Śląskie Centrum Chorób Serca planuje przeszczepy płuc u chorych na mukowiscydozę
Jeden z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę. Pierwszy taki zabieg mógłby się odbyć jeszcze w tym roku. więcej »
Naukowcy o zagrożeniach różnorodności biologicznej
Temat bioróżnorodności powinien częściej pojawiać się w mediach - przekonywali naukowcy na spotkaniu, które dobyło się z okazji - obchodzonego 22 maja - Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Konferencję "Mówić o różnorodności biologicznej nie tylko w roku 2010" zorganizowało Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym. więcej »
Według 87 proc. Polaków, korupcja w kraju to duży problem
Zdaniem 87 proc. Polaków, korupcja w kraju to duży problem - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. W ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które tak sądzą, zmniejszył się o 6 pkt proc. więcej »
Co trzeci chory przewlekle Polak nie stosuje regularnie leków
Co trzeci Polak chory przewlekle, np. na cukrzycę, chorobę układu krążenia czy depresję, nie zażywa regularnie leków przepisanych przez lekarza - wynika z raportu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. więcej »
Zdrowy tryb życia na VIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki
Picie soków warzywnych, gotowanie na parze i robienie regularnych badań pomaga prowadzić zdrowy tryb życia - przekonywali studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podczas rozpoczętego w poniedziałek VIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. więcej »
Naukowiec: opady potęguje pył wulkaniczny
Nietypowe, gwałtowne opady deszczu w maju to częściowo efekt unoszącego się nad Europą pyłu, który wyrzuca islandzki wulkan Eyjafjoell - uważa meteorolog dr Katarzyna Grabowska z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. więcej »
Bezpłatny SMS przypomni o lekach na nadciśnienie
W Polsce tylko 20 proc. pacjentów uzyskuje dobre wyniki w terapii nadciśnienia tętniczego. Ważną tego przyczyną jest nieregularne przyjmowanie leków. więcej »
We Wrocławiu powstanie ośrodek gromadzący dane medyczne pacjentów
Umowę na utworzenie ogólnopolskiego ośrodka, w którym gromadzone będą dane medyczne pacjentów, podpisano 14 maja w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Koszt inwestycji zrealizowanej częściowo ze środków unijnych wyniesie 75 mln zł. więcej »
Co roku ponad 20 tys. polskich nastolatek zostaje matkami
Według GUS, co roku ponad 20 tys. nastolatek zostaje matkami. To jeden z najwyższych wskaźników urodzeń wśród nieletnich w Europie. Nie zmieni się to bez rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach - alarmują sygnatariusze Porozumienia na rzecz Edukacji Seksualnej. więcej »
Lekarze: u połowy diabetyków cukrzyca typu 2 wykrywana zbyt późno
Cukrzyca typu 2 u połowy diabetyków jest wykrywana dopiero, gdy pojawią się jej niebezpieczne powikłania, jak zawały i udary mózgu. Tymczasem, wczesne wykrycie choroby i ścisła kontrola poziomu glukozy od początku leczenia pozwalają prowadzić normalne życie - uważają diabetolodzy. więcej »
Laser skończył 50 lat
Czytniki kodów kreskowych w kasach, odtwarzacze i nagrywarki DVD, zabiegi medyczne i kosmetyczne, obróbka materiałów i zaawansowane badania naukowe - lasery są dziś obecne niemal w każdej dziedzinie życia. 16 maja laser skończył 50 lat. więcej »
Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie
15. maja w Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się konferencja szkoleniowa dla lekarzy „Clinical Oncology Update 2010”. Spotkanie zorganizowano drugi rok z rzędu. więcej »
Wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny
Granty naukowe na badania nad tętniakami mózgu, uzależnieniem od kokainy, genetycznym podłożem raka piersi, przerostem lewej komory serca, jednego z raków skóry oraz bakterią wywołującą błonicę przyznała Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Uroczystość wręczenia grantów odbyła się w 13 maja w Warszawie. więcej »
Kompozyt, który może zastąpić kość
Kompozyt, który może zastąpić kość, testują na zwierzętach naukowcy w Lublinie. Dotychczasowe badania wskazują, że łączy się on dobrze z naturalną tkanką kostną. W przyszłości mógłby być on wykorzystywany u ludzi w leczeniu stomatologicznym czy ortopedycznym. więcej »
Prof. Vetulani o tym, jak mózg odbiera sztukę
O tym, że mózg potrafi odróżnić piękno od brzydoty i że zajęcia artystyczne zwiększają skuteczność nauki w innych dziedzinach, opowiadał prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk. Jego wykład o relacjach między mózgiem a sztuką odbył się w Warszawie w ramach festiwalu "Science & Art in Europe". więcej »