało się przedstawić formalnego dowodu ich istnienia" - powiedział PAP dr Marcin von Grotthuss, pracujący obecnie w Instytucie BioInfoBank w Poznaniu. więcej »
Kursy etykiety dla studentów
Jak się ubierać na spotkania biznesowe albo jak zachować się podczas przyjęć - takich kwestii związanych z etykietą będą się uczyć od października studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obowiązkowe kursy obejmą w tym roku 9 tysięcy studentów. więcej »
Warsztaty MIKROBIOT 2010 na Uniwersytecie Łódzkim
Ponad 200 uczestników z całej Polski i z zagranicy przyjedzie do Łodzi na warsztaty MIKROBIOT 2010. Spotkanie "Mikrobiologia w Ochronie Zdrowia i Środowiska" odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim w dniach 9-10 września. więcej »
Sukces Polaków na Europejskich Igrzyskach dla Osób poTransplantacji i Dializowanych
18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia). W Igrzyskach, które trwały od 8 do 15 sierpnia, wzięło udział 342 uczestników z 25 krajów - w tym 282 osoby po transplantacji i 60 dializowanych. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 8. miejsce. więcej »