PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Badania tarczycy i jod w diecie to warunek zdrowej ciąży

Niedobory jodu i choroby tarczycy w ciąży mogą prowadzić do poronień, przedwczesnych porodów oraz wad rozwojowych u dzieci, dlatego każda ciężarna powinna przejść badania tarczycy i uzupełniać jod w diecie - mówili lekarze podczas konferencji zorganizowanej w ramach "Tygodnia walki z chorobami tarczycy", który jest obchodzony w dniach 24-28 maja. więcej »

Prof. Pawliczak: astma i nieżyt nosa... w jednym stali domu

"Astma i nieżyt nosa... w jednym stali domu" - ten przewrotny tytuł nadał swemu wystąpieniu jeden z prelegentów podczas zakończonej niedawno w Wiśle Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Prowadzący chciał w ten sposób podkreślić, jak istotnym - lecz niedocenianym nawet przez lekarzy - czynnikiem ryzyka rozwoju astmy może być przewlekły katar. więcej »

Onkolodzy o najbardziej agresywnym podtypie raka piersi

Rak piersi to kilka nowotworów, które różnią się cechami genetycznymi, morfologicznymi oraz przebiegiem choroby. Najbardziej agresywnym, a zarazem najmniej poznanym jest tzw. potrójnie negatywny rak piersi – mówili onkolodzy 6 maja na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Polski lekarz - niemowa

Polski lekarz ma większe problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem niż przeciętny obywatel, wynika z badań wrocławskich naukowców, na które powołuje się "Dziennik Polski". więcej »

Zanieczyszczenie powietrza pogarsza zdolności umysłowe dzieci

Dzieci mam, które w ciąży były narażone na wyższy poziom zanieczyszczeń środowiska, mają potem większe trudności z nauką niż ich rówieśnicy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy badaczami z USA. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym czasopiśmie "Environmental Health Perspectives". więcej »

Astma - jej kontrola to podstawa

Dobrze leczona astma to choroba, z którą można normalnie, aktywnie żyć. Jednak, co roku na świecie umiera z jej powodu 250 tys. osób. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Astmy, który obchodziliśmy 4 maja, miało przypominać pacjentom, że dzięki regularnemu stosowaniu leków mogą przejąć kontrolę nad swoją chorobą. więcej »

UE da 9,2 mln euro na owoce w polskich szkołach

9,2 mln euro przypadnie w tym roku Polsce na program "Owoce w szkole" - ogłosiła Komisja Europejska, która podjęła ostateczną decyzję o podziale unijnych środków na ten cel w roku szkolnym 2010/11. więcej »

Polacy pracują nad wózkiem inwalidzkim, który sam wjeżdża po schodach

Nad wózkiem inwalidzkim, który samodzielnie wjeżdża i zjeżdża po schodach, pracują naukowcy z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Wózek ma być dużo lżejszy i wielokrotnie tańszy niż podobne urządzenia obecnie dostępne na rynku. Jest już gotowa pierwsza, laboratoryjna wersja pojazdu. więcej »

Badania na UŁ: łódzkie blokowisko nie takie złe

Ponad jedna trzecia mieszkańców łódzkich blokowisk nie chce się z nich wyprowadzać - lubią swoje mieszkania i czują się w nich bezpiecznie - wynika z badań przeprowadzonych na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Planowania Przestrzennego. więcej »

Eksperci: szczepienia chronią i zaszczepionych, i ich najbliższych

"Szczepiąc siebie - chronisz bliskich" - to hasło V Europejskiego Tygodnia Szczepień, który potrwa do 1 maja. Z okazji jego rozpoczęcia w poniedziałek w warszawskim Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH odbyła się konferencja naukowa. więcej »

Im mniej promieniowania - tym niekoniecznie lepiej

Promieniowanie jonizujące może zabić, więc należy się go wystrzegać - to, według naukowców, tylko pół prawdy. Małe dawki mogą nawet poprawiać zdrowie - wynika z analiz fizyka Krzysztofa Wojciecha Fornalskiego, przygotowanych w ramach pracy doktorskiej. więcej »

Nowe perspektywy dla chorych na raka płuca

Leczenie celowane przy pomocy leków najnowszej generacji oraz nowa strategia leczenia podtrzymującego to najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z rakiem płuc - powiedział w piątek w Poznaniu włoski onkolog dr Federico Cappuzzo. Ekspert, badacz, dyrektor Oddziału Onkologii w Szpitalu w Livorno (Włochy) gości w Poznaniu na rozpoczętym w czwartek II Kongresie Współczesnej Onkologii. więcej »

Spotkanie polskich alergologów w Wiśle

Około 1500 alergologów, dermatologów, laryngologów, pediatrów, pulmonologów oraz lekarzy rodzinnych wzięło udział w III Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), która odbywała się w Wiśle w dniach 21-24 kwietnia. Temat przewodni tegorocznej imprezy brzmiał: "Choroby Alergiczne - od Pediatrii do Geriatrii". więcej »

Naukowcy z GIG zalecają monitoring promieniotwórczości wód

W Polsce powinien powstać system monitoringu promieniotwórczości wód pitnych - przekonują specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach (GIG), którzy badali zawartość nuklidów promieniotwórczych w wybranych ujęciach na Górnym Śląsku. więcej »

Naukowcy: interakcje leków mogą być przyczyną zgonu

Niepożądane działania leków to jedna z 10 najczęstszych przyczyn zgonu. Tymczasem 30-40 procent z nich można uniknąć - mówił na konferencji "Niebezpieczne interakcje leków w praktyce klinicznej" dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »

REKLAMA
Przekaż